i7 6700K sistemde anlık donmalar oluyor

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus ROG STRIX Maximus XIII Hero
Intel i7 10700K
Asus ROG STRIX GeForce GTX1070 8GB OC
2x G.Skill RipjawsV 8GB 2800MHz DDR4 Ram
SAMSUNG 970 Evo Plus 500 GB
Kingston HyperX Savage 240 GB
Toshiba P300 3 TB
Asus ROG STRIX White 850W Power Supply
Thermaltake View 51 Snow ARGB
ASUS 24" MG248QR 1ms 144Hz
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarda son birkaç gündür takılma ve donmalar başladı. Önce CS:GO oynarken fark ettim bunu daha sonra Windows'u kullanırken de başıma geldi. Mesela bu yazıyı yazarken bile saniyelik donmalar olduğu için ben klavyede yazsam bile yazı daha sonra geldi ekrana. Geçen hafta komple kasanın tozunu aldım ondan olmuş olabilir mi benim aklıma o geliyor. Kendimce çözüm olarak komple parçaları söküp tekrar birleştirmeyi düşünüyorum yeni bir termal macun ile. Farklı önerisi ve fikirleri olan varsa yardımcı olabilirse çok memnun olurum. Şimdiden ilgilenenlere teşekkür ederim.
sistem özellikleri:
İşlemci:
Intel i7 6700K.
anakart: ASUS Maximus VIII Hero.
ekran kartı: ASUS ROG STRIX GTX1070 OC.
RAM: 2X G.Skill Ripjaws V 8 GB 2800MHz DDR4.
soğutma: Corsair H100I V2.
SSD: Samsung 970 EVO Plus 500GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarda son birkaç gündür takılma ve donmalar başladı. Önce CS:GO oynarken fark ettim bunu daha sonra Windows'u kullanırken de başıma geldi. Mesela bu yazıyı yazarken bile saniyelik donmalar olduğu için ben klavyede yazsam bile yazı daha sonra geldi ekrana. Geçen hafta komple kasanın tozunu aldım ondan olmuş olabilir mi benim aklıma o geliyor. Kendimce çözüm olarak komple parçaları söküp tekrar birleştirmeyi düşünüyorum yeni bir termal macun ile. Farklı önerisi ve fikirleri olan varsa yardımcı olabilirse çok memnun olurum. Şimdiden ilgilenenlere teşekkür ederim.
sistem özellikleri:
İşlemci:
Intel i7 6700K.
anakart: ASUS Maximus VIII Hero.
ekran kartı: ASUS ROG STRIX GTX1070 OC.
RAM: 2X G.Skill Ripjaws V 8 GB 2800MHz DDR4.
soğutma: Corsair H100I V2.
SSD: Samsung 970 EVO Plus 500GB.
Ram 8GB mı 16GB mı onu pek anlayamadım?
Ram kullanım yüzdesine bakın belki ram yetersiz geliyor artık.
İşlemcinize stres testi yapın, yüksek sıcaklık alıyorsanız termal macun uygulaması yapmanızı öneririm.
Oyun ve internette donması bana internette problem anımsattı ancak Windows içinde olduğunu söyleyince muhtemelen bilgisayar içinde bir problem. Driverlar güncel olmayabilir belki onları güncellemek lazım.
SSD fazla dolu ise yer açın oda takılma yapabilir.
Aklıma gelen çözümler bunlar.

Cevap için çok teşekkür ederim. Ram 16gb, Ram yüzdesini takip ettim ancak Windows'da işlem yaparken maximum %40 kullanım seviyelerini gördüm. İşlemciyi takip ettim, bu anlık donmalar olduğu sırada işlemci kullanımı %15 den bir anda %35-40 falan oluyor sonra aynı seviyeye düşüyor.
Sıcaklıkları oyun oynarken takip ettim maximum 70 dereceleri gördüm. Driverlar ise güncel sadece ekran kartı driverım bir önceki sürüm mevcut.
SSD %40 oranında dolu.

Geri
Yukarı