İ7 7700HQ Turbo Boost Kapatma ve Thermal Throttling Sorunu

Foxbat

Decapat
Bilgisayarım : Dell 7577 i7 7700HQ 1050ti 8GB RAM'li model
1 hafta önce bilgisayarında thermal throttling sorunu olduğu için denetim masası gelişmiş güç seçeneklerinden işlemci maksimum kullanımını sınırlanmıştım. Sorunum çözülmüştü işlemci 6-8 derece soğuk çalışıyordu oyunlardaki performans kayda değer şekilde de düşmedi.
Ama dün thermal throttling sorunu tekrar başıma geldi. Garip bir şekilde işlemci saat hızı düşmemişti. Denetim masasını kontrol ettim işlemci maksimum kullanımını hala sınırlıydı ama işlemcim 3.5 GHz çıkıyordu.

Sonra BIOS'tan turbo boostu kapattim ama gene işlemci bundan etkilenmedi. Intel utullity ile core voltage -110 mv yaptım gene kayda değer bir değişiklik olmadı.
Kısaca güç tasarrufu seçeneklerinden ve BIOS'tan işlemci saat hızımı kısıtlayan adım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Garantisi devam ediyorsa yolla bir baksınlar. Bendede aynı laptop var 95 derecelerde çalışıyordu garanti sonrası 85 oldu. -100 mv ve turbo kapalı 60-70 derece arası çalışıyor.

Garantisi var ama geçen sene göndermiştim 1 ay kullanamadım. Servisinden pek memnun sayılmam.
Ama güç seçeneklerini çalışır duruma getirdim şuan 85 derecelerde çalışıyor.
Güç seçeneklerini düzeltmek içinse CMD'ye bunu yazdım "powercfg –restoredefaultschemes" sonra güç seçeneklerini sıfırladım termal thorttling sorunu çözüldü. Ama hâlâ sıcak çalışıyor.
i7 7700HQ işlemcili laptop alıyorsun onu kıs bunu kıs al sana U serisi işlemci oluyor. Aynı sorun bende de mevcut.
Yapacak bişey yok termal thorttling çok daha kötü bir sorun 1050Tİ ile darboğaz yapmıcak şekilde güç seçeneklerinden %80 e getirdim maksimum işlemci kullanımı.

Bilgisayarım : Dell 7577 i7 7700HQ 1050ti 8GB RAM'li model
1 hafta önce bilgisayarında thermal throttling sorunu olduğu için denetim masası gelişmiş güç seçeneklerinden işlemci maksimum kullanımını sınırlanmıştım. Sorunum çözülmüştü işlemci 6-8 derece soğuk çalışıyordu oyunlardaki performans kayda değer şekilde de düşmedi.
Ama dün thermal throttling sorunu tekrar başıma geldi. Garip bir şekilde işlemci saat hızı düşmemişti. Denetim masasını kontrol ettim işlemci maksimum kullanımını hala sınırlıydı ama işlemcim 3.5 GHz çıkıyordu.

Sonra BIOS'tan turbo boostu kapattim ama gene işlemci bundan etkilenmedi. Intel utullity ile core voltage -110 mv yaptım gene kayda değer bir değişiklik olmadı.
Kısaca güç tasarrufu seçeneklerinden ve BIOS'tan işlemci saat hızımı kısıtlayan adım.
Bios tan nasıl kapattım turbo bostu

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı