i7-6600U işlemcili Dell marka laptop aşırı ısınıp kapanıyor

ipsal

Zeptopat
Daha fazla  
Dell marka dizüstü laptopumda yaklaşık 4-5 aydır dengesiz ısınma sorunu var. İlk başlarda oyun oynarken bilgisayar kendini kapatmaya başladı. Sonra kontrol ettiğimde oyundayken işlemci sıcaklığının 95+ olduğunu gördüm. Güç ayarlarından Max. İşlemci gücünü %90 ile sınırlandırıp sorunsuz şekilde bir müddet daha devam ettim. Fakat son 2 aydır masaüstü ekranındayken bile sıcaklık neredeyse 100'e ulaşıp bilgisayar kendini kapatıyor. Yazılımsal olabileceğini düşünüp bilgisayarı formatladım, durum değişmedi. Termal macunumu yeniledim yine aynı. Fanın içini açıp bir güzel temizledim. Fanı temizledikten sonra eskisine göre biraz rahatladı ama durum hâlâ aynı. İnternette gezinirken sıcaklık birdenbire 50 dereceden 95 dereceye fırlıyor. Fanı temizlerken şarj soketinde aşağıdaki gibi bir yanık olduğunu gördüm. Bununla bir ilgisi olabilir mi? Bu durumda ne yapmam gerekir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. (İşlemcim i7-6600U)

WhatsApp Image 2023-05-30 at 20.02.54.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Fazla vo.

Dell marka dizüstü laptopumda yaklaşık 4-5 aydır dengesiz ısınma sorunu var. İlk başlarda oyun oynarken bilgisayar kendini kapatmaya başladı. Sonra kontrol ettiğimde oyundayken işlemci sıcaklığının 95+ olduğunu gördüm. Güç ayarlarından Max. İşlemci gücünü %90 ile sınırlandırıp sorunsuz şekilde bir müddet daha devam ettim. Fakat son 2 aydır masaüstü ekranındayken bile sıcaklık neredeyse 100'e ulaşıp bilgisayar kendini kapatıyor. Yazılımsal olabileceğini düşünüp bilgisayarı formatladım, durum değişmedi. Termal macunumu yeniledim yine aynı. Fanın içini açıp bir güzel temizledim. Fanı temizledikten sonra eskisine göre biraz rahatladı ama durum hâlâ aynı. İnternette gezinirken sıcaklık birdenbire 50 dereceden 95 dereceye fırlıyor. Fanı temizlerken şarj soketinde aşağıdaki gibi bir yanık olduğunu gördüm. Bununla bir ilgisi olabilir mi? Bu durumda ne yapmam gerekir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. (işlemcim i7-6600u)

Eki Görüntüle 1803012

Fazla voltaj gelip yakmış olabilir orayı ve fanınızı kontrol ettinizmi çalışıyor mu diye.

Fanı kontrol ettim çalışıyor. Fakat sıcaklığın birden bire bu kadar yükselmesi normal midir. Örneğin 50 derecedeyken bir saniye içinde 95e fırlıyor sonra 60a düşüyor sonra geri 90a fırlıyor.

Geri
Yukarı