i7 6700 ve RX 5700 XT: FPS düşmesi

Piquepie

Centipat
Konu başlığında yeni aldığım ekran kartımı taktıktan sonra oyunlarda ani FPS düşmesi yaşıyorum. Örneğin; RDR2 oyununda 2K çözünürlük 144 Hz High ayarlarda 70-80 FPS alırken bir anda FPS 35'lere kadar düşüyor ve tekrardan yükselip normal şekilde oynuyorum. Bu bazen 30 saniyede bir bazen 5 dakikada bir oluyor. MSI Afterburner ile baktığımda ekran kartı 70 derecede %99 kullanım ile çalışıyordu. İşlemcim %50 kullanım ile çalışıyordu. Ayrıca işlemcinin stok fanı yerine Cooler Master soğutucu fan takılı, sıcaklık problemi yaşamıyorum. Darboğaz olmuş olabilir mi? (Donanımların en son driver güncellemeleri yapılmıştır. )

Anakart: ASUS Z170 PRO GAMING
İşlemci: Intel ı7 6700 3,4 GHz
Ekran kartı: Sapphire RX 5700 XT Nitro+
RAM: 16 GB 2666 MHz DDR4

Böyle bir sistem darboğaz yapar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu başlığında yeni aldığım ekran kartımı taktıktan sonra oyunlarda ani FPS düşmesi yaşıyorum. Örneğin; RDR2 oyununda 2K çözünürlük 144 Hz High ayarlarda 70-80 FPS alırken bir anda FPS 35'lere kadar düşüyor ve tekrardan yükselip normal şekilde oynuyorum. Bu bazen 30 saniyede bir bazen 5 dakikada bir oluyor. MSI Afterburner ile baktığımda ekran kartı 70 derecede %99 kullanım ile çalışıyordu. İşlemcim %50 kullanım ile çalışıyordu. Ayrıca işlemcinin stok fanı yerine Cooler Master soğutucu fan takılı, sıcaklık problemi yaşamıyorum. Darboğaz olmuş olabilir mi? (Donanımların en son driver güncellemeleri yapılmıştır. )

Anakart: ASUS Z170 PRO GAMING
İşlemci: Intel ı7 6700 3,4 GHz
Ekran kartı: Sapphire RX 5700 XT Nitro+
RAM: 16 GB 2666 MHz DDR4

Böyle bir sistem darboğaz yapar mı?
Bencede Darboğazlık birşey yok lakin şu 2k 4k çözünürlük dışında deneyip bakabilirmisin yine fps düşüşleri oluyormu

Arkadaşlar dün deneme şansım olmadı ama AMD son driver yükledikten sonra RDR2 oynarken önce siyah ekran sonra No Signal çıktı. Aklıma DP kablo kalitesi geldi. DP kablosunun kalitesi fps droplara ya da ekran kararmasına sebep olabilir mi?

Şuan kullandığım: S-LINK SL-460 1.5M DİSPLAY PORT M/M KABLO fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Bu kablo kötü, fps drop yapabilir diyorsanız aşağıdaki ürünü almayı düşünüyorum;

Sorunu çözebildiniz mi? Neredeyse aynı sistemi kullanıyoruz ve aynı sorunu yaşıyorum, oynarken bir süre sonra anlık FPS düşmesi olup düzeliyor ve belli aralıklarla tekrar ediyor. Sürücü versiyonu 20.2.2.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı