R7 1700X ve RX 580 Oyunlarda Ani FPS Düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

bluetazy

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 7 7800x3D CPU
PNY RTX 4070 GPU
Scythe Ninja 5 İşlemci Soğutucu
HyperX Fury Renegade 2x16 GB 6000 Mhz Bellek
MSI x670 Gaming Plus MB
WD SN850 1 TB SSD
EVGA GQ 750 PSU
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Uzun bir süredir bilgisayarda oyun oynamıyordum. Bu esnada yalnızca WIN10 güvenlik güncelleştirmesini yaptım, daha doğrusu güncellemenin güvenlik güncelleştirmesi olarak geçtiğini anımsıyorum. Sistemde yazılımsal olarak herhangi bir değişiklik yapılmadı. Bugün PUBG oynamak istedim ve giriş yaptım. Fakat o da nedir? FPS 110'lu değerlerden 40 gibi değerlere çakılıyor ve geri yükseliyor.

Bunun üzerine güncel Kaspersky Anti-Virus programı ile sistemi tarattım, hiçbir şey bulamadım. Bunun üzerine önce Windows Bellek Tanılama aracı ile bellekleri test ettim. Tatmin olmayınca Memtest86 ile yineledim. Problem ile karşılaşmadım. DDU ile ekran kartı sürücüsünü "Güvenli Mod" içerisinde kaldırdım. Güncel versiyonunu yükledim. Kontrol ettiğim kadarıyla problem gözükmüyor güncel versiyonunda. PSU şüphesi ile yaklaştığımdan Furmark testine soktum sistemi. Sistem stabil davranış gösterdi. Ne kadar gerçek dışı olsa da işlemciyi test etmek için PRIME95 testine tabii tuttum sistemi. Yine sistem stabil cevap verdi.

Ne yapacağımı şaşırdım. CS:GO'da dahi sistemde kamerayı döndürürken FPS Drop sorunu var. Oyun özelliklerini değiştirerek deneme sağladım.

Sistemim,
  • AMD Ryzen 7 1700X CPU+240mm Sıvı Soğutucu (O.C. Yok)
  • MSI X370 Gaming Plus MB
  • Sapphire RX 580 4 GB Nitro+ GPU
  • Micron Ballistix 2*8 GB Ram 3000 Mhz
  • Evga GQ750 Gold 80+ Modüler PSU
  • Samsung 970 Evo 500 GB M2 NVMe SSD
  • WD 1 TB Blue 7200 RPM HDD
Sistem üzerinde herhangi bir ekstra yük olmadan denemeleri gerçekleştirdim.

Windows sürümü güncel. WIN10 1909 son güncellemeyi aldı. Yardımlarınıza ihtiyacım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu konuya göz atabilirsin. Windows 10 güncellmesinden kaynaklı olabilir. Windows 10 sıfırlama sonrası performans kaybı - Technopat Sosyal

Selamlar, 1-2 gün uğraştım çözüme ulaşamadım. Format işlemini gerçekleştirdim. Sorun düzeldi. Problem neydi hiçbir fikrim yok. Olası tüm sebepleri olmuş gibi eledim. İlk defa böyle saçma bir problemle karşılaştım. Teşekkürler yardımlarınız için.

Sorun kaynağını bulamadım, bulamadığım için çözümleyemedim. Viral olan tüm problemler ve çözümler kontrol edildi ve denendi. Son çare format atıldı.

Selamlar, 1-2 gün uğraştım çözüme ulaşamadım. Format işlemini gerçekleştirdim. Sorun düzeldi. Problem neydi hiçbir fikrim yok. Olası tüm sebepleri olmuş gibi eledim. İlk defa böyle saçma bir problemle karşılaştım. Teşekkürler yardımlarınız için.

Sorun kaynağını bulamadım, bulamadığım için çözümleyemedim. Viral olan tüm problemler ve çözümler kontrol edildi ve denendi. Son çare format atıldı.

Yazılımsal olarak sistem bazen saçmalıyor. Sorununun çözülmesine sevindim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı