i7 7700K O.C yapma

dodo0867

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar işlemcim i7 7700k, soğuıtucu MSI Frozr L, anakartım ASUS strix Z270H.

Bu işlemciye overclock yapmak istiyorum ama sistemimi riske atmak istemiyorum sınırı 5GHz ise 4.7-4.8 arasında bırakmak istiyorum ama internette aradım bulamadım 7700K için ideal olarak kaç GHz'e yükseltmem gerekli, soğutucuyu falan da göz önüne alarak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum onu kendin hafif hafif yükseltme yaparak deneme yanılma yöntemiyle bulucaksın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu işine yarar umarım.

Bir başka konudan alıntı;
Overclock rehberlerine göz at bunu kendin ayarlaman lazım. Her işlemcinin silikon kalitesi farklıdır. Kimisi atıyorum aynı işlemciyle 4.5GHZ'e 1.32V ile çıkar kimisi 1.38V ile çıkar. Bunu stres testleri yaparak sabitleyeceksin.

Şunu biliyorum ki şuanda işlemciyi yakma, zarar verme ihtimalin yok denecek kadar düşük. İşlemciye direttiğin voltaj ve frekanslarda sabit kalamadığında zaten sistem çakılır veya hiç açılmaz, işlemci kendisini korumaya alır ve BİOS ayarlarını sıfırlar.
Özellikle yabancı forumlarda 6600K ile millet ne yapmış, hangi voltaj ile hangi frekansa çıkabilmiş bunları takip et. Senin işlemcin de bu değerlerde çalışacak diye bir şey yok şansına kaliteli işlemci denk gelmiştir daha adamdan daha düşük voltajda aynı hızda çalıştırabilirsin, tamamen deneme yanılma yolu.
Sıcaklıkları takip et, stres testinde 80-85 dereceye kadar yolun var, için rahat olsun.

Soğutucun fazla iyi değil, şu sıcak havalarda sıvı soğutma ile gönül rahatlığıyla yapabilirdin. Şu an 4.2 base frekans olduğunu düşünürsek bana göre negative offset voltaj ile 4.3 frekansından başlayıp stability testi yaparak ilerlemen. Voltaj yetersiz olduğu zaman sistem crash verir, işlemci load'da 70 derecenin üstüne geçmez ise rahat bir şekilde ilerleyebilirsin. En düşük voltaj/en düşük ısı demektir. 4.5/1.33V altında kalırsan zarar gelmez.

O işlemciye overclock yapmaya gerçekten ihtiyacın olduğunu sanmıyorum. İlerde lazım olur diye öğrenmekse amacın işlemci voltajıyla beraber çekirdek hızını kademe kademe yükseltirsin sistem açılabilir ama sağlıklı çalışıp çalışmadığını anlamak için stres testleri yaparsın. Her kademe için 15 dakika test yeterlidir. Zaten bir dengesizlik varsa 5 dakika içerisinde sistem kendini yeniden başlatır. O zaman döner çekirdek hızını değiştirmez sadece işlemci voltajı arttırır tekrar 15 dakika teste sokarsın bu arada voltajı arttırdığın için sıcaklıklarda ani artışı takip etmekte yarar vardır. Hava soğutucuyla 7/24 overclocklu kullanacaksan 4.5GHZ'i geçmeni tavsiye etmem.

O işlemciye overclock yapmaya gerçekten ihtiyacın olduğunu sanmıyorum. İlerde lazım olur diye öğrenmekse amacın işlemci voltajıyla beraber çekirdek hızını kademe kademe yükseltirsin sistem açılabilir ama sağlıklı çalışıp çalışmadığını anlamak için stres testleri yaparsın. Her kademe için 15 dakika test yeterlidir. Zaten bir dengesizlik varsa 5 dakika içerisinde sistem kendini yeniden başlatır. O zaman döner çekirdek hızını değiştirmez sadece işlemci voltajı arttırır tekrar 15 dakika teste sokarsın bu arada voltajı arttırdığın için sıcaklıklarda ani artışı takip etmekte yarar vardır. Hava soğutucuyla 7/24 overclocklu kullanacaksan 4.5GHZ'i geçmeni tavsiye etmem.
Bu f11 le felan otomatik overclock olayı varmış gördüğüme göre onu yapıp bırakmam sence mantıklı mı kendim çok bilinçli değilim. Onu yapsam bilgisayar kendini kasmadan ufak bi artış sağlar diye düşünüyorum

Soğutucun fazla iyi değil, şu sıcak havalarda sıvı soğutma ile gönül rahatlığıyla yapabilirdin. Şu an 4.2 base frekans olduğunu düşünürsek bana göre negative offset voltaj ile 4.3 frekansından başlayıp stability testi yaparak ilerlemen. Voltaj yetersiz olduğu zaman sistem crash verir, işlemci load'da 70 derecenin üstüne geçmez ise rahat bir şekilde ilerleyebilirsin. En düşük voltaj/en düşük ısı demektir. 4.5/1.33V altında kalırsan zarar gelmez.
Soğutucum için yeterli demişlerdi o yüzden aldım iş görmez mi ?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı