Çözüldü i7 6700K ve GTX 1070 Sistemin Donma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kerem Salçın

Hectopat
Daha fazla  
Yeni işlemci ve anakart aldığım için bilgisayara format çekip temiz kurulum gerçekleştirdim Windows 10 PRO. Güncelleştirmeleri de yaptım. Fakat Google Chrome'da acayip bir kasma var. Sekmeleri açarken haber sitelerinde dolanırken Youtube'da tam ekran yaparken vs. Sonra masaüstünde de takılmalar yaşadığımı fark ettim. En son CS:GO indirdim. Orada da gerekli ayarları yapmış olmama rağmen FPS 30 civarı CPU kullanımı %5-10 arası, GPU kullanımı %60-70 arası. Sıkıntı ne olabilir sizce? BIOS güncellemesi yapılmış aldığım kişi tarafından. BIOS'da 800 MHz'de görünüyordu işlemci. Bu normal mi ? Yoksa yükte olmadığı için mi öyle görünüyor?
Sistemim:
  • i7 6700K 4.0 GHz
  • MSI GTX 1070 Gaming X
  • MSİ Z170A Gaming M7
  • 240GB SSD SanDisk + 1TB HDD WD
  • 16GB RAM (Kingston HyperX 8GB 2133MHz +8GB 2400MHz )
  • KCAS 80+ 600W
  • Dark N10
Edit: BIOS'dan OC MOD'a girip CPU Features'dan Intel Adaptive Thermal Monitoring'i Enabled > Disabled yapınca birden tekrardan 800MHz'den 4.0 GHz'ye yükseldi. Her şey akıcı. Düzeldi fakat bu bir sorun mu acaba? Kendinin otomatik yapması gerekmez mi bunu ? Sorunu çözdüm konu kilitlenebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'ler uyumsuz olabilir. Tek modül ile çalıştırın. (2400 MHz) Ayrıca BIOS'ta "Quiet Fan" ya da "Quiet Mode" gibi şeyler açıksa onlar da yapabilir.

Teşekkür ederim hocam. Sorunu çözdüm şu an, şu neden oluyormuş:

"BIOS > CPU Features > Intel Adaptive Thermal Monitoring > Disabled"

Bunu eski haline getirip dediklerinizi yapayım mı yoksa bu halde devam etmemin bir sakıncası olabilir mi? Zannedersem kapattığım şeyi sıcaklık izleme sensörü gibi bir şey. RAM'ler bu arada 2133'de çalışıyor. Ortak olarak sistem de 16 GB olarak görünmekte. Quiet moda bakacağım.

Teşekkür ederim hocam. Sorunu çözdüm şu an, şu neden oluyormuş:

"BIOS > CPU Features > Intel Adaptive Thermal Monitoring > Disabled"

Bunu eski haline getirip dediklerinizi yapayım mı yoksa bu halde devam etmemin bir sakıncası olabilir mi? Zannedersem kapattığım şeyi sıcaklık izleme sensörü gibi bir şey. RAM'ler bu arada 2133'de çalışıyor. Ortak olarak sistem de 16 GB olarak görünmekte. Quiet moda bakacağım.

Kapattığınız özellik ısınmaya göre frekans düşürme değeri. Mesela işlemci 90 dereceye çıktı. İşlemci kendini underclock, yani kendi hızının altına düşürecektir. İşlemcinize overclock uygulamadıysanız açmaya gerek yok. Bu arada geç cevap verdim, uyuya kalmışım :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı