i7 6700K ve GTX 1070 sistem ekran donma sorunu

dakamon

Kilopat
Daha fazla  
Genellikle oyun oynarken oluyor, ekran donuyor hiçbir şekilde tepki vermiyor PC. Debugled'e bakıyorum hiçbir hata uyarısı yok. PC de düzgün çalışıyor o sırada aslında. Mecburen restart atmak zorunda kalıyorum. Bazen de yine aynı şekilde ekran donuyor ve mevcut o an oyundaki ses sanki sürekli tekrar eden bi zırrrrrr sesine dönüşüyor. Hemen restart atıyorum. Başka çare yok çünkü.

Biraz araştırdım eğer PC normal çalışmasına devam ediyorsa ekran kartından olabilir dediler. Deneyimli arkadaşların yorumunu bekliyorum. Yakın zamanda işlemcim ve anakartım servise gitmişti anakartta sorun yok demişlerdi. İşlemcim de değişmişti yenisiyle başka bir sorun yüzünden.

Herkese teşekkürler.

Sistem:
  • i7-6700K
  • Asus Z170 Deluxe anakart
  • 32 GB RAM
  • MSI GTX 1070 X ekran kartı
  • SSD

Aynı sorunda şöyle bir şey fark ettim. Yine PC dondu ve gözüm sabit disk aktivasyon ışığına takıldı. Yanmıyordu. Orada düşündüm. Acaba SSD kaynaklı bir sorun mu yaşıyorum? Bunun üzerine Google da bir araştırma yaptım. Evet benle aynı sorunu SSD yüzünden yaşayanlar olmuş. Sonra şu linkteki konuyu buldum;
Windows 7, 8 ve 10: AHCI Link Power Management (LPM) Nedir, Nasıl Kontrol Edilir? enpedi-Anasayfa

Acaba benim de sorunum bundan kaynaklımı?
LMP özelliğini kapattım.
İntel Rapid Storage programından da güç kazanımını devre dışı bıraktım.

Umarım konunun ehli kişiler yardıma gelir.

Dostum sorununun aynısını ben de yaşıyorum. Bende de Gtx 1070 ve i7 7700 var. Zamanında Laptop'umda olan sorunun aynısı. Laptopda iken sorunu gidermek için aygıt yöneticisinden Nvidia'nın ekran kartını devre dışı bırakıyordum ve böylelikle sorun çözüldüğü gibi beraberinde performans düşüşü getiriyordu. Şimdi masaüstü bilgisayar aldım ve yine aynı sorun. Problem yüksek ihtimal ekran kartında olabilir. Sen problemi çözebildin mi? Çözdüysen sorun neymiş yazarsan çok sevinirim. Çözemediysen yarın aldığım yere götürüyorum bilgisayarı, bir çözüm bulabilirlerse sana da yazabilirim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı