i7 7700HQ Isınma Sorunu

Daha fazla  
Meslek
Back-End Developer
MSI marka laptop sahibiyim. Termal macun ve bakır boru, fan temizliği vs. her şey eksiksiz. Fakat işlemcim %50 yükte 80-85 derece ve %99 yükte 90-95 arası dolaşıyor. Boştayken değerlerim 30-35 derece arası. Ekran kartım 1050 Ti ve %100 yükte bile 65 derece üstüne çıkmıyor. Kullandığın macun aynı. Herhangi bir performans kaybı yaşamıyorum fakat klavye ısısı ve fan sesi rahatsız ediyor. Acaba 7700HQ için kronik problem mi? Undervolting yapmam gerekli mi? Aynı model için undervolting yapan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI marka laptop sahibiyim. Termal macun ve bakır boru, fan temizliği vs. her şey eksiksiz. Fakat işlemcim %50 yükte 80-85 derece ve %99 yükte 90-95 arası dolaşıyor. Boştayken değerlerim 30-35 derece arası. Ekran kartım 1050 Ti ve %100 yükte bile 65 derece üstüne çıkmıyor. Kullandığın macun aynı. Herhangi bir performans kaybı yaşamıyorum fakat klavye ısısı ve fan sesi rahatsız ediyor. Acaba 7700HQ için kronik problem mi? Undervolting yapmam gerekli mi? Aynı model için undervolting yapan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Coolor Master macununu kullaniyorum Monster kasada ayni islemci yukde 80'lerde macunu kendiniz surduyseniz abartmadan ince sekilde surun slimm kasa MSI'da olsa isi yapiyor.

Ben Intel XTU üzerinden undervolt işlemi yaptım. CS:GO oynarken sıcaklıklar 85-90 civarındaydı. Şu an 75-80 arası. Core Voltage Offset kısmını -0,110V yaptım. Diğer ayarlara dokunmadım. Sen de yapabilirsin fakat önerilen bir işlem değil. Mesuliyet tamamen sana ait.

Ya da Turbo bost kullanmacaksiniz 2.8 temel frekans hizinda kullanicaksiniz guc ayarlarindan islemci guc kullanimini 95 falan cekin.

Bende de 6700HQ varken aynı şekilde ısınıyordu. Herhalde işlemci fazla ısındığı için soğutma yetersiz kalıyor.
Undervolt deneyebilirsin.

Az once FurMark islemci testine ardinda cine bench R20 testine soktum AIDA64'le isi degerlerine baktim 79 derece ustune cikmadi cikamadi desem yeridir 7700HQ Monster Tulpar T7 10.1. sonucda islemci ayni islemci. Turbo bost acik guc sinirlamasi yuk yuksek performans da.

Coolor Master macununu kullaniyorum Monster kasada ayni islemci yukde 80'lerde macunu kendiniz surduyseniz abartmadan ince sekilde surun slimm kasa MSI'da olsa isi yapiyor.
Merhaba. Bende thermaltake tg4 ve arctic mx4 ile denedim. Oldukça ince ve düzgün bir şekilde sürdüm. Hatta fanları felan suyla yıkayıp 2 gün kurutup denedim. Yani temizlik ve macunla alakalı olarak olmuyor. Ayrıca dediginiz gibi güç modlarından overclock olmasın diye %99 da bıraktım. Acaba 95 e ceksem sorun çözülür mü veya undervolt daha mı mantıklı? Gariptir ekran kartım 30 dkdir stres testte 100 kullanımda 55-56 derece arası gördü. Yani ekran kartı bu kadar güzel değerlere sahipken işlemci çok can sıkıyor.
Ben Intel XTU üzerinden undervolt işlemi yaptım. CS:GO oynarken sıcaklıklar 85-90 civarındaydı. Şu an 75-80 arası. Core Voltage Offset kısmını -0,110V yaptım. Diğer ayarlara dokunmadım. Sen de yapabilirsin fakat önerilen bir işlem değil. Mesuliyet tamamen sana ait.
Core voltage offset değeri overclock gibi kademeli olarak mı düşürülecek yoksa direk aynı model işlemcilerin undervolt ayarlarını uygulayabilir miyiz?

Merhaba. Bende Thermaltake TG4 ve Arctic MX4 ile denedim. Oldukça ince ve düzgün bir şekilde sürdüm. Hatta fanları falan suyla yıkayıp 2 gün kurutup denedim. Yani temizlik ve macunla alakalı olarak olmuyor. Ayrıca dediginiz gibi güç modlarından overclock olmasın diye %99'da bıraktım. Acaba 95'e ceksem sorun çözülür mü veya undervolt daha mı mantıklı? Gariptir ekran kartım 30 dkdir stres testte 100 kullanımda 55-56 derece arası gördü. Yani ekran kartı bu kadar güzel değerlere sahipken işlemci çok can sıkıyor.

Bence bir seyi yanlis yapiyorsunuz diyorum ya arada bu kadar fark olmaz ben ince surmeden once ayni. Sizin durumdaydim 90 95 bile arada gordugum oluyordu ara ara ama şu an inanilmaz dusuk isi. Diyorum ya zorlasam 80'e gelemiyor. MSI fanlar daha katileli oldugunu dusunursek bir de.

Merhaba. Bende thermaltake tg4 ve arctic mx4 ile denedim. Oldukça ince ve düzgün bir şekilde sürdüm. Hatta fanları felan suyla yıkayıp 2 gün kurutup denedim. Yani temizlik ve macunla alakalı olarak olmuyor. Ayrıca dediginiz gibi güç modlarından overclock olmasın diye %99 da bıraktım. Acaba 95 e ceksem sorun çözülür mü veya undervolt daha mı mantıklı? Gariptir ekran kartım 30 dkdir stres testte 100 kullanımda 55-56 derece arası gördü. Yani ekran kartı bu kadar güzel değerlere sahipken işlemci çok can sıkıyor.

Core voltage offset değeri overclock gibi kademeli olarak mı düşürülecek yoksa direk aynı model işlemcilerin undervolt ayarlarını uygulayabilir miyiz?
Pek bilgim yok ama genel olarak -0.100V ile başlayabilirsin i7 7700HQ ile. kademe kademe düşürülebilir. Stress test yapmak önemli. 30 dakika ve üzeri yapmak mantıklı. Ben çok uğraşmadım. Her işlemci aynı değildir. Bu yüzden direk aynısını uygulamak her işlemcide aynı performansı vermez.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izledim. Açıklama kısmında dediği gibi HQ için "-0.1V" değerini rehber olarak alıp azaltabilirsin.

Pek bilgim yok ama genel olarak -0.100V ile başlayabilirsin i7 7700HQ ile. Kademe kademe düşürülebilir. Stress test yapmak önemli. 30 dakika ve üzeri yapmak mantıklı. Ben çok uğraşmadım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoyu izledim. Açıklama kısmında HQ için "-0.1v" değerini rehber olarak alıp azaltabilirsin.

Bence bu son islem ayni islemci var kasalar fark ETS'e de 15 derece fark olmaz ya macun surumu yanlis ya monteleme yanlis ya da macun yetersiz. Ki arkadas guc yonetiminden 95E cekmis 2.8 frekans da kullaniyor anladigim kadariyla bense Turbo acik 3.8 tekilde tum cekirdekler acikda 3.4'de kullaniyorum baska bir sorun var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı