i7 7700HQ Isınma Sorunu

Daha fazla  
Meslek
Back-End Developer
MSI marka laptop sahibiyim. Termal macun ve bakır boru, fan temizliği vs. her şey eksiksiz. Fakat işlemcim %50 yükte 80-85 derece ve %99 yükte 90-95 arası dolaşıyor. Boştayken değerlerim 30-35 derece arası. Ekran kartım 1050 Ti ve %100 yükte bile 65 derece üstüne çıkmıyor. Kullandığın macun aynı. Herhangi bir performans kaybı yaşamıyorum fakat klavye ısısı ve fan sesi rahatsız ediyor. Acaba 7700HQ için kronik problem mi? Undervolting yapmam gerekli mi? Aynı model için undervolting yapan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende i5 7300 HQ var -0,135V Undervolt ile 80 derecede çalışıyor. Eskiden 100 görüyordu. Bu arada bu işlemin herhangi bir zararı yok. İşlemciye gelen fazla voltajı kesiyorsunuz. Fabrikalar garanti olsun diye fazladan voltaj veriyorlar sistem herhangi bir durumda kapanmasın diye.

Coolor Master macununu kullaniyorum Monster kasada ayni islemci yukde 80'lerde macunu kendiniz surduyseniz abartmadan ince sekilde surun slimm kasa MSI'da olsa isi yapiyor.

Aynı işlemciyi X550VXK'da performans kaybı olmadan çalıştırıyorum ben de. Geçen sene Cooler-Master Master Gel ile termal macun yenilememe rağmen sıcaklıklar maksimum yükte 95-96 derece civarında hala. Değişen pek bir şey olmadı bende. Uzun süreli kullanımda thermal throttle sebebiyle turbo clock hızları 2.9-3.0 Ghz civarında seyrediyor. Benim için fazla bir sorun teşkil etmiyor ancak, ilerleyen zamanlarda vakumlu fan almayı düşünüyorum. Sizin değerlere de hayret ettim açıkçası, bu işlemci kolay kolay soğumayan bir işlemci çünkü.

Aynı işlemciyi X550VXK'da performans kaybı olmadan çalıştırıyorum ben de. Geçen sene Cooler-Master Master Gel ile termal macun yenilememe rağmen sıcaklıklar maksimum yükte 95-96 derece civarında hala. Değişen pek bir şey olmadı bende. Uzun süreli kullanımda thermal throttle sebebiyle turbo clock hızları 2.9-3.0 Ghz civarında seyrediyor. Benim için fazla bir sorun teşkil etmiyor ancak, ilerleyen zamanlarda vakumlu fan almayı düşünüyorum. Sizin değerlere de hayret ettim açıkçası, bu işlemci kolay kolay soğumayan bir işlemci çünkü.
Fanlarda toz vs. olabilir mi?

Aynı işlemciyi X550VXK'da performans kaybı olmadan çalıştırıyorum ben de. Geçen sene cooler-Master Master gel ile termal macun yenilememe rağmen sıcaklıklar maksimum yükte 95-96 derece civarında hala. Değişen pek bir şey olmadı bende. Uzun süreli kullanımda thermal throttle sebebiyle Turbo clock hızları 2.9-3.0 GHz civarında seyrediyor. Benim için fazla bir sorun teşkil etmiyor ancak, ilerleyen zamanlarda vakumlu fan almayı düşünüyorum. Sizin değerlere de hayret ettim açıkçası, bu işlemci kolay kolay soğumayan bir işlemci çünkü.

Valla bende ayni sekilde aliyordum isi degerlerini en son 10 gun once ayni macunla surdum şu an 80'i gecmiyor inanilmaz bisi yoksa bende bolca suruyordum 90 95lerdeydi simdi ise 80 gelmiyor test de ettim.

Fanlarda toz vs. olabilir mi?

Fanları da temizlemiştim ama detaylı bir şekilde söküp içine iyice bakmamıştım, belki bir miktar kalmış olabilir, bakmak lazım aslında.
Valla bende ayni sekilde aliyordum isi degerlerini en son 10 gun once ayni macunla surdum şu an 80'i gecmiyor inanilmaz bisi yoksa bende bolca suruyordum 90 95lerdeydi simdi ise 80 gelmiyor test de ettim.

Hangi modeli kullanıyorsunuz?

Şu an XTU ile stress test yapıyorum. 10 dakikalık ayarladım, bitince sıcaklıkları paylaşırım.
Düzenleme: Her aralık 5 derece olmaz üzere 50 olan nokta işaretlendi. Sıcaklık 60 dereceden anlık olarak 80 dereceye çıkıp iniyor. Turbo fan açık. Model Lenovo Y520.
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Düzenleme
Evet arkadaşlar. 30 dakika süren stres testi sonucunda GPU %100 CPU %90 kullanımda gpu Max:58 CPU Max:68 dereceyi gördü. Core voltage offseti -135 ve Max. İşlemci kullanımını %95 çektim. İşlemcim 2.59 GHz stabil olarak çalıştı. Gerçekten 25 derece farkederek stabil çalışması beni şaşırttı. Acaba bu değerler performans kaybına neden olur mu?
Şu an XTU ile stress test yapıyorum. 10 dakikalık ayarladım, bitince sıcaklıkları paylaşırım.
Düzenleme: Her aralık 5 derece olmaz üzere 50 olan nokta işaretlendi. Sıcaklık 60 dereceden anlık olarak 80 dereceye çıkıp iniyor. Turbo fan açık. Model Lenovo Y520.
Eki Görüntüle 537656
Core voltage offseti -135 ve Max. İşlemci kullanımını %95 çektim. İşlemcim 2.59 GHz stabil çalıştı. Max 68 derece gördüm. Acaba ciddi performans kayıpları olur mu? Bana biraz fazla abartı geldi çünkü bu kadar fark?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı