i7 6700HQ Laptopa Harici Ekran Kartı Takma

erdem61

Decapat
Dizüstüne harici ekran kartı bağlamak için mini PCI express fiyatlarına baktım 10 dolardan 50-60 dolara fiyatlar değişiyor. Bu ürünler arasındaki fark nedir? Uyumluluk sorunu gibi bir şeyle karşılaşmak istemiyorum.

Dizüstünde şu anda i7 6700HQ, DDR3 16GB RAM, GTX 960m bulunmakta. Bu sisteme 1060 6 GB takmayı düşünüyorum. Sadece harici ekrana bağlı olarak kullanacağım. BenQ XL2411 monitörüm var, ekran kartından DVI-D çıkışı ile monitöre direk bağladığımda sıkıntısız 144Hz alabilir miyim? Genel olarak bu işlemi yaparken nelere dikkat etmem gerekiyor? Ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Son olarak GTX1060 6 GB için kaç wattlık PSU yeterli olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar @erdem61,

Bu konuyu biraz araştırdıktan sonra edindiğim bilgiye göre arasındaki fark şöyle:
  1. Ucuz olan cihaz sadece harici ekrana görüntü verebiliyor, dizüstü bilgisayarın ekranına görüntü veremiyor.
  2. Pahalı olan cihaz ise hem dizüstü bilgisayarın ekranına hemde harici ekrana görüntü verebiliyor.

Dilerseniz aşağıdaki linkteki videodan ucuz olan cihazın kurulumuna bakıp inceleyebilirsiniz, nelere dikkat etmeniz gerektiğini orada anlatır,ayrıca videonun yorum kısımına da göz atarsanız biraz daha bilgi bulabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Umarım faydalı olmuştur...

Ucuz olan ürün daha çok mining için kullanılıyor (Oyun için gerekli bant genişliğini sağlamadığı söyleniyor). Diğer ürünü mevcut dizüstü bilgisayarım ve GTX 1050 Ti ekran kartım ile bir yıl kadar kullandım. GTX 10xx serili kartlarda sürücü sorunu oluyor. Kurulum biraz zorlaşıyor fakat imkansız değil. Sistemin verimli çalışması için harici monitör gerekiyor. Bunun dışında sürekli olarak yeniden başlama sorunu vardı benim sistemimde. Sorun genelde kablo karmaşası ve ferrit nüve eksikliğinden kaynaklanıyormuş, güç kaynağı diyen de vardı fakat bir türlü çözemedim. En sonunda canıma tak etti ve iyi kötü bir bilgisayar topladım, kurtuldum 🙂 Yabancı kaynaklardan egpu.io bu konuda çok işime yaramıştı. Türkçe sitelerde EGPU kurulumu yazarak çeşitli kaynaklar bulabilirsin.

Sistemi kurabilmek için BIOS'unda whitelist olup olmadığına bakmalısın (Wi-Fi kartını söküp bilgisayarı başlatmak cevap olabiliyor. Whitelist varsa bunu Flash BIOS ile çözüyorlar). Ve en önemlisi Wi-Fi kartının giriş türü nedir bunu öğrenmelisin ki doğru ürün siparişi edebilesin. (NGFF veya Mini PCI-E)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı