i7 6700K vs i7 5820K

Sadece çoklu ekran kartı konusunda hak verebiliyorum ne yazık ki. Ayrıca Z97 serisinin fiyatlarına kadar ineceğini sanmıyorum. Çünkü 6600K 4790K ile aynı performansa sahip arada yaklaşık 300 lira fark var. Arkadaş 2 tane 980 Ti takacaksa eyvallah, X99'u desteklerim ama tek ekran kartında daha mantıklı geliyor Skylake.

1) Unreal engine 4 kullanıyorum ve sahneyi yaptıktan sonra ışıkları hesaplaması için render diyebileceğimiz bir built işlemi yapıyorum. Bu işlem çoklu çekirdeği destekliyor. Yani çoklu çekirdek performansı biraz önemli. Şu an kullanmakta olduğum i7 2600K’da (4.6Ghz) bu işlem 7-8 dakikadan uzun sürmedi şimdiye kadar. Bunu göz önünde bulundurursak İ7 6700K ve 5820K arasındaki fark da 10-15 saniye mi olur bu işlem için düşünürsek?
i7 5820K da 6 çekirdek 4.4 Ghz'de çalışsa, i7 6700K'da ise 4 çekirdek 4.8-5Ghz'de çalışsa İ7 6700K'nın çekirdek başına düşen performansın fazla olmasının etkisiyle çoklu çekirdek performansı i7 5820K'ya yetişebilir mi?
2) Çift GTX 980Ti kullanacağım bu sistemde ve OC yapmayı düşünüyorum tabikide. 1400 küsur Mhz'lerde kullanırım oyunlarda tahminimce. Sıvı soğutmaya geçince bu frekans biraz daha artabilir. Böyle bir kullanımda 4.8-5Ghz de çalışan i7 6700K mı yoksa 4.4-4.5Ghz’de çalışan i7 5820K mı daha az darboğaz yapar yani hangisiyle daha çok fps alırım? Yoksa ikisi arasında kayda değmeyecek kadar az bir fark mı olur? (2-3 fps) Bu durum Windows 10’da nasıl olur?
Ve Bildiğiniz üzere Windows 10 çıktı, hala 8.1'deyim ben taşlar yerine oturana kadar biraz daha sabredebilirim 10'a geçmek için.
1)Windows 10'da durumlar nasıl? Çok çekirdek, çekirdek başına düşen performanstan daha mı önemli? Oyunlarda yaşanacak olan FPS artışının fazla olması için çekirdeğin mi fazla olamsı gerekiyor?
2)Sistemin hızı, programların açılış kapanış pratikliği vs İşlemci çekirdeği fazla olursa daha mı stabil oluyor? Yoksa SSD takınca 4 çekirdekli CPU ile 6 çekirdekli CPU arasında performans farkı çok hissadilmiyor mu bu konuda? (Samsung Evo 840 SSD’m var)
Bu konularda da bilgilendirirseniz sevinirim. @Recep Baltaş @Ali Güngör

Senin kullandığın programa ilişkin bir şey bulamadım fakat başka bir render programı olan cinebench ile ilişkin çoklu çekirdek performansına ait şöyle bir veri var. Buna göre 5820K biraz daha performanslı görünüyor.

i7-6700K, 4790K'ya göre %10, 4770K'ya göre %20, 3570K'ya göre %30 daha performanslı olacak deniliyor. Senin kullandığın işlemciye göre %40-50 daha performanslı olur muhtemelen. Yani sen o işlemciyle (eğer render yaparken işlemci kullanılıyorsa) 7-8 dakika'da işi yapıyorsan sanırım i7-6700K ile 3,5-4 dakika'da aynı işi yapabilirsin. 5820K ise 6700K'dan %10 daha performanslı gibi görünüyor.

5820K her ne kadar daha yüksek performans gösteriyor olsada ben i7-6700K alırdım çünkü anakart teknolojisi daha iyi. Anakartında 2 adet M2Sata SSD'yi Raid yapıp veri aktarım performansını arttırabilirsin, sanırım bu özellik X99'da yok. Ayrıca her ne kadar ön panellerde olmasada USB 3.1 desteği var.

2.jpg

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı