İ7 4790K'lı Çok Amaçlı Sistem Toplama

yunsahcet

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Technopat sosyal de yeniyim, yaklaşık 5 dakikalık bir üyeyim. Dolayısıyla olası bir yazım veya kural hatam olursa acemiliğime verip düzeltmenizi rica ediyorum.

Mezuniyetimin akabinde, izlediğim çeşitli bilgisayar toplama videolar eşliğinde; güzel bir bilgisayar toplamaya karar verdim. Oyun oynamak bilgisayarın amacının büyük bir kısmı olsa da, başlıkta da belirtildiği üzere çok amaçlı bir kullanıma yönelik olmasını arzu etmekteyim. (Yüksek performanslı çizim programları, analiz programları, minimal düzeyde video düzenlemesi vesaire).

Bütçe hususunda kesin bir miktar yok ama abartmamak kaydıyla kabul edilebilir olmasına gayret gösterdim. Uzun bir yazı olacak, umarım sabrınız el verir; tecrübeleriniz, benim gibi ilk defa bilgisayar toplayacak biri için oldukça faydalı olacaktır.

ANA KART

MSI Z97 GAMING 7 Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) HDMI&DP Anakart
Z97 GAMING 7 Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.)SATA 3.0 USB 3.0 Anakart - Vatan Bilgisayar

Z97 yonga setini uygun buldum, fikrimce X99 için hem erken hem de bellek uniteleri oldukça pahalı; DDR4 teknolojisinin oturması için zamana ihtiyacı var. Gaming 9 ve 7 arasında neredeyse özellik olarak hiç fark yok, Gaming 3 te SLI yapılamıyor, Gaming 5 te ise 7 ye nazaran bazı özelliklerde geri kalıyor. Gaming 6 nın USB 3.1 portunun olması ne kadar çekici olsa da, Gaming 5 e sadece Usb 3.1 ekleyip Gaming 6 diye satmaları Gaming 7 yi öne çıkarıyor. (Z97A Gaming 7 de de Usb 3.1 bulunuyor fakat Turkiye'de ben satıldığını göremedim.)

BELLEK

GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram
Gskill 16Gb (2X8Gb) Ripjawsx Ddr3 1600Mhz Cl9 Dual Kit Ram - Vatan Bilgisayar

16Gb "Overkill" olarak gelebilir kimine, fakat anakartımın "dual channel" özelliğini kullanmak istiyorum. 2x4 alınması halinde, olası bir RAM eklemesi yapmak istediğimde 8GB yerine 4GB almak zorunda kalacağım ve bunu "future proof" konsepti dahilinde uygun bulmuyorum.

KASA ve SOGUTMA

COOLER MASTER CM693 + SEIDON 120V SIVI SOĞUTMALI MidT ATX SİYAH KASA
Cooler Master Cm693 + Seidon 120V Sıvı Soğutmali Midt Atx Siyah Kasa - Vatan Bilgisayar

Burada oldukça kafam karışık, kasanın birçok incelemesini izledim. Oldukça güzel ve kullanışlı bir kasa, fakat soğutma unitesi hakkında "çok sesli" şeklinde şikayetler gelmiş. Cooler Master ın en düşük klasman sıvı soğutması olduğu göz önüne alınırsa, pompa sesinin yüksek olması anlaşılabilir bir sonuç.

Sıvı soğutmalardaki "leakage" diye tabir edilen "sıvı kaçırma" sorunundan ödüm kopuyor. Bu konuda gerçekten bir telkine veyahut aksi yönde iknaya ihtiyacım var. Yoksa kasayı inventustan tek satın alıp, Hyper Evo veya Thermaltake Advanced Frio gibi hava soğutuculara yöneleceğim. Fakat burada da kasa hacminin engel olmasından çekiniyorum. RAM slotlarını da kapattıklarını okudum, tecrübeli arkadaşlar yönlendirebilirse sevinirim.

Bu konuda önerilere çok açığım.

GÜÇ KAYNAĞI

CORSAIR RM SERİSİ 80PLUS GOLD 1000W FULL MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI
Corsair Rm Serisi 80Plus Gold 1000W Full Modüler Güç Kaynağı - Vatan Bilgisayar

Bu güç kaynağını satın almış bulunmaktayım. Elimdeki tek sistem öğesi budur. Aslında fırsat ürünü olarak 850W versiyonunu 528 liraya alacaktım fakat bitmiş, yetişemedim. Sitesinde 1000W ve 850W ın yanlışlıkla aynı fiyata satıldığını görünce güç kaynağında "overkill" in tamamen mantıklı olacağını düşünüp 1000W olanı satın aldım. Ömürlük bir alışverişti, gelecekteki bütün sistemlerimde kullanacağım kendisini.

HARDDİSK

WD 3.5" 1TB Caviar Black Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
Wd 3.5" 1Tb Caviar Black Sata 3.0 64Mb Cache 7200Rpm Harddisk - Vatan Bilgisayar

WD nin Black serisi, Blue ve Green serisinden oldukça iyi; oyunlarımı bu sürücüye yükleyeceğim için hızlı olmasını istedim. Green 2 TB alabilirken, Black 1 TB alacağım.

Fakat isimlendirmede kafam karıştı, Caviar Black ve Black arasındaki farkı anlayamadım. Sitesinde Caviar Black isimli bir ürün yok, Vatan eski versiyonlarını mı satıyor şuan ?

İŞLEMCİ

Intel Core i7 4790K Soket 1150 4.0GHz 8MB Önbellek 22nm İşlemci
Core i7 4790K Soket 1150 4.4GHz 8MB Cache 22nm İşlemci - Vatan Bilgisayar

En iyi Soket 1150 işlemcisi, i5 4690k ile çok arasında kaldım fakat geleceği yönelik olarak i7 4790k nın çok daha iyi bir yatırım olacağını düşündüm.

MONİTÖR

ASUS 23.6" VN247H GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR
Asus 23.6" Vn247H Geniş Ekran Led Monitör - Vatan Bilgisayar

Bu monitörü internet üzerinden araştırınca beğendim, fakat çok sallandığı söyleniyor. Gidip bugün baktım nasılmış diye, IPS monitörlerle kıyaslandığında renklendirmesi bariz bir şekilde kötü. Gerçekten sallanıyor da, ayak dizaynı oldukça kötü. 1ms tepki süresi, 80M:1 dinamik kontrast güzel olsa da; çok kararsız kaldım.

Bu konuda önerilere çok açığım.

SSD

Samsung 120GB 850 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD

SAMSUNG 120GB 850 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD - Vatan Bilgisayar

Biraz bilmeden bu modeli seçtim, bilgisi tecrübesi olan varsa yönlendirmelere açığım.

Sistem bütünüyle bu şekilde, kırmızı ile belirtiğim kısımlarda gerçekten sıkıntı çekiyorum. Kalan kısımda ise her türlü yönlendirme ve tavsiyeye açığım. İlk sistem toplamam olduğunu tekrar belirteyim, araştıran bir acemiyim şuan itibariyle sadece. Sistemde Ekran Kartı yok, henuz seçmedim. Hemen almayı da düşünmüyorum. İntel HD Graphics 4600 ile bir süre piyasa takibi yapacağım :)

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba. Gerçeken uzun bir yazıydı. Doğru anlamak için 2 kere okudum. Hatam olursa düzeltin lütfen. Oyunlar için ekran kartı çok önemli. Mutlaka ekran kartı alın. Hele 3D Max, CryEngine gibi grafik motorları kullanacaksanız acayip şekilde ekran kartı gücüne ihtiyacınız olacak. 3D Max, Render alırken ekran kartından ziyade işlemciyi kullanıyor ve işlemci ne kadar güçlüyse o kadar kısa sürede render'i bitiriyor.
Bellek ve kasa güzel ama render işlerinde zamanla yarışıyorsanız CL değeri 8 olan bu belleklere bakabilirsiniz.
Kasa hakkında pek bir tecrübem yok ama her sıvı soğutmada olabilecek nadir bir sorundur sıvı kaçırma. Cooler Master kalitesinden söz ediyoruz sonuçta. Stoklara düşerse alınız bence. Ömürlük bir güç kaynağı almışsın. :)
HDD olarak WD Cav.Black son derece kaliteli HDD'dir. Hatta mekanik disklere göre en kalitelisi ve sağlamı diyebilirim. WD Cav. Green kullanıyorum ve çok fazla drop yapıyor.
SSD olarak en hızlı SATA SSD'lerden birisi olan Samsung EVO 850'yi tercih etmişsin. Çok güzel bir SSD. Kendim de kullanıyorum. :)
İşlemci çok güzel bir işlemci. Render alacalar için ideal. Ama monitöründe sallantı sorunu yaşayanlar var. Hani kalkarken çarpınca felan sallanma sorunu gibi. Kırılmaz korkma. :)
Onun haricinde mutlaka ekran kartı al.

İlk yorumunda yazım kurallarına bu kadar dikkat eden Technopat tarihinde görülmedi :D :D

Anakart hakkındaki düşüncelerin çok doğru. X99'lar şu an fazla pahalı. (hele DDR4'ler) X99 almana gerek yok yani. Anakart olarak güzel bir seçim yapmışsın.

Çok güçlü bir işlemci seçmişsin. Söylenecek fazla söz yok işlemci hakkında. Render işlerin için ideal.

Bellek biraz "overkill" olmuş :D O kadar belleği çoğu kişi kullanamadı. 8 GB neredeyse tüm render işleri için hala uygun. Bana kalırsa şimdilik tek modül 8 GB alın. 1-2 sene sonra 2. bir 8GB modül alıp 16 GB'a
çıkartırsın.

Kasa ve soğutma için OC yapmayacaksan (ki kesinlikle yaparsın) su soğutmaya gerek yok. Ama hazır almışken en iyisini alıyım diyorsan kasa seçimin iyi olmuş.

Sıvı soğutmalardaki "leakage" diye tabir edilen "sıvı kaçırma" sorunundan ödüm kopuyor.

Sıvı soğutma hakkındaki "akıtma" düşüncelerini kafandan silebilirsin. O tür vakalar bir milyonda bir görülür. Çok endişeliysen boruların uçlarını elektrik bandıyla bantlarsın.

Güç kaynağı hakkında diyecek bir şeyim yok.

Hard diskte sadece veri depolayacaksan black serisine gerek yok. 2TB'lık green al daha iyi olur. Belli ki fazla veri depolayacaksın. Depolama için kullanacağın hard diskte hızdan daha çok kapasiteye bakılır. Yani kenarda duran veriye daha hızlı erişmek için yarı kapasiteye sahip olan diski almanın faydası yok. Yine de seçim senin.

Sanırım SSD'de sadece açacağın programlar (Photoshop, Illustrator vs.) kurulu olacak. 120 GB yeter mi bilmiyorum ama yine de 240 GB olan modeli almakta fayda var.

Yorumlarım bu kadar. Umarım güzel bir sisteme kavuşursun. İyi geceler...

Yazının bütününü okuma inceliği gösteren birisinin çıkması ziyadesiyle sevindim, cevabınız için teşekkür ederim @JaroxJamaica. Başlığı da düzenleyen moderatör arkadaşımıza da ayrıca teşekkür ederim.

Şöyle ki ekran kartı alacağım, ama fiyatların düşeceğini düşünüyorum. Belki temmuz ayı sonunda maaş aldıktan sonra güzel bir ekran kartı alacağım, o zamana kadar beklemedeyim. GTX 970 oldukça güzel görünüyordu taa ki 3.5 + 0.5 olayını öğrenene kadar, dolayısıyla geriye ya GTX 960 veya GTX 980 kalıyor, deforme bir ekran kartı almak istemeyecektir kimse bence.

Anakart, bellek, güç kaynağı, harddisk ve ssd konularında bir sıkıntı görmediniz o halde, bunları satın alabilirim o halde. Render kısmında çok ileri düzeyde işlemler yapmayacağım, dolayısıyla CL8 e gerek yok benim durumumda; ama GSkill 1600 MHz bellekler kötü diyorsanız orası ayrı.

Kalan kısımlar için sorularımı özetlemem gerekirse eğer:
- Kasa olarak ben CM693 i oldukça beğendim, ama önerilere açığım; göremediğim bişey olabilir her zaman.
- Sıvı soğutmalar kaçırma durumları olmuş, Seidon 120V bazlı bir sorun değil ama yine de insan çekiniyor. İnternette okuduğuma göre garanti kapsamına da girmeyen bir durum imiş; yani olası bir kaçakta parçalar zarar gördüğü halde bir bardak soğuk su içmekten başka yapılacak bişey yok :) Siz sıvı soğutma mı kullanıyorsunuz ? Herhangi bir sorunla karşılaştınız mı? Veya olası bir hava soğutma için neler önerebilirsiniz ?
- WD nin Caviar Black ve Black diye iki ayrı ürün buluyorum, vatanda Caviar Black satılıyor, yurt dışı orijinli sitelerde Black satılıyor. Yabancı forumlarda Caviar ın eski adı olduğunu, artık kullanılmadığını okudum. Yani bu teknik olarak Vatan'da satılan WD Caviar Black in eski versiyon olduğunu mu gösterir ?
- Oyun monitörü için ben Asusun yukarıda belirttiğim modelini bulabildim en ideal. Renklendirmesi panel tipinden ötürü IPS lere kıyasla oldukça kötü, sallantısı da normal monitorlere kıyasla cidden bir acayip. Kullanan varsa veya alternatif sunabilirseniz çok güzel olabilir.

@Tuna Yücer teşekkür ederim yorumlarından ötürü, ilk cümlene de gülümsediğimi söylemem gerek :)

Anakart, işlemci, güç kaynağı onaylandığına göre iki kişi tarafından bu birimleri yarın satın alabilirim.

Bellek konusunda, güncel laptopumda 8GB Ram bulunmakta, ve kullandığım birkaç analiz programında (Comsol, Ansys..), analizin tam ortasında bilgisayar takılıyor. Programda Ram değerine baktığımda bu durum Ram kullanımının 8GB ın üstüne çıktığı durumlarda oluyor. Dolayısıyla 16GB olması benim için kullanışlı olur açıkcası.

Kendimce OC yapmak istiyorum, dolayısıyla soğutmanın öneminin farkındayım. Sıvı soğutma kaçırmaz diyorsanız doğrudur elbet, kullanmayınca daha önce insan çekiniyor :) Kasamı da beğendinize göre CM693 + Seidon 120V uygun gibi duruyor, özellikle de bütçe dostu tavrıyla :)

Açıkcası HDD ye oyunları kuracağım, SSD de işletim sistemi ve dediğiniz gibi birkaç düzenli kullanacağım program olacak. SSD 250GB mantıklı duruyor, düşüneceğim bütçe faktörünü de gözeterek. Oyunları HDD ye kuracağım için hızlı çalışan bir HDD olarak WD Caviar Black i düşünmüştüm. Veri depolamak için bir 6 ay sonra dediğiniz 2TB WD Caviar Green de oldukça mantıklı gözüküyor. Anakartım 8 HDD ye kadar desteklemekte, bir sorun olacağını düşünmüyorum.

HDD konusundaki planlarınız çok iyi. Ben hard diskte sadece veri depolayacaksınız zannetmiştim. Hard diski aynı zamanda oyun depolamak için kullanacaksanız black en iyi seçim olacaktır. Sonradan Green almanızda sakınca olmayacaktır. Ama verilerinizi aktarırken biraz uğraşacaksınız. Şahsen ben yaşadım. Eski harici hard diskten verileri yeniye aktardığımda (USB 2.0 hızıyla, yaklaşık 125 GB veri) 2-3 saat beklemiştim.

İlk önce ekran kartından başlayacağım. GTX 970'in 3.5 GB Vram olayına kafanızı takmayın. Bu sadece grafik ayarlarını yükselttiğinde azalacağı FPS'yi oturup işsiz gibi inceleyen insanların farkedeceği bir şey. Kaldıki Recep ve Ali hocam GTX 970'i incelerken Vram'i sonuna kadar zorladırlar. Her hangi bir kasma veya tıkanma yaşamadı ki youtube gibi kanallardan GTX 970'in 6 GB Vram isteyen Shadow Mordor adlı oyuna ultra grafiklerde testi var. Hiç biri sorun yaşamıyor. Kart sadece 3.5 GB Vram'i geçtiği zaman biraz yavaşlıyor o kadar. İnanın fark etmezsiniz.
G Skill son derece kaliteli bellekler üretir. Gözünüz kapalı alabilirsiniz.
Kasa olarak Zalman Z11 Neo ve Plus modellerini tercih edip kendinize uygun bir sıvı soğutma tercih edebilirsiniz. Bununla beraber yüksek seviye O.C atmayacaksanız eğer kule tiği soğutma işinizi görecektir.
Monitör konusuna gelecek olursak. O fiyata 1 MS tepkime süreli başka monitör bulamadım şu kısa zamanda.

Caviar olayı masaüstü için olduğunu gösterir. Yani eski filan değil. Başındaki "Caviar" olmazsa 2.5" "Scorpio" modeli ile karışır.

Anladım, ama yine de internet araştırmalarım hala kafamı kurcalamakta. Örneğin şöyle birkaç cevap buldum çeşitli forumlarda, maalesef ingilizce yazmışlar ama genel bakış açısı Caviar ın eski ismi, artık kullanılmadığı yönünde.

http://www.tomshardware.co.uk/answe...estern-digital-caviar-black-black-series.html
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1876199/hdd-black-caviar-black.html
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1924409/difference-black-caviar-black.html
Western Digital Black Vs. Western Digital Caviar Black | eBay

Çok bir fark yaratmayacak sonuçta ülkemizde ne varsa onu alabileceğiz ama öyle aklıma takıldığı için sormak istemiştim :)

Biraz araştırma yapınca WD'nin "Caviar" ismini kaldırdığını buldum. Resimdeki FZEX ile biten modeller en yeni modeller. FAEX ile biten modeller bir eski modeller. Aralarında fazla performans farkı yoktur. Aradaki 500 GB'lık modelin ne olduğu hakkında hiç bir fikrim yok :D

Edit: Vatan'ın en güncel modeli sattığını buldum.

Edit 2: Benim çıkmam lazım iyi geceler...

Dosya Ekleri

• Adsız.gif
    Adsız.gif
    348,8 KB · Görüntüleme: 504
  • Adsız.gif
    Adsız.gif
    269,8 KB · Görüntüleme: 348
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı