İ7 6700k vs Ryzen 5 3600

Öncelikle soğutma anlamında AMD önde. Lehim kullandığı için sıcaklıklar güzel, stok soğutucu gönderiyor her işlemcide. Bu stok soğutucu da gayet yeterli oluyor, ki düzgün bir kasa kullandığınızda 70 dereceyi aşmıyor. Intel için ek soğutucu masrafı yapmak gerekiyor bu da bir eksi. Ayrıca bilmeden konuşmayın rica ediyorum, artık Intel tek çekirdek farkı ile açık ara önde de değil, hatta bazı tek çekirdeğe dayanan testlerde AMD geçiyor.

Bundan 1 hafta öncesi kadar ryzen 5 3600 işlemci almıştım 1436 tlye kasam cooler master h500 sıvı soğutucum cooler master ml240l anakartım asus b450 tuf plus gaming olan model default orjinal ayarlarda anakart işlemciye 1.45 vltaj veriyodu masaüstü boşta sıcaklıklar 50 -52 arası değişiyodu oyuna girince 81 82 sabit kalıyodu herşey düzgün montajlanmış şekilde ama ufak sorunlara bile takıntılı birisi olduğum için işlemcimi sattım yerine i5 9600k aldım masasütü boşta sıcaklık 29-30 derece sabit oyunlarda ise 55-56 derece gördüm yani şuan sistemim stabil sıkıntısız calısıyor ki tek bende yaşanmadı bu durum ryzen 5 3600 sıcaklık sorunu ile ilgili konular acıldı forumda bios güncellemeyle belki çözülebilirdi ölme eşeğim ölme durum bu belki hata etmiş olabilirim ryzen 5 3600 işlemciyi stıp ama doğru kararı verdiğimi düşünüyorum sıcaklık sorunuyla kafa yoracağıma.

Elimde ki anakart ile Msi X370 Sli Plus takas teklifi geldi. 3000 serisi desteği var. Eski yonga ama zararına satmaktansa bunu kullanmayı düşünüyorum sorun çıkarır mı ?

6700k’nın soketi günümüzde güncel değil. Kesinlikle Ryzen 5 3600 tercih edin. Hem tekli hem çoklu çekirdekte üstün. Ayrıca stok soğutucusu 6700k’nınkine göre çok daha iyi. Ben olsam hem güncel olan hem de her konuda üstün olan R5 3600’ü tercih ederdim.

Artık 4 çekirdekli işlemci alınmaz.yeni oyunlarda 4 çekirdek işlemciler sıkıntı yaratmaya başladı. Daha uzun ömürlü bir sistem için ryzen 3600 daha iyi olur.

Öncelikle soğutma anlamında AMD önde. Lehim kullandığı için sıcaklıklar güzel, stok soğutucu gönderiyor her işlemcide. Bu stok soğutucu da gayet yeterli oluyor, ki düzgün bir kasa kullandığınızda 70 dereceyi aşmıyor. Intel için ek soğutucu masrafı yapmak gerekiyor bu da bir eksi. Ayrıca bilmeden konuşmayın rica ediyorum, artık Intel tek çekirdek farkı ile açık ara önde de değil, hatta bazı tek çekirdeğe dayanan testlerde AMD geçiyor.
Lehim kullandığı için AMD önde mi ? Intel ne kullanıyor sakız mı ? 😀 AMD ekran kartıda işlemciside ısı problemi yaşıyor bu konu tartışmaya açık değil.

Bundan 1 hafta öncesi kadar ryzen 5 3600 işlemci almıştım 1436 tlye kasam cooler master h500 sıvı soğutucum cooler master ml240l anakartım asus b450 tuf plus gaming olan model default orjinal ayarlarda anakart işlemciye 1.45 vltaj veriyodu masaüstü boşta sıcaklıklar 50 -52 arası değişiyodu oyuna girince 81 82 sabit kalıyodu herşey düzgün montajlanmış şekilde ama ufak sorunlara bile takıntılı birisi olduğum için işlemcimi sattım yerine i5 9600k aldım masasütü boşta sıcaklık 29-30 derece sabit oyunlarda ise 55-56 derece gördüm yani şuan sistemim stabil sıkıntısız calısıyor ki tek bende yaşanmadı bu durum ryzen 5 3600 sıcaklık sorunu ile ilgili konular acıldı forumda bios güncellemeyle belki çözülebilirdi ölme eşeğim ölme durum bu belki hata etmiş olabilirim ryzen 5 3600 işlemciyi stıp ama doğru kararı verdiğimi düşünüyorum sıcaklık sorunuyla kafa yoracağıma.
Benim işlemci i7 6700k onu satıp 3700x geçmeyi düşünüyorum sizce doğru bir karar mı ?

Bu tek çekirdek mevzusunu kim uydurdu anlamadım. r5 197 puan alırken r15 testinde i7 180 puan alıyor, çoklu çekirdek için konuşmaya bile gerek yok. Gelip fanboyluk yapmayın burda yok voltajmış yok ısınma sorunuymuş. Piyasada i9 9900k kadar ısınan bir amd işlemci yok.

Elimde ki anakart ile Msi X370 Sli Plus takas teklifi geldi. 3000 serisi desteği var. Eski yonga ama zararına satmaktansa bunu kullanmayı düşünüyorum sorun çıkarır mı ?
Tavsiye etmem kardeşim bütcen yeterlise MSI x570 anakart tavsiye ederim ve + yönü 600-650 TL değerin de soğutucu hediye veriyor anakart bir nebze ucuza gelmiş oluyor ve işlemciyi 3600x tavsiye ederim

Lehim kullandığı için AMD önde mi ? Intel ne kullanıyor sakız mı ? [emoji3] AMD ekran kartıda işlemciside ısı problemi yaşıyor bu konu tartışmaya açık değil.

İntel’in kullandığı stok soğutucular berbat. Bunu bilmiyor musunuz?

Ayrıca hâlâ nasıl 6 çekirdekli yeni nesil 3600 işlemci yerine 4 çekirdek eski 6. Nesil i7 6700k’yı öneriyorsunuz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı