i7 6700K işlemciyi hemen i7 9700 ile değiştirmek mümkün mü?

Vallaha ben oyun fazla ilgilendiğim için Fortnite CS falan yayında yaptığım için iyi bir işlemci alayım dedim. Şimdi sizin dediğinize göre bir de anakart alacağımda ben overclock işlerini bilmediğimden hiç o işlere girmek istemiyorum. Tabi bilmediğimden yoksa yapardım. O yüzden sağlam bir şeyler önerebilirsiniz.

Soket uymuyor diye biliyordum 😃 bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Normalde uyuyor görünüyor, ama adamlar öyle bir sistem yapmış ki 8. veya 9. nesil bir işlemciyi profesyonel modlamayla çalıştırsan bile çiplerde aşırı ısınma/fonksiyon kaybı, stabilite ve güç problemleri de sistemi neredeyse tamamen kullanılamaz hale getiriyor, belki bilerek yapmıyorlar bunu, neticede tam olarak bilemiyoruz ne yaptıklarını, ama ben özellikle performans artışının ciddi anlamda arttığı nesillerde yaptığı bu soket değişiklerinde, teknik mühendislik anlamında Intel'in kendine özgü yaratmış olduğu yazılımsal mimarinin (14 nm olan değil) veya evrimleşen çiplet dizaynının getirmiş olduğu birtakım istenmeyen kısıtlamalar dolayısıyla değişim yapmaya mecbur kalındığını düşünüyorum. Gerçi 2. nesilden bu yana %10-15'lik performans artışlarıyla 7.nesile kadar soket yenilete yenilete anakart üzerindeki çipset yapısında neyi değiştirdi bu süreçte, o da ayrı bir soru işareti.

Son düzenleme:
Aman hocam hiç 9700K alma, bekle. 10.nesil çıkmak üzere hatta Technopat i9 10900'ü inceledi bile. Intel bizi şaşırtmayarak 10.nesille birlikte yine soket değiştirdi. Şimdi 9700K alırsan birkaç haftaya aldığın anakart eskiyecek.

Bu arada dostum anakart değişcek diyorsunuz, ekran kartı da AMD,İşlemci Ryzen'de önerebilirsiniz 3-3,5k.

Aman hocam hiç 9700K alma, bekle. 10.nesil çıkmak üzere hatta Technopat i9 10900'ü inceledi bile. Intel bizi şaşırtmayarak 10.nesille birlikte yine soket değiştirdi. Şimdi 9700K alırsan bir kaç haftaya aldığın anakart eskiyecek.

Birkaç haftaya nasıl oluyor o hocam 😅? O işlemciyi alsa bile sağlam bir OC ile canavar gibi ömürlük bir işlemcisi olur, ha alınır mı kısmında size katılıyorum, 10700K veya R7 3800X gibi alternatiflerin değerlendirilmesi daha mantıklı duruyor elbette.

Son düzenleme:
Birkaç haftaya nasıl oluyor o hocam 😅? O işlemciyi alsa bile sağlam bir OC ile canavar gibi ömürlük bir işlemcisi olur, ha alınır mı kısmında size katılıyorum, 10700K veya R7 3800X alternatifinin değerlendirilmesi daha mantıklı duruyor elbette.
"Birkaç hafta"nın ucu baya açık 😉 Vatan fiyatları verdi bile hocam hatırlarsanız.
Normalde uyuyor görünüyor, ama adamlar öyle bir sistem yapmış ki 8. veya 9. nesil bir işlemciyi profesyonel modlamayla çalıştırsan bile çiplerde aşırı ısınma/fonksiyon kaybı, stabilite ve güç problemleri de sistemi neredeyse tamamen kullanılamaz hale getiriyor, belki bilerek yapmıyorlar bunu, neticede tam olarak bilemiyoruz ne yaptıklarını, ama ben özellikle performans artışının ciddi anlamda arttığı nesillerde yaptığı bu soket değişiklerinde, teknik mühendislik anlamında Intel'in kendine özgü yaratmış olduğu yazılımsal mimarinin (14 nm olan değil) veya evrimleşen çiplet dizaynının getirmiş olduğu birtakım istenmeyen kısıtlamalar dolayısıyla değişim yapmaya mecbur kalındığını düşünüyorum. Gerçi 2. nesilden bu yana %10-15'lik performans artışlarıyla 7.nesile kadar soket yenilete yenilete anakart üzerindeki çipset yapısında neyi değiştirdi bu süreçte, o da ayrı bir soru işareti.
Intel'in işi hocam. Asus ROG bölüm müdürü mü kimse Intel izin verirse 8.nesil işlemciler Z170 ve 270'de çalışabilirdi demişti. "Intel uyumluluğu bir şekilde kilitledi" diyor.

"bit-tech: So if you wanted and Intel let you, you could make Z270 compatible?

Andrew: Yes, but you also require an upgrade from the ME [Management Engine] and a BIOS update. Intel somehow has locked the compatibility."

Ayrıca o kadar da sorun çıkartmıyor modlu işlemciler. Videodaki adam hız aşırtma bile yapmış işlemciye😄

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı