Çözüldü i7 6700, GTX 1080 Sistem Battlefield 1 Düşük FPS Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Furkan Aymergen

Kilopat
Daha fazla  
Ekran Görüntüsü (29).png
Anakart : Asus ROG Maximus Hero VIII Z170
GPU : MSI Armor GTX 1080 OC edition
CPU : Intel i7 6700
RAM : Team Group T-Force 1x16GB 2400MHz RAM
SSD : Samsung 850 Evo 250GB
HDD : WD Blue 1tb 7200 RPM
PSU: High Power Element Smart 80+ Bronze

Bütün sürücüler ve Windows güncel.

Sistemim bu ve iki sıkıntım var. Bunlardan birincisi bazı oyunlarda az da olsa özellikle Battlefield 1'de özellikle haritada yağmur yağıyorsa aşırı FPS düşüşleri yaşıyorum bazen 70'ten 20'ye bile indiği oluyor. Başlarda bunu 1080p'de oynadığım için sanıyordum fakat sonraları RAM'in tek slot olduğu için sıkıntı yaşatabileceğini öğrendim. DSR ve çözünürlük çarpanlarıyla çözünürlüğü arttırsam bile bu FPS düşüşlerini yaşıyorum ayrıca işlemci kullanımı çoğu zaman ekran kartından yüksek olduğu için darboğaz şüphem de var. Battlefield 1 severek oynadığım bir oyun fakat bu kasmalar oyundan çok soğutuyor. Oyun içi FPS videosunu Youtube'a yüklediğim için buraya linki atıyorum.
Battlefield 1 Oyun içi FPS :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İkinci sıkıntım ise ekran kartım boşta iken 52-57 derece arasında çalışıyor eksiden 26-30 derece arasında olurdu. Yük altında herhangi bir sıkıntı yok en fazla 80 derece gördüm. Boştayken bile Frekans değeri 1600 1700 civarında bu değerler boştayken normal midir?
Ekran Görüntüsü (30).png

Çözüm
Merhaba aynı sorun bendede var tüm ayarları utraya alıyorum 2k da çalıstırıyorum kasma ve fps düsüsleri yasıyorum oyun orjinal orjin uzerinden online oynuyorum sistemim AMD R5 2600 + Asus Tuf B450 gamin Pro +2x8:16 Gb DDR4 3000 Mhz +250 Gb M2 Sata +Msi Gaming X 1080 +Windows 10 64 Bit Güncel

1x16 RAM'i 2x8 3000 MHz RAM ile değiştirdim ve sorunum çözüldü. Bazı oyunlarda çift kanal tek kanal RAM arasındaki FPS farkları çok düşükken özellikle Battlefield 1'de neredeyse FPS miktarım 2 katına çıktı (normal seviyesine) ilk paylaştığım videoda tek kanal RAM'deki FPS değeri var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu videoda ise çift kanaldaki RAM sonuçları var DMC NFS PUBG Apex gibi oyunlarda çok büyük bir FPS farkı olmadı ama ortalama FPS'de Battlefield 1'de yaklaşık 50 Battlefield 5'te 40 division 1'de 20 Anthem'de 20 FPS artışı var. Bir tek Ghost Recon Wildlands'teki FPS'lerden memnun değilim testlere baktığımda da zaten Ultra ayarlarda çokça 45 50'lere düşenler olmuş.
Elinizdeki belleği satıp daha yüksek MHz sahip 2x8 GB bellek almanız yararınıza olacaktır.

Battlefield 1 sıkıntılı bir oyun. İşlemciniz darboğaz yapmıyor. Ekran kartınız boşta iken bile bence yüksek performans modunda çalışıyor, NVİDİA denetim masasından optimum seçin. Bilgisayarında sıkıntı yok, çıktığı günden beri oyun sıkıntılı. Özellikle işlemci kullanım konusunda.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı