i7 6700K vs Ryzen 5 3600 & MSI Z170A GAMING M7 vs ASRock B450M PRO4

Bütçe
2500

mithatcan

Kilopat
Daha fazla  
Herkese Merhabalar,
Arkadaşlar İlk sahibi olduğum sistemim şu şekildedir;
Intel i7 6700K
MSI Gaming Z170A M7
Corsair 16 GB(8*2) 3600
SilverStone Tundra Serisi TD02-E Sıvı Soğutma
240 GB Evo SSD
WD 1 TB HDD
Ekran Kartı, yok.
Ürünlerin tamamı kutuludur.
Geçtiğimiz günlerde heves ederek bayağı bir araştırma yaptım.
Ancak sizlerinde görüşlerini almak istedim.
i7 6700K herkesin bildiği çok da detaylı anlatmama gerek olmayan 4-5 yıllık bir işlemci.
Zamanında anakartımı alırken Z170A GAMING M7 için çokca araştırma yapmıştım. O dönemde Technopat'ta incelemeleri de vardı.

1589465402887.png

• LGA 1151 soketli 6. nesil Intel® Core™ / Pentium® / Celeron® işlemcileri destekler
  • DDR4-3600+(OC) bellek desteği
  • DDR4 Boost ile DDR4 belleğinize performans artışı
  • USB 3.1 Gen2 2 KAT DAHA HIZLI. USB 3.1 Gen2 ile sıradan bir USB3.0 bağlantısına göre 2 kat daha yüksek performans
  • Twin Turbo M.2 64Gb/s + Turbo'u. 2 için hazır + USB 3.1 Gen2 Type-C + Type-A combo + SATA 6Gb/s
  • Killer™ ile güçlendirilen LAN Protect destekli Gaming LAN. En iyi Online oyun deneyimi ve en düşük gecikme
  • Audio Boost 3: Kulaklarınızı stüdyo kalitesinde ses ile ödüllendirin
  • Nahimic Ses Geliştirici: Gerçekliğin sınırlarını zorlayan bir ses kalitesi
  • Game Boost: 11 farklı seviyede kolay hızaşırtma
  • Gaming Hotkey: Makrolar atayın, sevdiğiniz oyunları çalıştırın, hızaşırtma yapın. Hem de tek bir düğmeyle!
  • Hızaşırtma için tasarlandı: OC Essentials ve OC Engine 2 ile birlikte!
  • XSplit Gamecaster v2.5: 1 yıllık ücretsiz Premium aboneliği ile başarı ve yeteneklerinizi dünya ile paylaşın.
  • SteelSeries Certified: SteelSeries cihazlar için optimize edildi
  • Military Class 5: Yüksek kaliteli bileşenlerin yeni evrimi. Yeni Titanium Chokes
  • MULTI-GPU ve Steel Armor: Steel Armor PCI-e slotları NVIDIA SLI™ & AMD Crossfire™ desteği sunar.
  • Click BIOS 5: Ödül sahibi yeni Click BIOS 5 ve yüksek çözünürlü, ölçeklendirilebilir font
  • Flash BIOS Button: CPU, bellek veya ekran kartı gerektirmeyen kolay BIOS kurtarma
  • Gaming CERTIFIED: 24 saat kesintisiz Online ve offline oyun testleri en iyi deneyim için profesyonel eSpor oyuncuları tarafından gerçekleştirildi.

Anakartın özellikleri bitmek bilmiyor. Yukarıdaki linkten de incelemenizi rica ederim, buraya anakartın reklamanı yaparcasına yazmak istemedim fotoğraflarıyla birlikte.

Ancak BIOS'a bile girmeden anakart üzerindeki düğme ile overclock yapabilmesi, E2400 killet ethernet, Audio Boost 3, Click BIOS 5 tasarımı, super charger, USB 3.1 soketler 14KVlık ethernet portu gibi özellikleriyle şu an almaya kalksam ciddi paralar ödemem gereken bir ürün.

Sistemimdeki anakart ve RAM dışında diğer parçalara dokunmadan bu iki ürünü 2.el olarak satmak istiyorum.

i7 6700K'yı satarsam Ryzen 5 3600 ile değiştireceğim.
MSI Z170 GAMING M7'yi satarsam ASRock B450M PRO4, MSI B450 Tomahawk ya da ASUS ROG STRIX B450-F GAMING ile değiştireceğim. Sırasıyla ASRock, MSI ve ASUS ucuzdah pahalıya doğru. Bu anakartlar dışında sizin önereceğiniz F/P ürünü farklı ürünler var ise lütfen paylaşınız.

Bu kartların görüntüsü, PCI-e slotları anakart büyüklüğü, tasarımları maalesef Z170A M7 kadar iyi değiller. Özellikleri açısından da bu kart kadar dolu bir ürün değiller.

Fakat 4 yıldır sorunsuz kullandığım leke bile olmayan bu ürünlerimi 2.el olarak satıp üzerine para eklemeden bu kombinasyonu yapabilir miyim?

Fiyatı öldürmeden ve abartmadan da hakkıyla satmak istiyorum.

i7 6700K + MSI Z170 GAMING M7 ne kadar eder?
Ortalama Ryzen 5 3600 + Anakart 2600 TL civarında.

Buradaki değerli arkadaşlarım böyle bir değişimi neden yapıyorsun şu ürünleri alırsan daha ileriye dönük olur ve paranda cebinde kalır ya da biraz daha para ekleyip şu şu ürünleri almalısın diyebilecğeiniz tavsiyeleriniz var mı? İşlemciyi sıfır alıp, anakartı 2.el de alabilirim, böylece biraz daha üst seviye bir anakarta 2.el fiyatından daha rahat ulaşabilirim. Ortalama anakarta 1000-1100 TL kalıyor Ryzen 5 3600 1500 TL olduğu için.

Sistemi, RTX 2600 alarak ekran kartı açığını da kapatacağım. Tek derdim bu 2 ürünümü değiştirmeli miyim? Değiştirmemeli miyim?

Herkese çok teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

Geri
Yukarı