i7 6700, GTX 970 Sistem Performans Sorunu

ufukdem

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar, daha önce benzer bir konu ile ilgili yazmıştım, güncelleme yapmam gerekti eski konuda düzenleme yapamadım aynı zamanda da silemedim.

Mart ayında Eksen Bilgisayar'dan bir sistem topladım. Muş ilinde çalışıyorum, bu yüzden kargo ile geldi ürünler. Aldığım günden beri bilgisayarda sorunlar var. Aşağıdaki yazıda sistemden, sorunlardan ve çözüm denemelerimden bahsedeceğim. Ben de, bilgisayar toplamam da yardımı geçen arkadaşlar da bir mantığa sığdıramadık.

Öncelikle Sistem:
  • i7 6700
  • MSI Z10A Gaming m3
  • ASUS GTX 970 STRİX OC Edition
  • 250 GB Samsung EVO
  • 1 TB Seageate 7200 RPM
  • Corsair H80 GT
  • Kingston HyperX Fury 2666 MHz 2x8 16 GB,
  • 650 W 80 plus bronz.
2. Sorunlar:
  • Öncelikle, bilgisayar Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7 kullanılarak denenmiştir.
  • Bilgisayarda gecikmeler mevcut, bu sorunu Steam programını X tuşuna tıklayarak kapatırken bile görebiliyorum. Önce saydam oluyor sonra kapanıyor.
  • Aynı sistemi kullanan arkadaşım (sadece ekran kartı GTX 980) Cs:Go ya girmesi 19 sn falan sürerken ben de yüklemeler 45 saniyeyi buluyor.
  • Yine aynı oyunda süreklı dıt dıt sesleri ile kasılmalar meydana geliyor. Menüde gezmek işkence oluyor.
  • Yine aynı oyunda 45 FPSyi geçemiyor, aynı sistemi kullanan arkadaşım 300 sabit FPS alıyor.
  • Witcher 2 oynarken 6 kişi ile girdiğim çatışmalarda, bu taklmalar çok daha belli ediyor kendini ve böyle anlarda ESC bastığımda sistem çok ağır çalışıyor.
  • Klasörler arası geçişler, Chrome kullanırken yeni sekme açmalar bile zor.
  • En büyük donma takılmayı Borderlands 2 adlı oyunda yaptı ve buna inanamadım.
  • ** Bir kaç kere açılırken dıt dıt sesleri ile öttü ve açıldığında ekrandaki simgeler kocaman olmuştu çözünürlük düşmüştü.
  • Bilgisayarın kağıt üstünde vermesi gereken akıcılık mevcut değil, çok ağır işliyor.
Çözüm Denemeleri:

• İlk iş olarak tabi ki sök çıkar ve yeniden tak işlemi yapıldı.
  • Format atılıp yüklemeler tekrar yapıldı, Bios Güncellendi.
  • Gtx 970 olan ekran kartı GTX 980 ile değiştirildi, sorun çözülmedi FPS yine 30-45 arası
  • Ramler değiştirildi, yerine başka RAM takıldı fakat desteklemediğinden sanırım PC bir süre sonra kilitlendi.
  • Çeştli programlarla PC sıcaklığı kontrol edildi her şey yolunda.
Eksen Bilgisayarı aradım durumu anlattım,,çalıştığım için sitemi götürme şansım olmadı. Bana getirin inceleyelim, teknik birimimiz 7-10 gün oyun vb ile inceliyor dedi. Kadıköy Eksen'e dün uğradım ve umursamadılar, bizim için mavi ekran vermiyorsa sorun yoktur diyerek basitçe başlarından savdılar. Sistem 4 aylık benim en büyük korkum bu sorunların düzeltilmemesi. Üstten bakıp geri göndermeleri. Çözüm haricinde, bu tarz konularda tecrübe sahibi olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa sevinirim. Teşekkürler.

Bilgisayara ait performans test sonuçları. Sonuçlara göre sorun var fakat ne olduğunu hala çözemedim.
3 d grafilk.PNG
CPU mark.PNG
Dİsk mark.PNG
Memory.PNG
Summar Mark.PNG
3 d grafilk.PNG
CPU mark.PNG
Dİsk mark.PNG
Memory.PNG
Summar Mark.PNG
3 d grafilk.PNG
CPU mark.PNG
Dİsk mark.PNG
Memory.PNG
Summar Mark.PNG

Anakartı değiştirmeyi denediniz mi belki sorun anakartta veya belleklerde olabilir.
Biz de anakarttan olduğunu düşünüyoruz, çünkü bir çok şeyde eksik çalışma ve performans sorunu var. Ama yarın götüreceğim.

Ramlarınız 2133 mhz değil. Benim bildiğim kadarıyla oc yapılmayan işlemciler 2133 mhz ve sonrasını desteklemiyor. En iyisi ramları 2133 mhz yapıp yeniden denemek.
Hocam ramler 2666 ile başlamıyor, 2133 ie başlıyor ve biostan kendim çekiyorum 2666 ya. Ama ben 2666 ya çok geç çektim dediğin gibiyken de aynı sorunlar vardı.

Daha sonra bakacaklar için, pcdeki sorun: Eksen Bilgisayar ile görüştüm, incelemeler sonucu anakart sorun vermiş, MSI'a gönderilmiş ve değişim olacakmış büyük ihtimalle.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı