Çözüldü i7 7700HQ ve GTX 1050 laptop Witcher 3 kasma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fatih polat

Kilopat
Yer
hatay
Daha fazla  
The Wicher 3 oynuyordum, oyuna girdiğim anda takılmalar başlıyor ve 2-5 dk devam ediyor. Sonra yaratık ya da NPC geldiğinde anlık FPS 20 falan düşüyor, takılıyor 1 saniye sonra düzeliyor. Sebebi nedir?

Laptop sıcaklığı 80-85 derece, normal mi? Günde 2 saat bu sıcaklıkta oynuyorum, laptop zarar eder mi? Cevaplarsanız sevinirim 👍

Düşük ayarda oynuyorum.

Laptop özellikleri:
  • MSI GL62M 7RDX
  • i7 7700HQ
  • DDR4 8 GB 2400 MHz
  • GTX 1050 4 GB
  • HDD 1 TB

Adsız.png

Çözüm
Eğer yapmadıysan, NVIDIA Denetim Merkezi'nden oyuna özel olarak, yüksek performans alacak şekilde ayarları değiştirebilirsin.

Darboğaz yok, ısı ile alakalı bir sorun var gibi duruyor.

Aynı işlemciye ben de sahibim. -150 mV değerinde (Intel GPU -50 mV) undervolting yapılmış bir biçimde kullanıyorum. İşlemci maksimum 75, ekran kartı (GTX 1050 Ti) da maksimum 70 derece oluyor. İşlemci ortalama olarak 70 derecede geziyor. Senin sıcaklıkların biraz fazla, throttling oluyor olabilir. Undervolting işlemini yapmayı deneyebilirsin. O da etki etmez ise termal macununu kaliteli ve yüksek iletkenlik oranına sahip bir macun ile yenilemeni öneririm. Kasayı açmışken de tozlardan arındırırsın.

Sorunu şöyle çözdüm: Bilgisayardaki bir tuş var fanları hızlandırıyor çok ses yapıyor aşırı hoparlör oynanmayacak kadar onu açmıyordum fanlar zaten çalışıyor diye ve kayıt defteri hataları için program ile düzeltme yaptım. Isı 80'den 70 düştü CPU için ekran kartıda 65 oldu.

@fatih polat Sorunu çözüldü işaretlemişsiniz, nasıl çözüldü?

MSI laptoplarda fan hızlandırmak için tuş var onu kullandım ben onu kısa zamanlı çalıştırmak için zannederdim ve bir de kayıt defteri hatalarını düzeltme programı tarama yaptım düzeldi ğibi duruyor.
Attığınız videoyu defalarca izledim, her şey normal gözüküyor. Kasmanın olduğu anı görebilseydik, işlemci çekirdek hızında düşme var mı anlayabilirdik. Sıcaklıklar normal, işlemci gayet iyi çalışıyor videoda. Eğer işlemci hızında problem yoksa HD problemi ya da arka planda çalışan sistemsel görevler problem olabilir. Kasma anında işlemci saat hızını takip eder misiniz?
Tekrar oyuna girip işlemci çekırdek hızını kontrol edeceğim.
Adsız.png

@claus

Eğer yapmadıysan, Nvidia Denetim Merkezi'nden oyuna özel olarak, yüksek performans alacak şekilde ayarları değiştirebilirsin.

Dar boğaz yok, ısı ile alakalı bir sorun var gibi duruyor.

Aynı işlemciye ben de sahibim. -150 mV değerinde (Intel GPU -50 mV) undervolting yapılmış bir biçimde kullanıyorum. İşlemci maksimum 75, ekran kartı (GTX 1050Ti) da maksimum 70 derece oluyor. İşlemci ortalama olarak 70 derecede geziyor. Senin sıcaklıkların biraz fazla, throttling oluyor olabilir. Undervolting işlemini yapmayı deneyebilirsin. O da etki etmez ise termal macununu kaliteli ve yüksek iletkenlik oranına sahip bir macun ile yenilemeni öneririm. Kasayı açmışken de tozlardan arındırırsın.

Eğer yapmadıysan, NVIDIA Denetim Merkezi'nden oyuna özel olarak, yüksek performans alacak şekilde ayarları değiştirebilirsin.

Darboğaz yok, ısı ile alakalı bir sorun var gibi duruyor.

Aynı işlemciye ben de sahibim. -150 mV değerinde (Intel GPU -50 mV) undervolting yapılmış bir biçimde kullanıyorum. İşlemci maksimum 75, ekran kartı (GTX 1050 Ti) da maksimum 70 derece oluyor. İşlemci ortalama olarak 70 derecede geziyor. Senin sıcaklıkların biraz fazla, throttling oluyor olabilir. Undervolting işlemini yapmayı deneyebilirsin. O da etki etmez ise termal macununu kaliteli ve yüksek iletkenlik oranına sahip bir macun ile yenilemeni öneririm. Kasayı açmışken de tozlardan arındırırsın.

Sorunu şöyle çözdüm: Bilgisayardaki bir tuş var fanları hızlandırıyor çok ses yapıyor aşırı hoparlör oynanmayacak kadar onu açmıyordum fanlar zaten çalışıyor diye ve kayıt defteri hataları için program ile düzeltme yaptım. Isı 80'den 70 düştü CPU için ekran kartıda 65 oldu.

@fatih polat Sorunu çözüldü işaretlemişsiniz, nasıl çözüldü?

MSI laptoplarda fan hızlandırmak için tuş var onu kullandım ben onu kısa zamanlı çalıştırmak için zannederdim ve bir de kayıt defteri hatalarını düzeltme programı tarama yaptım düzeldi ğibi duruyor.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı