i7 7700 Oyun İçinde %100 Kullanılma Sorunu

poyraz424242

Hectopat
Daha fazla  
Ben GTX 1060 satıp sıfır GTX 1070 aldım. İşlemcim ise i7 7700. Kartımı bugün denedim her şey normal ve benchmark testi falan hepsi iyi yalnız bir sorun var.

Oyun içinde Rise Of Tom Raider ve Hitman oyununda acayip anlık takılmalar yaşıyorum. CPU ise %90-100 bazen %50 iken ardından hemen %100 oluyor.

Boştayken yüzde 1 arasında. Oyundan çıkenken hemen görev yöneticisine girdiğimde CPU %22 oluyor ve bakıyorum ki WindowsHelp Windows sorun giderici %22 CPU kullanıyormuş. Onları sonlandırdım ama sorunum düzelmedi.

Şimdi aklım karışık, ne yapmalıyım? Monitörüm 1080p ve 75 Hz.

Bu arada CPU sıcaklık değeri 60,63, 58 arasında ve önceden böyle bir sorunum yoktu. 1 hafta önceki 1060 kartımla kullandığımda böyle bir sorun yoktu. Ama sorun kartta olsa benchmark yaptığımda %99 çalışmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözünürlüğü yükseltin. GTX 1070 1080p için fazla güçlü bir kart.

Arttırdım ama yine CPU yüksek.Durum şu %30 ile %90 gibi oynuyor aşırı oynuyor. Canım sıkıldı ya 1060'da böyle problem yoktu. Tamam FPS arttı ama CPU niye uçuyor sanki darboğaz gibi. Uçtuğu için drop yaşıyorum.

Nvdia ayarlarında performans modunu aktif edin. Daha yüksek çözünürlükte oynayın ekran kartı driverlarını komple temizleyip yeniden kurun.

O zaman sıkıntı var. MSI Afterburner ile video atar mısınız?

Oyundayken bakın dalgalanmaları. Bir 30 bir 80 oynuyor yüzdelik. FPS kaybım yok. Ama CPU çok oynuyor böyle yapmaması gerek.

Dosya Ekleri

• dad.jpg
    dad.jpg
    120 KB · Görüntüleme: 60
Sisteminize bir virus taraması yapın öncelikle. Eğer bişey çıkmazsa temiz bir format atın. HDTUNE ile bir tarama yapın. Eğer bunlar çözüm olmazsa 8 GB RAM o sistem için çok yetersiz. Takviye yapmanızı öneririm. Anlık dropların sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.

8.1 yükledim denicem birazdan. Güncelleme yapıyor. 10 yüklemedim sorun acaba 10'damı diye.

Tom Raider denedim. Ultra yaptım. İşlemci 90 gibi seviyelere yine çıktı ama FPS 90 98 80 arasıydı FPS düşmedi drop olmadı. Bu sefer Anti ayarını x16 yaptım. Ekran kartına yük bindi 99 oldu işlemci 40 50 ye düştü tabi FPS de düştü 50 45 40 oldu. Ama CPU düşüşü yaşandı.

Aslında drop takılma yaşamıyorum CPU neden 20-90 arasında geziyor çözemedim. Yani mesela diyelim i5 6500 olsa bu full 90 85 100 olur demi? Ama benin işlemci 5 saniyedeki CPU değişimi 35 50 90 29 89 40 oluyor

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı