i7-6700K sistemde WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekran hatası

Scientist

Picopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 2x16
SSD veya HDD modeli
Samsung 1 TB HDD
Ekran kartı
Ekran kartını çıkardım.
Anakart
Asus Maximus Extreme VIII
İşlemci
Intel 6700K, sıvı soğutmalı
Arkadaşlar merhaba.
Sorunumu kısaca anlatayım. PC'ye daha önceki sorundan dolayı yeni bir Windows 10 kurdum. (HDD üzerine kurulu.)
Kurulum aşamasında ve kurulum tamamlandıktan sonra da mavi ekran hatası almaya başladım.
Hata şu: WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR. Windows başladıktan 15-20 saniye sonra bu hatayı veriyor.

Ekran kartını çıkardım. RAM'leri tek tek denedim. Sonuç aynı.

Bilgili arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.
Minidump dosyasına da paylaşıyorum. Minidump.rar

Yine aynı hata gelmiş.

Eğer işlemcide veya anakartta herhangi bir arıza yoksa aşağıda açıklayacağım iki çözümden biri yüksek ihtimalle çözecektir. Biri güç soketi ile alakalı, diğeri ise yüksek performans güç planında kullanma ile alakalı.

--------

Anakartınızın CPU güç soketlerine bağlı olan güç kablosunda bir gevşeme/oynama/temassızlık var mı diye kontrol eder misiniz?

Ayrıca bu 8+4 yani toplamda 12 pinlik soketlerin tamamı dolu mu? Yoksa biri veya ikisi boş mu?

Şuradan bahsediyorum:

Eki Görüntüle 1526435

Eki Görüntüle 1526439

--------

Diğer çözüme gelelim.

Şu streamable videosunda olduğu gibi mavi ekran almayı dener misiniz? Yani mesela güç seçeneklerinden "Yüksek Performans" seçin, CPU-Z'yi açın. Sonra güç ayarını "Dengeli" seçin. Mavi ekran alacak mısınız bakalım.

Uzun lafın kısası; daha önce bu problemi yaşayan biri PC'yi yüksek performans güç ayarında kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir sorun yaşamadığını belirtmiş ve sizin probleminiz de bundan kaynaklanıyor olabilir. :)

Bu videoyu çeken arkadaşın dengeli ve yüksek performans ayarları da şu şekilde:

Dengeli
Eki Görüntüle 1526471

Yüksek Performans
Eki Görüntüle 1526472

Ek bilgi: WHEA Uncorrectable Error illaki işlemci ile alakalı olmayabiliyormuş. Tabii ki büyük çoğunlukla işlemci ile alakalı ama anakarttaki bir arıza, RAM veya herhangi bir aygıt sürücündeki problemden de kaynaklanabiliyormuş.
Teşekkür ediyorum böyle detaylı bilgiler için.
Biraz uğraş sonrası PSU’yu da değiştirdim. 1000w lık PSU’yu çıkardım yerine 600w PSU taktım. Tüm kablolarıyla beraber değişmiş oldu. Değişimde sizin gösterdiğiniz 4 pinlik yerin boş olduğunu gördüm. Önce o 4 pinliği takmadan çalıştırayım dedim. (Çünkü sistemi 6-7 yıl önce kurmuştum ve sadece 8 pin ile çalışıyordu. Yeri geldi render aldım, yeri geldi oyun oynadım şu ana kadar hiç mavi ekran almamıştım.) Hemen mavi ekranla karşılaştım.

Sonra o 4 pinliğe de kablo taktım.
Bir saat boyunca çalıştı. Mavi ekrandan kurtuldum diye sevindim. Normalde 5 dk içinde mavi ekrana düşüyordu.
Sevincim kısa sürdü. Bir saat sonra şu sürücüleri de kurayım dedim. Ekran kartı sürücüsünü yüklerken başarısız oldu dedi. Sürücü yüklenmedi ama 5 dk içinde yine mavi ekran verdi.
Intel ve Nvidia sürücülerini Güvenli Modda DDU ile kaldırdım. Sürücüyü güncelle diyorum ve yüklerken ekran kartını buluyor (GTX 1060) o esnada yine yüklenemedi diyor. Manuel indirdim ama yine olmadı. Yüklemediği gibi mavi ekrana düşüyor.

Yarın detaylı bir şekilde tekrar bakacağım.
Sizin bahsettiğiniz diğer çözümü de deneyeceğim.
Umarım çözülür. Çok can sıkmaya başladı.

@EgeN7
Sorun çözüldü.
Denemediğim işlemci ve anakart kalmıştı.
Test etmek için internetten Pentium G4400 işemci aldım. Çevremde bulamadım.
Taktım denedim hiç mavi ekranla karşılaşmadım. Diğer donanımlar aynı. Yalnız M.2 SSD’deki windows çökmüş. Neyse ki içindeki bilgilere ulaşabiliyorum.

Sorun işlemcideymiş. Nasıl bozulduysa artık!
Nvidia ekran kartı sürücüsünü bile yüklemiyordu. Bir tek güvenli modda düzenli çalışıyordu.

Son düzenleme:
Taktım denedim hiç mavi ekranla karşılaşmadım.
Mavi ekran zaten başından beri işlemci ile alakalıydı ancak donanımdan önce yazılımsal bir problemle alakalı olabileceğini düşündüm, zira önceki konularda da aynı sonuca varılmış. İşlemciyi çıkartıp başka bir işlemciyi taktığınızda elbette problem çözülür zaten. Ama işlemcinize direk arızalı diyemeyiz.

Sorun işlemcideymiş. Nasıl bozulduysa artık!
İşlemcini bozulması pek kolay bir olay değil aslında.

Hatırlayamadığım için soruyorum, işlemciyi tamamen farklı bir sistemde denediniz mi? Mesela sisteminizden sadece i7 6700K işlemcinizi çıkartıp tüm donanımları şu anki bilgisayarınızdan farklı bir bilgisayarda deneyebilirsiniz. Belki de işlemci arızalı değil.

Hatırlayamadığım için soruyorum, işlemciyi tamamen farklı bir sistemde denediniz mi? Mesela sisteminizden sadece i7 6700K işlemcinizi çıkartıp tüm donanımları şu anki bilgisayarınızdan farklı bir bilgisayarda deneyebilirsiniz. Belki de işlemci arızalı değil.
Evet siz söylemiştiniz işlemci ile ilgili olduğunu. İşlemcinin bozulmasına ben de hiç rastlamadım.
Öyle ki artık windowsu kurarken de aynı hatayı vermeye başlamıştı. Kurulum tamamlanana kadar 3-4 defa mavi ekrana düşüyordu.

İşlemciyi başka sistemde test etme imkanım yok.
Ama şu an sağlıklı çalışırken aynı windows üzerinde tekrar 6700K’yı takıp deneyebilirim.

RAM’leri de tek tek test etmiştim. Farklı bir RAM denemedim.

Ekleme:
Anakart üzerinde Slow Mod switch vardı. Onu da on yaptım düşük seviyede çalışsın diye. Yine olmamıştı.

Mavi ekran zaten başından beri işlemci ile alakalıydı ancak donanımdan önce yazılımsal bir problemle alakalı olabileceğini düşündüm, zira önceki konularda da aynı sonuca varılmış. İşlemciyi çıkartıp başka bir işlemciyi taktığınızda elbette problem çözülür zaten. Ama işlemcinize direk arızalı diyemeyiz.

Evet siz söylemiştiniz işlemci ile ilgili olduğunu. İşlemcinin bozulmasına ben de hiç rastlamadım.
Öyle ki artık windowsu kurarken de aynı hatayı vermeye başlamıştı. Kurulum tamamlanana kadar 3-4 defa mavi ekrana düşüyordu.

İşlemciyi başka sistemde test etme imkanım yok.
Ama şu an sağlıklı çalışırken aynı windows üzerinde tekrar 6700K’yı takıp deneyebilirim.

RAM’leri de tek tek test etmiştim. Farklı bir RAM denemedim.

Ekleme:
Anakart üzerinde Slow Mod switch vardı. Onu da on yaptım düşük seviyede çalışsın diye. Yine olmamıştı.

6700K işlemciyi tekrar taktım denedim ve sonuç aynı.
Yeni işlemciyle mavi ekrandan kurtuldum fakat m2 SSD sorunu devam ediyor. İçeriğine ulaşabildiğimi sanmıştım ama yanılmışım.
M2 SSD için usb adaptör almıştım. Takıp denediğimde uzunca bir süre üstteki barın dolmasını bekliyorum. Ardından Windows, User, Program files gibi ana klasörleri gösteriyor. Ama klasörleri tıkladığımda ‘Yanıt vermiyor’a düşüyor.
Tüm hepsini kopyalayıp yapıştırayım dedim yine yanıt vermeme durumu oluyor. Bazen sistemi de donduruyor. USB’yi çıkarınca kendine geliyor.
Bilgisayarımda Sürücüye baktımda dolu görünüyor. Veriler duruyor yani ama ulaşamıyorum.
BIOS da olduğu gibi Windows içinde de (USB adaptör ile) m2 SSD’yi görmeme sorunu oluyor.

İlk bozulmada ekran donup kalmıştı. Sanırım m2’yi görmediğinden ekran dondu. Artık bu hata nerden kaynaklandıysa işlemci de mavi ekrana düştü.

Verileri kurtarmayı yapabilirsem biçimlendirmeyi deneyeceğim.

Dosya Ekleri

• AAD121BC-B8C5-4BEA-8F55-596269AE1A1D.jpeg
    AAD121BC-B8C5-4BEA-8F55-596269AE1A1D.jpeg
    125 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Geri
Yukarı