i7 6700HQ ve GTX 970M notebook nasıldır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

JaroxJamaica

Megapat
Makaleler
12
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
49 yaşında, Commodore 64 döneminden beri bilgisayarlarla haşır neşir, desktop PC tercih eden ve kullandığı tüm bilgisayarları kendisi toplayıp monte eden birisiyim. Bununla birlikte laptoplardan, ve laptop performanslarından pek anlamam. Son desktop upgrade’ini yapalı da 2 yıldan fazla zaman geçti, biraz koptum teknolojiden anlayacağınız. Lise 1’e gitmekte olan kızıma bir laptop almak istiyorum. Kızım, oyunlar ağırlıklı olmak üzere bu jenerasonun ilgi duyduğu her tür sosyal medya paylaşım, video vs vs (benim artık takip edemediğim) konuyla çok ilgili. Oyun performansı yüksek olan, mümkünse tüm lise hayatı (ve üniversite elbette) boyunca idare edebilecek bir laptop olsun istiyorum.

Derginizi çıktığı ilk sayıdan beri takip ediyorum (bunu söylemeden olmazdı). Teknik servis ve özellikle yeni donanım incelemelerini hiç kaçırmam. Ama dediğim gibi, algıda seçicilik, sadece desktop’la ilgili ürünleri. Laptop incelemelerini ve laptoplarla ilgili teknik soruları bugüne kadar hep pas geçtim. Şimdi işim düştü.

Internette araştırdım. Forumların çok yanıltıcı olabildiğini geçmişte tecrübe ettiğimden buralara pek itibar etmiyorum. Derginizin Nisan sayısında bir okuyucuya MSI’ın GL62 serisi bir ürününü tavsiye etmişsiniz. Buradan hareketle MSI ürünlerinden birini alırım diye yola çıktım (şimdi Dell’in olan Alienware hakkında da gençler aralarında havalı makine diye konuşuyorlarmış! Baktım ama bunlar bütçemin çok üzerinde).
Genel özellikler olarak aşağıdakileri belirledim;
  • Core I7 6700HQ işlemci,
  • 120GB SDD + 1TB HD disk
  • GTX 970M grafik işlemci
  • 8GB ram (16GB daha mı iyi olur – ileride ekleyebilirim gerçi)
  • Entegre webcam (şart!)
  • 15.6” veya 17.3” ekran farketmez
Yukarıdaki konfigürasyona yorumunuz ne olur?

Bu spec’lerle MSI tarafında GE72-6QF modelini buldum. Eksen bilgisayarda indirimli ve çanta hediyeli 5,181TL fiyat vermişler.

Bu arada dipnot: alışverişimi vatan veya eksen gibi yerlerden görerek ve karşımda muhatap bularak almayı tercih ediyorum. N11 ve hepsiburda gibi sitelerde daha fazla çeşit var. Ama Sony’lerdeki İstanbul Pazarlama rezaleti gibi garanti sorunları yaşamak istemiyorum.
MSI ile ilgili tek tereddütüm klavyesi. Görüntü çok “cool”, programlanabilir renkli klavye çok çekici. Ama anladığım kadarıyla Türkçe klavye yok bu modellerde. Kızım oyun dışında derslerinde de kullanacak bu bilgisayarı ve klavye düzeninin sıkıntı yaratacağından endişe ediyorum (ona sorarsanız fark etmez).

MSI dışında da “Monster” diye bir marka var. Bunu eskiden yurtdışında yüksek performanslı oyun makinesi yapan aynı isimli marka zannettim, ama galiba Türkiye’de Fokus bilgisayar adlı yerli bir markanın üretimi. Bunlar hakkında bir yorumunuz var mıdır?

Biraz uzattım. Zaman ayırıp cevaplarsanız mesajımı çok memnun olurum. Elektronik alışverişini çok severim, almayı kafaya taktım mı olabilecek en kısa süre içerisinde gidip almak isterim.

Size bu cevabı MSI GE40 ile yazıyorum. Cihazların hepsinin Türkçe klavyesi mevcut. MSI, oyuncu dizüstü bilgisayarı konusunda tecrübeli bir firma. Monster ürünlerini de inceleme fırsatı bulduk lakin Monster biraz daha Fiyat/Performans odaklı bir firma. Ürünler de Tayvan menşeili, Clevo tarafından üretiliyor.

Seçtiğiniz özellikler gayet iyi. Üç noktada tavsiyem olacak. Bunlardan ilki ekran kartı. GTX 970M güçlü bir GPU ama bu yaz yerini GTX 1070’e bırakacak. Pascal mimarili bu kart çok düşük güç tüketmesine karşın yüksek performans sunuyor. Bu Bağlamda Üniversiteye kadar kullanılabilmesi çok daha olası.

İkinci nokta boyutlar. 17.3” bence dizüstü PC’ler için büyük kalıyor. Taşıması zor olacaktır. GTX 1070’in 15.6” boyutlu cihazlarda da olacağını düşünüyorum. Bu bağlamda 15.6” daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Son nokta ise bellek. 8 GB her ne kadar çoğu oyun için yeterli olsa da iş video işlemeye geldiğinde yetersiz kalıyor. Burada belleğin 16 GB olması daha mantıklı olacaktır. Bu özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayarın bu ay içinde tanıtılıp Temmuz ayında satışta olması muhtemel.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı