İ7-7700HQ Undervolt Rehberi

uok825

Hectopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese selamlar arkadaşlar,
1 yıl önce almış olduğum Dell 7577 laptopum ısınma sorunu yüzünden performans kaybetmeye başlamıştı.
Türkçe olarak yazılı bulamadığım sesli olanda ise çok bir şey anlamadığım için bu konuyu yazma ihtiyacı hissediyorum.

Kullandığım program : Throttlestop
İşlemcim : I7 7700HQ

Ayarlamalara kısaca geçecek olur isek ana ekrandaki ayarlarım şu şekilde.
ts1.png

Ayarlardan bahsedecek olur isek Clock Modulation işlemcinizin frekans değerlerini belirliyor. Benim işlemim turbo ile 3.8 GHz'e çıkabilir iken %93.8 ile maksimum 3.17GHz'e çıkabiliyor.
SpeedStep(Vikipedi) : "SpeedStep, bazı Intel işlemcilerinde var olan, yazılım ile dinamik olarak işlemci saat frekansının değiştirilmesine izin veren bir dizi dinamik frekans ölçekleme tekniklerinin ticari adıdır. "
Diğer ayarlar standart olarak geliyor.
Şimdi gelelim FIVR ayarlarına. Sağ alttan FIVR'e tıklıyoruz. Gelen pencerede denediğim değerlerle en iyi performansı bu ayarlardan aldım.
ts2.png

ts3.png

ts4.png

Yaptığınız ayarların sorumluluğu size aittir.

Bu ayarların ne gibi faydası oldu? Sıcaklık ne kadar düştü? Bunları da kısaca belirtseydiniz keşke.
Şöyle ki önceden sıcaklık arttığında fps bir anda düşüp 1 dk öyle kalıyordu. Artık olmuyor.
Önceden NBA 2K19 oynarken halftimedan hemen sonra fps sürekli droplanmaya başlıyordu artık 2-3 online maçdan sonra oluyor. Csde 2.elin yarısından sonra oluyordu artık olmuyor 3 el falan girdim üst üste ama sıkıntı olmadı. Normal kullanımda hiçbir şey etkilenmiyor.

Bende de aynı işlemci var PC çok ısınıyor ama performansta sorun olmuyor. Sadece PC ısınıyor bazen tuşlara basarken elimi yakıyor bu yüzden sormuştum. Sıcaklığı azaltsın yeter zaten CPU güçlü.

Alternatif olarak işlemci gücünü düşürmek yerine çarpanı ayarlayabilirsin. Set Multipler kutucuğunu işaretleyip sayıyı 32'ye çekmen yeterli. Tabi clock modulation ayarına dokunmaman gerek. Bunun dışında voltajı daha da düşürebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla 7700HQ'ların çoğu 0.95V civarlarında problemsiz çalışıyor .

Alternatif olarak işlemci gücünü düşürmek yerine çarpanı ayarlayabilirsin. Set Multipler kutucuğunu işaretleyip sayıyı 32'ye çekmen yeterli. Tabi clock modulation ayarına dokunmaman gerek. Bunun dışında voltajı daha da düşürebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla 7700HQ'ların çoğu 0.95V civarlarında problemsiz çalışıyor .
Ben istediğimi aldım. Daha fazlasına ihtiyacım yok.

@uok825 Sıcaklıklardan bahsetmemişsin ancak işlemcin hala throttle oluyor sanırım. Bu da net çözüm sayılmaz. Yine de sana kalmış.
Tam throttle ı kesmek için daha da düşürmem gerekiyor açıkcası korkuyorum. Ben istediğimi elde ettim. Sıkıntı yok benim için.

Merhaba hocalarım. Asus GL502VS model laptobumda i7 7700HQ işlemci var. Ancak Clock Mod ayarını bir türlü kaydedemedim yandaki tabloda "Mod" altında hala 100 yazıyor. Acaba yapmam gereken başka bir ayar mı var?

Geri
Yukarı