i7-6700K OC nasıl olmalı?

Levent Acar

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Uzmanı
Merhaba arkadaşlar,

i7 6700k işlemci frekansı temel 4.0 turbo ile 4.2'ye çıkıyor. Bu durumda iken oyunlarda en fazla sıcaklık 65 derece, stress testinde 75-80 derece arasında oluyor. Daha önce ısınma ile ilgili bir sorunum vardı, buraya da konu açmıştım. Yeni soğutucu alınca dayanamadım, ASUS programı ile overclock yaptım, 4.6'da stabil çalışıyor. İşlemci ısısı oyunlarda 80 dereceye çıktı, stress testinde de 90 dereceye çıktı.

Oyunlarda bir fark hissetmedim ama diğer kullandığım Android Studio, Photoshop vb. programların performansında bariz iyileşme oldu.
Sizce işlemciyi bu şekilde yormaya değer mi yoksa base kullanmak en iyisi mi?

İşlemci detay linki:

Sistem özellikleri:
i7-6700K
Asus Maximus VIII Ranger
MSI GTX 1080 ekran kartı
16 GB Ram 2666 MHZ
Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB
High Power 750W 80+ Bronze

4.6 GHz için vcore voltajını kaça ayarladınız? Yavaş yavaş voltaj düşürmeyi deneyebilirsiniz. Her voltaj düşürme işleminden sonra tekrar tekrar stabiliteyi test etmelisiniz.

Eğer voltajı otomatik bıraktıysanız elle ayarlamalısınız. En düşük stabil voltajı bulup bu voltaj ile işlemcinizi kullanın. Sıcaklıklar düşecek ve işlemci ömrü artacaktır.

ASUS anakartınızda adaptive voltage modu varsa onu da kullanabilirsiniz manual vcore ayarlamak yerine. Nasıl ayarlı olursa olsun 1.4v değerinin üzerine çıkmadığınızdan emin olun.

Son düzenleme:
Asus yazılımı otomatik ayarlamıştı. Ekteki ekran görüntüsü ile ayarlamış. Dün gece böyle kullandım, gereksiz yere fan çalıştırıyor sistem gürültü oluyor. Max. 1.300 olarak ayarladım. Stress testinde bir sorun çıkmadı akşam oyunda denicem fanlar gereksiz çalışmazsa böyle devam yoksa base kullanıcam boşuna CPU yormayalım veya fan sesi çekmeyelim :)

Dosya Ekleri

• 20200828_103006.jpg
    20200828_103006.jpg
    565,3 KB · Görüntüleme: 121
Asus yazılımı otomatik ayarlamıştı. Ekteki ekran görüntüsü ile ayarlamış. Dün gece böyle kullandım, gereksiz yere fan çalıştırıyor sistem gürültü oluyor. Max. 1.300 olarak ayarladım. Stress testinde bir sorun çıkmadı akşam oyunda denicem fanlar gereksiz çalışmazsa böyle devam yoksa base kullanıcam boşuna CPU yormayalım veya fan sesi çekmeyelim :)

Ah, şimdi anlıyorum, 1.42v bu işlemci için ''güvenli'' ile ''tehlikeli'' arasındaki çizginin tam üzerinde duran bir değer, işlemcinizin ısınmasına şaşırmamalı. (Bu voltaj ile 4.8 GHz ve üzeri deniyor insanlar genelde, sınır voltajı.)

Peki 1.3v ile sıcaklık değerlerinizde düşüş yaşadınız mı? ''Offset mode sign'' negatif 0.100 ayarlayarak mı 1.3 elde ettiniz yoksa manuel 1.3v girerek mi? Aslında işlemci yükte değilken sıcaklıkların ve voltajın düşmesi lazım. Elbette eğer performans size yeterli geliyorsa fabrika hızlarına döndürebilirsiniz. Sıcaklık değerleriniz 70'in altında ve voltajınız 1.3v gibi değerlerde olduğu sürece degredasyondan korkmanıza gerek yok. Fakat 1.4v ve 80 derece ile işlemcinizin ömrünü belkide yarı yarıya kısaltırsınız.

1.3 manuel girdim. İşlemci boşta iken voltaj v.s otomatik düşüyor zaten, boşta sıcaklık 35-40 arasında değişiyor. Şu anda stress testinde 4.6 da 80 dereceyi geçmiyor. Oyunlarda max. 65-70 derece arasında. Vaktim olursa biraz daha uğraşacağım muhtemelen biraz daha düşürebilirim.

1.3 manuel girdim. İşlemci boşta iken voltaj v.s otomatik düşüyor zaten, boşta sıcaklık 35-40 arasında değişiyor. Şu anda stress testinde 4.6 da 80 dereceyi geçmiyor. Oyunlarda max. 65-70 derece arasında. Vaktim olursa biraz daha uğraşacağım muhtemelen biraz daha düşürebilirim.

Hmm. Değerler güzel, işlemciniz sıkıntısız çalışıyor ve hiç fena değil hız aşırtma konusunda. Eğer isterseniz yavaş yavaş daha düşük voltajlar deneyebilirsiniz. 1.29v, 1.28v gibi, kademe kademe gitmeyi unutmayın.

Hmm. Değerler güzel, işlemciniz sıkıntısız çalışıyor ve hiç fena değil hız aşırtma konusunda. Eğer isterseniz yavaş yavaş daha düşük voltajlar deneyebilirsiniz. 1.29v, 1.28v gibi, kademe kademe gitmeyi unutmayın.
Bu gün çalışıyorum yarın vaktim olursa uğraşırım. Bu voltaj ayarları ile akşam 4.7 ve 4.8 denicem bakalım ne olacak :)

Bu gün çalışıyorum yarın vaktim olursa uğraşırım. Bu voltaj ayarları ile akşam 4.7 ve 4.8 denicem bakalım ne olacak :)

1.3v ile 4.8 elde etmeniz düşük bir olasılık, fakat daha önce kullandığınız 1.4 değeri ile çalışacağına inanıyorum. Bana sorarsanız 200MHz kaybedip 1.3volta düşmek çok daha rahat olur eğer sıcaklıkları kontrol altında tutamıyorsanız. Sıcaklık değerleri arttıkça hız aşırtmanın kararlılığıda azalıyor.

@ragnarock492

1.4 voltaj ayarında 4.7 ayarladığım zaman sistem stres testini başlatınca kapanıyor :) 1.35 vs bir kaç voltaj denedim 4.7 de kesinlikle çalışmıyor işlemci :)

1.4 voltaj ayarında 4.8 ayarladığım zaman sistem 15dk stres testinde 90-92 derecelerde geziniyor. 1.4v altına düşürünce açılışta kapanıyor.

1.4 voltaj ayarında 4.9 ayarladığım zaman sistem 15dk stres testinde 90-97 derecelerde geziniyor. 1.4v altına düşürünce açılışta kapanıyor.

1.4 voltaj ayarında 5.0 da doğal olarak sistem açılmıyor.

4.6 1.3v şu anda en stabili sıcaklık v.s stres testinde 80 dereceyi geçmiyor. Böyle devam yarın 1.3ü ne kadar düşürebilirsem onu deneyeceğim.

@ragnarock492

1.4 voltaj ayarında 4.7 ayarladığım zaman sistem stres testini başlatınca kapanıyor :) 1.35 vs bir kaç voltaj denedim 4.7 de kesinlikle çalışmıyor işlemci :)

1.4 voltaj ayarında 4.8 ayarladığım zaman sistem 15dk stres testinde 90-92 derecelerde geziniyor. 1.4v altına düşürünce açılışta kapanıyor.

1.4 voltaj ayarında 4.9 ayarladığım zaman sistem 15dk stres testinde 90-97 derecelerde geziniyor. 1.4v altına düşürünce açılışta kapanıyor.

1.4 voltaj ayarında 5.0 da doğal olarak sistem açılmıyor.

4.6 1.3v şu anda en stabili sıcaklık v.s stres testinde 80 dereceyi geçmiyor. Böyle devam yarın 1.3ü ne kadar düşürebilirsem onu deneyeceğim.

Silikonun limitini öğrenmiş oldunuz böylece sanırım. 1.3v fazla yormayacak bir voltaj değeri, daha aşağısına düşürebilirseniz ne güzel, düşmez ise sıkıntı yapacak bir durum yok. 4.9 GHz'de çalışması bile gayet iyi aslında. Genelde görmüyorlar 4.8 üzerini çünkü.

Not alın bu değerleri bir yere, ileride tekrar hız ile oynamak isterseniz lazım olur. Ben şahsen farklı BIOS profilleri oluşturup onlara kayıt ediyorum stabil çalışan profilleri.

Yeni konular

Geri
Yukarı