i7 7700 ve GTX 1060 Sistem Toplama

Sleyman01

Decapat
Öncelikle PC toplamak için yanlış bir dönem olduğunu düşünenleriniz olabilir ama taktir edersiniz ki bütçemi ancak ayarlayabildim. Şu dönemde pek de doların düşmeye niyeti yok, onun için artık elimi biraz çabuk tutmak istedim. Hemen konuya değinirsek PC toplamaya başladım. Bu konuda pek çok araştırma yaptım fakat bu konuda amatör biri olarak sizlerin önerilerine ve tavsiyelerine başvurmaya karar verdim. İlk olarak fiyat performans bakımından PC'nin iskeleti olacak Asus Strix B250 gaming DDR4, 2400 MHz, 1151 soket, ATX yapıda bir anakart seçtim ve aldım.
Neden hemen aldın derseniz indirimdeydi. Sistemin iskeleti hazır iş bundan sonrasında başlıyor. İkinci olarak Kingston 16 GB (2x8) HyperX Fury Black DDR4 2400 MHz RAM'i düşünüyorum.
Üçüncü olarak ise MSI GeForce GTX 1060 Gaming 3 GB DDR5 ekran kartını düşünüyorum.
İşlemci olarak Intel Core i7 7700 1151 soket işlemciyi düşünüyorum.

Sizce RAM, ekran kartı ve işlemci seçimim nasıl? Yorumlarda belirtirseniz sevinirim. Ayrıca kasa, soğutucu, fanlar, güç kaynağı, SSD seçimini daha yapmış değilim, önerilerinizi bekliyorum ve son olarak eklemek istediğim şey; bu bir oyun PC'si olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar! Öncelikle platform seçiminiz çok yanlış olmuş. 1151v1 bir anakart ve 7. Nesil bir i7 işlemci yerine 8. Nesil bir i5 işlemci ile 1151v2 bir anakart daha uygun olurdu. Ancak olan olmuş artık, bellek seçiminizde bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Kingston gayet iyi bir markadır ve bellekleri de genel olarak tercih edilmektedir. İşlemci olarak ise zaten 7. nesil olarak seçebileceğiniz en iyi işlemciyi seçmişsiniz. 7700K seçmeniz zaten B serisi bir anakart aldığınız için doğru olmazdı. Ekran kartı seçiminiz açıkçası hoşuma gitti, yeni seri zaten ülkemizde satışa sunulduğunda pek erişilebilir olmayacak o yüzden elinizi çabuk tutmak konusunda haklısınız. Ama bütçe ayırabilirseniz biraz daha geleceğe dönük olması için 6 GB'lık modeli tercih edebilirsiniz. Sizin yerinizde olsam 3 GB'lık modelden uzak dururdum ama bütçeniz yeterli değilse tabi ki 3 GB'lık modeli alın. SSD olarak 860 EVO alabilirsiniz. 250 GB'lık modeli size işletim sistemi ve birkaç oyunu kurmanız için yeterli olacaktır. Eğer M.2 SSD almak isterseniz 970 EVO'nun 250 GB'lık modelini öneririm, çok performanslı bir SSD'dir. Soğutucuya gelirsek 7700'ün içinden çıkan stok soğutucu bazı durumlarda yetersiz kalabileceği için çok pahalı olmayan bir hava soğutma tercih edebilirsiniz. Akasa Venom Atto gibi bir soğutucu gayet yeterli olacaktır. Hız aşırtma yapamayacağınız için zaten çift kuleli bir soğutucu veya büyük radyatörlü bir sıvı soğutmaya ihtiyacınız olacağını düşünmemekteyim. Eğer görünüşe çok önem vermiyorsanız bütçenizin kalanı ile bir kasa tercih etmenizi öneririm. Ama eğer görünüşü önemseyen biri iseniz Corsair Carbide 275R, NZXT S340 veya H500 modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu kasaların hepsi egzoz fanı ile gelmektedir ama kasanın ön tarafına da fan ilave etmekte fayda var. Corsair'in ML veya LL serisi fanlarını tercih edebilirsiniz. Ben şahsen ML serisini tavsiye ederim. Kolay gelsin, başka sorunuz olursa da seve seve yardımcı olurum. [emoji4]

Şu an ayarladığım bütçe 5000 TL. Ama bunu bin veya ikibin arttırma şansım var. Şu an indirim kovalamaktayım. Açıkçası biraz modifikasyonada önem veren birisiyim. Bu duruma paralel olarak kasa seçiminde Corsair Graphite Serisi 270R pencereli kasası hoşuma gidiyor. Fakat NZXT S340 çok iyi bir öneri biraz araştırma yaplam lazım kasa hakkında öneri için teşekkürler Kleium. Kasa konusunda benim seçim yapmamı sağlayacak iki şey var. Birinci hava sirkülasyonu ikinci yan panelin pencere olması. En çok kararsız olduğum nokta işlemci soğutucusu kesinlikle Intel in fanını kullanmayacağım işlemciye hakaret olur resmen 😀 bu konuda önerilerinizi ve tavsiyelerinizi heyecanla bekliyorum şimdiden herkese teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı