Çözüldü i7-7700HQ laptop CPU Power throtting sorunu nasıl çözülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Palm1ye

Hectopat
Kullandığım CPU i7-7700HQ modeli, Dell Inspiron 7577 bilgisayarımda kullanıyorum. CPU çok ısındığı için under voltage + disable Turbo uyguluyorum. Bu uygulamamdan sonra ağır oyunlarda misal "forza Horizon 4" ani Power throtting sorunları yaşıyorum. Sizce ne yapmalıyım?
(Termal macunumu sık sık değiştiriyorum, daha önce servise ısınma sorunundan dolayı gönderdiğimde fan değişimi yapılmıştı)
(Zarar verme korkumdan dolayı içini açıp temizleyemiyorum, covid19 dolayısıyla da birine götüremiyorum)

1610966288392.png

Çözüm
Ya Turbo disable yapmasam emin ol 100'e sürekli çıkıp iniyor, Cooler Master Mastergel Regular sürmüştüm ve sürdükten sonra 3-4 ay çok iyi gitti ama sonra tekrar uçtu ve bende artık kafayı sıyırdığım için tekrar girişmedim. Hayır turbo disable yapıp power throtting'i engellemenin yolu yok mudur arkadaş :(

Hocam şöyle diyeyim siz bunu standsız kullanıyorsanız ızgaralardan hava akışı yoksa ve soğutucunun soğutma hattı iyi değilse durum kötü.

Ben elimde ki MSI GP62M 7RD LEOPARD'ı çok zor uğraşlarla Battlefield 4 medium ayarlarda zar zor 72-78 derecelerde turbo fansız tutuyorum. Turbo fanları açmamaya özen gösteriyorum çünkü artık bir yağlama vakti geldi uygun fan yağı bakıyorum. Allah korusun fan bobinleri alev alabilir. Yazın bu sıcaklıklar 80'lere doğru yaklaşıyor.

Tam güç bu şekilde çalıştırıyorum normalde olması gereken sıcaklık 65-60 derece oyunlarda hadi en kötü 70 derece olmalı laptoplarda. 70 üzerine çıkmaya başlarsa sıkıntılar olmaya başlıyor benim klavyem ısıdan gitti mesela. Elektrik bandı ile tutturuyorum.

Bunu engellemenin tek yolu var ısıyı iyi bir şekilde dağıtacak bir şeyler yapmanız lazım. Birde makinenizde bitcoin miner virüsü gibi bir şey varsa işlemcileriniz sürekli çok çalışıyor olabilir uygulamalarıda bir azaltın arka planda bir şeyler varsa kapatın.

100lere yakın sıcaklıklar i7 7700 HQ için normal değil bu arada aşağı yukarı benim aldığım değerleri almanız lazım.

cmd'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc/scannow yapın bir tarama sonucunda Windows onarım bakım yapacaktır sistem dosyalarına şayet hasar varsa dosyalarda şunu yapın:

AndyFul/ConfigureDefender buradan exe dosyasını indirip Windows defenderınızın ayarınızı high'a çekip full tarama yaptırın sistemde muhtemelen zararlıda olabilir.
Ben de QM serisi bir İ7 kullanıyorum. Bu throttling olayı benim de çok canımı sıkıyordu. 9 yıl önce almıştım cihazı. İ7-2670QM vardı. Bu QM serisi çok pis güç çekerdi. Bu HQ kendisinin devamı zaten. Ben sorunu ancak İ7-2670QM'i güç ayarlarından maksimum işlemci durumunu %80 yaparak çözdüm. İşlemci ısısı boşta bile 50-60 arası geziyordu bunu yapmadan önce. Kaç kere termal macun değiştirdim bir türlü çözemedim. En son böyle çözdüm.

Ben de QM serisi bir İ7 kullanıyorum. Bu throttling olayı benim de çok canımı sıkıyordu. 9 yıl önce almıştım cihazı. İ7-2670QM vardı. Bu QM serisi çok pis güç çekerdi. Bu HQ kendisinin devamı zaten. Ben sorunu ancak İ7-2670QM'i güç ayarlarından maksimum işlemci durumunu %80 yaparak çözdüm. İşlemci ısısı boşta bile 50-60 arası geziyordu bunu yapmadan önce. Kaç kere termal macun değiştirdim bir türlü çözemedim. En son böyle çözdüm.
Tam şu anda bunu yaptım, umarım etkisi olur teşekkür ederim

Düzgün macun gerekli. Ben açıkçası noctua h1 gibi dandik macunları önermiyorum. Noctua gerçekten kocaman bir balon bunun gibi 80-90 TL'den 170 TL'ye çıkarılmış balon ürünler var.

1 gram çok daha kaliteli markaya 120-140 TL veririm yıllarca kullanırım örneğin kryonaut.

Düzgün macun gerekli. Ben açıkçası Noctua H1 gibi dandik macunları önermiyorum. Noctua gerçekten kocaman bir balon bunun gibi 80-90 TL'den 170 TL'ye çıkarılmış balon ürünler var.

1 gram çok daha kaliteli markaya 120-140 TL veririm yıllarca kullanırım örneğin Kryonaut.
Arctic-MX4 kullanıyorum hocam. Güzel macun. Bundan önce Zalman'ın bir macunu vardı. Şimdi hatırlamıyorum modelini. İyiydi güzeldi ama nedense son zamanlarda iyi performans verememeye başladı. Ben de Arctic-MX4 aldım memnunum.

Arctic-MX4 kullanıyorum hocam. Güzel macun. Bundan önce Zalman'ın bir macunu vardı. Şimdi hatırlamıyorum modelini. İyiydi güzeldi ama nedense son zamanlarda iyi performans verememeye başladı. Ben de Arctic-MX4 aldım memnunum.

Macunların çoğu kişi belli bir ömrünün olmadığını sanır ancak ömrü vardır. İçerisinde ki mineral ve karışımların etkisi belli bir süre etkili olacağından belli bir süreden sonra etkinliğini kullanmasanızda donmasada kaybetmekte.

Yeni konular

Geri
Yukarı