i7 4790K ve GTX 1050 Ti Darboğaz yapar mı?

serkansevinctav

Hectopat
Sistem:
Anakart: H81h3-M7
Ekran kartı: GTX 1050 Ti
İşlemci: i7 4790K
RAM: 4x2 Dual 8 GB Total 1600MHz
PSU: Termalitake 500 +80 Plus

Sorunum şu CPU ve GPU kullanımı %30/%40 seyirlerinde. FPS oyuncusuyum. İnanılmaz takılmalar donmalar ve FPS kayıpları yaşıyorum bu yüzden normalde bencmark testlerini izlediğimde kimse böyle düşük kullanımlar almıyor. Sorunum Anakarttan olma ihtimali nedir? Format attım bütün güncellemeleri oyun içi oyun dışı yaptım driverlar güncel ama sorunumu bir türlü çözemedim yazılımsal olduğunu düşünmüyorum. Tamamen donanımsal İki şık var ya RAM tarafından bir sıkıntı var ya da Anakart tarafından.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık değerlerim normal win10 dan win 7 e geçtim termal macun sürdüm bütün donanımlarımın driverları güncel ama bu takılma ve fps kayıplarıyla bir türlü baş edemedim aldığım değerler şu şekilde gpu kullanımı ve cpu kullanımına bakarmısınız ? Sizce bu normal mi ? Bence olmaması gereken değerler Eski driverdan kastınız kaç gün kaç ay öncesi mesela son olarak bunu deneyeceğimde
bana işlemci sıcaklıği fazla göründü? 1700mhz olmasına rağmen işlemcinin sıcaklığı 59 derece ve daha bırak tam kullanımı 1.7ghz de %30 kullanımda 59 derece? termal macun değiştirmeyi deneyin ama şu 10 tl lik kıytırık mallar yerine, şöyle güzel 50-80 tl lik adam akıllı termal macun alın. ve sürün.

Windows güç seçenekleriniz maksimum performansta seçilimi?
Steam arayüzünden csgo başlatma komutlarında -high yazısı var mı ? Var ise -high komudunu silip tekrar deneyin bazı sistemlerde arıza çıkartabiliyor.
Tekrardan dediğim gibi mat_queue_mode -1 olması gerekiyor değilse -1 yapın

O işlemcinin o kadar az kullanmasının sebebi diğer çekirdeklerin uyku halinde kalmış olmasından kaynaklıdır muhtemelen güç seçeneklerinden maksimum performansa çekin daha sonra "Unpark cpu cores" diye aratarak uyku halindeki çekirdeklerin nasıl aktif çalıştığını anlatan videoları izleyin ve adımları uygulayın.
Ayrıca fps değerlerinizide bize belirtirseniz iyi olur fps düşük demişsiniz ama ne kadar düşük mesela onu bilmiyorum. Ayrıca tekrardan MSI Afterburner programı ile tüm cpu usage'ları tikleyip tekrardan ss atarsanız iyi olur.
Ayrıca birde oyun içi konsoldan net_graph 1 yazarak sağ altta bulunsan "sv:" deki değerler kırmızımı sarımı yoksa beyaz mı onlarıda kontrol edin.

sv: değerleri;
-kırmızı; işlemci oyunu oynatmaya yetmiyor ve fps drop olur, çoğunlukla kırmızı olmasının sebebi tek çekirdek ile oyunu oynamaya çalışmaktır oda dediğim mat_queue_mode -1 ve -2 ile düzeltilir-
-sarı; işlemci orta zorlanıyor fps orta derecelerde olur tam performansta oynatmaz-
-beyaz; işlemcin tam kapasitede çalışıyordur herhangi bir drop ile karşılaşmazsın-

Oyun içerisindeyken görev yöneticisi açın -> ayrıntılar -> csgo.exe -> benzeşmeyi ayarla -> burda tüm çekirdekler seçilimi kontrol edin.
son olarakta msconfig -> önyükleme -> gelişmiş seçenekler -> işlemci sayısı buradaki işlemci sayısını tikleyip olağan çekirdek sayısından daha az bir çekirdek sayısı seçtiyseniz windows okadar çekirdek kullandırır. eğer burayı tiklediyseniz tikini kaldırıp tekrar deneyiniz. BIOS ile uğraştınız mı ? onlarıda bilmek isterim BIOS ayarlarıda yanlış yapıldıysa
bana işlemci sıcaklıği fazla göründü? 1700mhz olmasına rağmen işlemcinin sıcaklığı 59 derece ve daha bırak tam kullanımı 1.7ghz de %30 kullanımda 59 derece? termal macun değiştirmeyi deneyin ama şu 10 tl lik kıytırık mallar yerine, şöyle güzel 50-80 tl lik adam akıllı termal macun alın. ve sürün.
Dediğiniz 1700 mhz ekran kartının hızı yanlış yazmışım msi afterburnerda
Evet arkadaşlar geri döndüm.Windows 7 den windows 10 a tekrar format attım hdd tune ile harddisk kontrolünü yaptım.Control park ile 8 çekirdeğide %100 ayar yapmama rağmen cpu kullanımı maksimum 40 ekran kartı kullanımı maksimum 50 oluyor.Anlık takılmalar ve droplar hala mevcut mat_queue -1 kodunuda yazdım -2 de yaptım yine bir artış sergilenmedi Eski nvidia driverını kurdum yine aynı aida64 ve hdtune ve oyun içi testler aşağıda sorun tahminimce anakartta siz ne düşünüyorsunuz görüntüleri aşağıya atıyorum..

Dosya Ekleri

• 242DC879-5A73-42E1-ABCC-8EBE4313E905.jpeg
    242DC879-5A73-42E1-ABCC-8EBE4313E905.jpeg
    3,4 MB · Görüntüleme: 39
  • 3CC48468-C262-476B-AFE7-59C79730D1B1.jpeg
    3CC48468-C262-476B-AFE7-59C79730D1B1.jpeg
    2,6 MB · Görüntüleme: 38
  • 7C487A57-3A3F-4910-8FAA-65A4A3B70F82.jpeg
    7C487A57-3A3F-4910-8FAA-65A4A3B70F82.jpeg
    207,1 KB · Görüntüleme: 31
  • 120F0F8E-C715-4955-901F-AA3512878202.jpeg
    120F0F8E-C715-4955-901F-AA3512878202.jpeg
    258,9 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Hala fps değerleriniz hakkında bilgi vermediğiniz için yardımcı olamıyorum fakat fps yüksek ve arada sırada takılma donma gibi şeyler oluyor diye algılayacak olursak bu HDD/SSD ve işletim sistemi ile alakalı bir sorundur. Bende SSD aldığımda win10 kullanıyordum ve pcde masaüstü/oyun takılmalar ve donmalar yaşanıyordu işlemcimin chipset driverları win8.1 olduğu için win8.1 e döndüğümde kitlenmeler ve takılmalar sonlandı.
-Youtube'dan CSGO: Dramatically increase performance / FPS with any setup! 2018- videosunu izlersen belki sorununu çözebileceğin birşeyler bulabilirsin eğer olmazsa; birde BIOS'u tamamen sıfırlamanızı öneririm yanlış yapılan bir ayardan dolayıda böyle arızalar yaşanabileceğini varsayıyorum.

H81 anakartı 4790k yı overclock etmez. Bende i5 4690k var z97 anakart ile 4.590MHz bütün çekirdeklerde stabil çalışıyor. 1080ti ile kullanıyorum. Sen 1050ti kullanıyorum diyorsun. Bence başka bir problemin var. Bulabilirsen bir z97 anakart ayarla ve ram 16 GB yap.Tabi masrafa girmek istersen :). Ayrıca HDD veya SSD ne kullanıyorsunuz.

Hdd kullal
H81 anakartı 4790k yı overclock etmez. Bende i5 4690k var z97 anakart ile 4.590MHz bütün çekirdeklerde stabil çalışıyor. 1080ti ile kullanıyorum. Sen 1050ti kullanıyorum diyorsun. Bence başka bir problemin var. Bulabilirsen bir z97 anakart ayarla ve ram 16 GB yap.Tabi masrafa girmek istersen :). Ayrıca HDD veya SSD ne kullanıyorsunuz.
HDD kullanıyorum hdtune baktığımda bi sıkıntı göremedim acaba anakart gücü tam iletemiyor olabilirmi çünkü işlemcininde ekran kartınında kullanımı çok düşük yapması gereken performansı asla yapmıyor bu arada aldığım fps 250-300 fps arası ama bi anda 100 e 120 e düşüp droplar takılmalar yaşatıyor bana kullanımlardan ötürü çünkü %50 yi geçmiyor kullanım lütfen yardımcı olun artık gına geldi

ssd den sebep takılmalar yüzünden ,komple sistem değiştim.tek ssd değişmemiştim.bende ssd den ötürü takılma yapıyormuş oyunlarda.varsa başka ssd veya hdd niz .işletim sistemi ve oyununuzu kurun deneyin.benim gibi boşyere işlemci,ram,anakart almayın.
Ayrıca .cevaplar arasında sanki pc hdd sis çalışıyor gibi durum var.
Siz bile sistem özellkilerinde hdd yazmamışsınız.!

ssd den sebep takılmalar yüzünden ,komple sistem değiştim.tek ssd değişmemiştim.bende ssd den ötürü takılma yapıyormuş oyunlarda.varsa başka ssd veya hdd niz .işletim sistemi ve oyununuzu kurun deneyin.benim gibi boşyere işlemci,ram,anakart almayın.
Sıkıntım hdd olsa anlarım ama msiafter burnerda kararsız kullanımları olan işlemci ve ekran kartım var darboğaz olasılığı sıfır bana ultra üst düzey bi çözüm yolu sunucak varmı lütfen yardım edin

h81 anakartlada overclock yapabilirsin ama z97 kadar yüksek voltajlara çıkamazsın. Ancak overclock konusunda arkadaşın sorunu anakart değil işlemcinin kendisi, işlemcisi 4790k değil 4790 mış.

Geri
Yukarı