Çözüldü i7 6700 0.78 GHz'de Çalışma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhaba Technopat ailesi, uzun süredir bilgisayarımda yaşadığım bir sorun var. Umarım yardımcı olabilecek birisi çıkar. Hadi sorunumu anlatayım ve ne yaptıklarımı...

Bilgisayarımda sürekli olarak devam eden, işlemcinin 0.78 GHz'de sabit olarak çalışma sorunu var. İşlemciyi yük altına soktuğumda dahi (oyun, Prime95 vb.) işlemci 0.78 GHz'de çalışmaya devam ediyor. Sadece ThrottleStop adlı uygulamayı çalıştırdığım zaman 0.78 GHz'in üstündeki hızlara erişebiliyorum. Örneğin: Bu yazıyı yazarken 1.67 GHz hızında çalışıyor ve eğer yük altına sokarsam 3.80 Ghzlere kadar ulaşıyor. Ancak işlemcimin zarar göreceğinden korkuyorum. 1 ay önce ekran kartım R9 380, sanıyorum bu sorun yüzünden yandı. (ThrottleStop'ı 1 yıldır kullanıyorum neredeyse) Aynı sonucun işlemcime gelmesini istemiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.

Bilgisayarı ilk açtığımdaki hız:

405151

ThrottleStop'ı açınca:

405154

Bu sorunu çözmek için yaptıklarım:
1) Format (Windows 10)
2) BIOS güncellemesi
3) Anakart pilinin sökülmesi
4) Windows güç seçeneklerinde Windows'un güç tasarrufu olmadığına dair kontrol
5) Chipset güncellemesi
ve şu an hatırlayamadığım birkaç işlem...

Bahse konu masaüstü bilgisayar (Aida64 Raporu):
--------[ Özet ]--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar:
Bilgisayar Türü ACPI x64 tabanlı bilgisayar
İşletim Sistemi Microsoft Windows 10 Pro
İş. Sis. Servis Paketi [ TRIAL VERSION ]
Internet Explorer 11.504.17763.0 (IE 11.0.126)
Edge 44.17763.1.0
DirectX DirectX 12.0
Bilgisayar Adı DESKTOP-LQ7PGKM
Kullanıcı Adı vecti
Oturum Etki Alanı [ TRIAL VERSION ]
Tarih / Saat 2019-06-12 / 21:25

Anakart:
CPU Türü QuadCore Intel Core i7-6700, 4000 MHz (40 x 100)
Anakart Adı MSI B150 Gaming M3 (MS-7978) (3 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 1 M.2, 4 DDR4 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
Anakart Çipseti Intel Sunrise Point B150, Intel Skylake-S
Sistem Belleği [ TRIAL VERSION ]
DIMM2: Kingston HyperX KHX2666C15D4/8G [ TRIAL VERSION ]
BIOS Türü AMI (07/05/2018)
İletişim (COM ve LPT) İletişim Bağlantı Noktası (COM1)
İletişim (COM ve LPT) Yazıcı Bağlantı Noktası (LPT1)

Görüntü Birimi:
Görüntü Bağdaştırıcısı Intel(R) HD Graphics 530 (1 GB)
3D-Hızlandırıcı Intel HD Graphics 530
Monitör Asus VG248 [24" TN LCD] (G4LMQS085912)

Çokluortam:
Ses Bağdaştırıcı Intel Skylake HDMI @ Intel Sunrise Point PCH - High Definition Audio Controller [D1]
Ses Bağdaştırıcı Realtek ALC1150 @ Intel Sunrise Point PCH - High Definition Audio Controller [D1]

Depolama :
IDE denetleyici Standart SATA AHCI Denetleyici
Depolama denetleyici Microsoft Depolama Alanları Denetleyicisi
Disk Sürücüsü KINGSTON SHFS37A240G (240 GB, SATA-III)
Disk Sürücüsü ST2000DM006-2DM164 (2 TB, 7200 RPM, SATA-III)
SMART Sabit Disk Durumu OK

Bölümler:
C: (NTFS) [ TRIAL VERSION ]
D: (NTFS) 1862.9 GB (935.0 GB boş)
Toplam Boyut [ TRIAL VERSION ]

Giriş:
Klavye HID Klavye Aygıtı
Fare HID uyumlu fare

Ağ:
Birincil IP Adresi [ TRIAL VERSION ]
Birincil MAC Adresi 00-00-00-00-00-00

Çevre Birimleri:
Yazıcı Canon G2010 series
Yazıcı Fax
Yazıcı Microsoft Print to PDF
Yazıcı Microsoft XPS Document Writer
Yazıcı OneNote
USB3 denetleyici Intel Sunrise Point PCH - USB 3.0 xHCI Controller [D1]
USB-Aygıt Razer Kraken USB
USB-Aygıt USB Bileşik Aygıt
USB-Aygıt USB Bileşik Aygıt
USB-Aygıt USB Giriş Aygıtı

DMI:
DMI BIOS Sağlayıcısı American Megatrends Inc.
DMI BIOS Sürümü B.C0
DMI Sistem Üreticisi MSI
DMI Sistem Ürün Adı MS-7978
DMI Sistem Sürümü 2.0
DMI Sistem Seri Numarası [ TRIAL VERSION ]
DMI Sistem UUID [ TRIAL VERSION ]
DMI Anakart Üreticisi MSI
DMI Anakart Ürün Adı B150 GAMING M3 (MS-7978)
DMI Anakart Sürümü 2.0
DMI Anakart Seri Numarası [ TRIAL VERSION ]
DMI Kasa Üretiçisi MSI
DMI Kasa Sürümü 2.0
DMI Kasa Seri Numarası [ TRIAL VERSION ]
DMI Kasa Fiyat Etiketi [ TRIAL VERSION ]
DMI Kasa Türü Desktop Case

Umuyorum sorunuma çözüm bulabilirim. Herkese teşekkürler...

İmzamda gördüğünüz sisteme sahibim ve geçen sene sizin sorununuza benzer bir sorunla karşılaştım. Şu linkte gördüğünüz konuyu açtım ve orada bahsettiğim BIOS'tan birkaç ayarla oynamayı gerektirecek çözümü uyguladım. Bir senedir sorunsuz bilgisayarımı kullanıyorum. İşlemci sıcaklığım ayarı yapmadan önceye göre ~5 derece artış gösterdi ancak sorunum çözüldüğü için ve 5 derece çok da fazla olmadığı kafaya takmadım. Denemediyseniz denemenizde fayda var. Ancak sıcaklıklar benim durumumun aksine çok yükselirse tekrar eski haline getirin ve başka çözümler aramaya devam edin.

İmzamda gördüğünüz sisteme sahibim ve geçen sene sizin sorununuza benzer bir sorunla karşılaştım. Şu linkte gördüğünüz konuyu açtım ve orada bahsettiğim BIOS'tan birkaç ayarla oynamayı gerektirecek çözümü uyguladım. Bir senedir sorunsuz bilgisayarımı kullanıyorum. İşlemci sıcaklığım ayarı yapmadan önceye göre ~5 derece artış gösterdi ancak sorunum çözüldüğü için ve 5 derece çok da fazla olmadığı kafaya takmadım. Denemediyseniz denemenizde fayda var. Ancak sıcaklıklar benim durumumun aksine çok yükselirse tekrar eski haline getirin ve başka çözümler aramaya devam edin.

Merhaba Bandow, söylediklerini uyguladım ve sorunum çözüldü, çok teşekkürler. İşlemi yaptıktan sonraki ısı değerlerimi kontrol edebilir misiniz ? Eğer mümkünse aşağıya şuanki ısı değerlerimi içeren görseli ekliyorum.

Ekran kartım bozulduğundan dolayı işlemci üzerindeki grafik işlemcisini kullanıyorum. Boştayken 45-55 seyrindeydi. Deneme maksatlı 4K video açtım Youtube üzerinden, maksimum sıcaklığı o süre zarfında gördüm. İşlemci üzerinde stock fan bulunuyor. Sizce sorun olabilir mi ? Teşekkürler.

405174

Merhaba Bandow, söylediklerini uyguladım ve sorunum çözüldü, çok teşekkürler. İşlemi yaptıktan sonraki ısı değerlerimi kontrol edebilir misiniz ? Eğer mümkünse aşağıya şuanki ısı değerlerimi içeren görseli ekliyorum.

Ekran kartım bozulduğundan dolayı işlemci üzerindeki grafik işlemcisini kullanıyorum. Boştayken 45-55 seyrindeydi. Deneme maksatlı 4K video açtım Youtube üzerinden, maksimum sıcaklığı o süre zarfında gördüm. İşlemci üzerinde stock fan bulunuyor. Sizce sorun olabilir mi ? Teşekkürler.

Eki Görüntüle 405174
Rica ederim. @Unavailableuser'nin de dediği gibi 85 derece normal bir sıcaklık değil. İşlemcinizin termal macununu yenileyin.

@Bandow , @Unavailableuser Kasayı temizlemem son buldu malum acemilik 🙂 Fanları, kasanın içini temizledim ve termal macun yeniledim. Oluşan sonuçları şimdi tekrar paylaşıyorum. Sizin sayenizde sorunum çözüldü. Çok sağolun.

PC boştayken
405313

Youtubedan 3-4 dakika 4K video izledikten sonra
405314

Değerlerde sizce bir sıkıntı var mı ? Teşekkürler

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı