i7 7700 ve RX 570 oyunlarda ani FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

DangeriousHD

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle sistemimi yazarak başlamak istiyorum. Bilgisayarımda;
ASUS expendition RX 570 4 GB ekran kartı.
i7 7700 işlemci.
16 GB RAM bulunmaktadır.
High Power 500W 80+ Bronze güç kaynağı.
Dying Light, Rainbow Six Siege oynarken aniden FPS'im 20-30 civarına düşüyor oyun takılıyor gibi oluyor. V-Sync açınca bu olay biraz daha azalıyor oyunu SSD'de oynayıp denedim ve HDD'de oynayıp denedim gene aynı sorunu yaşıyorum. Bir video çektim Xbox uygulaması ile son 30 saniyeyi kaydediyor, MSI Afterburner açıktı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ram1.PNG

ram2.PNG

ram.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz var işlemcin %100 kullanımda iken ekran kartının kullanım yüzdesi düşüyor. Darboğaz yapmaması lazım normalde o işlemci ile.

Bir terslik var ama bende tam anlamadım normalde %50 civarı işlemci kullanımı olur, ekran kartı güncellemesini yaptığımdan beri tuhaflıklar oluyor.

i5 6500 ile yaşadığım benzer sorunun i7 7700’de de görmek beni şaşırttı. Aynı sorunu PUBG’de yaşıyorum ve aşağıdaki konuyu açmıştım. Sonuçta sistemi değiştirmeye karar verdim. AMD sistem topladım.

.

Bir terslik var ama bende tam anlamadım normalde %50 civarı işlemci kullanımı olur, ekran kartı güncellemesini yaptığımdan beri tuhaflıklar oluyor.

Güncellemeden beri ise sorun driverdadır zaten şu an stabil calişan Driver pek yok AMD tarafinda ekran karti kullaniminiz duştügu icin işlemci kullanimi artiyordur belki yoksa i7 7700'ün RX 570'i besleyemeyeceğini düşünmuyorum.
Benzer ekran karti kullanimi düşmesi sorunlarini r5 2600 işlemci ile yaşiyorum takipteyim çozüm bulursunuz umarim ben henüz bulamadim.

Güncellemeden beri ise sorun driverdadır zaten şu an stabil calişan Driver pek yok AMD tarafinda ekran karti kullaniminiz duştügu icin işlemci kullanimi artiyordur belki yoksa i7 7700'ün RX 570'i besleyemeyeceğini düşünmuyorum.
Fps drop oluyordu ama bu kadar sık olmuyordu çok nadir oluyordu şimdi nadirinde altında.

Yardım edebilecek kimse yok mu? Oyunlar oynanmayacak hale geldi...
@Recep Baltaş
Bende de nadiren ama bu kadar para verilen sistemde yağ gibi akması lazim oyunun drop yiyecek miyim diye düşünmek bile kötü.

Attığım videoda saniye 0:15'i açıp işlemcinin MHz hızına bakar mısınız? 3600 MHz'den 800'e düşüyor 3.6 GHz'den 0.8 GHz'e yani bu sebeple de ekran kartı darboğaz oluyor ve besleyemiyor. Araştırdım ve bunu sıcaklık sorunu olduğu zaman yapıyormuş işlemci performanstan azaltarak aynı zamanda ısıyı azaltıyor ama sorun şu ki ısınma sorunum yok işlemcim 45 derece civarında...

Son düzenleme:
AMD Radeon ayarlarından Radeon Geliştirilmiş Senkronizasyon ve Radeon Gecikme Önlemeyi açar mısın? O işlemci ile darboğaz yaşaman imkansız. İ5 6500 kullanıyorum. Bende aynı sorunları yaşıyordum ama yukarıda yazanları seçince düzelmişti.
Yukarıda yazanlar işe yaramazsa diye;
SON ÇARE
Radeon Mod isimli programı indir. Yönetici olarak çalıştır. UMD sekmesi altından Main3D_DEF isimli seçeneği bul ve 3 olan değeri 2 olarak değiştir. Programı kapatıp bilgisayarı yeniden başlat.
Ayrıca güç seçeneklerinde yüksek performans seçili olsun. İşlemci soğutma durumunu edilgen ise etkin olarak ayarlayın. Ve en düşük işlemci durumu %99 olsun.

Son düzenleme:
AMD Radeon ayarlarından Radeon Geliştirilmiş Senkronizasyon ve Radeon Gecikme Önlemeyi açar mısın? O işlemci ile darboğaz yaşaman imkansız. İ5 6500 kullanıyorum. Bende aynı sorunları yaşıyordum ama yukarıda yazanları seçince düzelmişti.
Yukarıda yazanlar işe yaramazsa diye;
SON ÇARE
Radeon Mod isimli programı indir. Yönetici olarak çalıştır. UMD sekmesi altından Main3D_DEF isimli seçeneği bul ve 3 olan değeri 2 olarak değiştir. Programı kapatıp bilgisayarı yeniden başlat.
Ayrıca güç seçeneklerinde yüksek performans seçili olsun. İşlemci soğutma durumunu edilgen ise etkin olarak ayarlayın. Ve en düşük işlemci durumu %99 olsun.
Sorunu çözdüm, çok teşekkür ederim bu foruma ilgilendikleri için ve yardımı için :D. Sorun Throttlestop'dan BD PROCHOT tikini kaldırıp turn on deyince düzeliyor. İyi forumlar...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı