I7 7700K 5.0 GHz O.C edememe sorunu

Xchllyx

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar:

Şöyle bir sorunum var. Ben bilgisayarımı yeni topladım ve genellikle O.C yapacağım için böyle bir sistem topladım. Öncelikli sorunum O.C'yi istediğim şekilde yapamamak. Kısaca sistemim hakkında bilgi vermek istiyorum.

• İşlemci : i7 7700 K
  • Anakart : MSİ Z270 Gaming M7
  • RAM : Corsair Vengance 3200 MHz
  • P.S : 700 W C.M
  • Ekran kartım henüz yok.
  • Sıvı soğutmam : C.M seidon

Öncelikli sorunum anakartın kendi içindeki game booster ile dahi işlemci 4.9'a bile çıkmıyor. Odam yaklaşık 20-22 derece ve işlemci sıcaklığı da gayet iyi ısınma ile ilgili sorunum yok. Lakin Game Booster ile 5.2 ye kadar kendi O.C yapabiliyorken benim sistemim 4.9'da bile stabilite sağlamıyor. 5.0'a getirdiğimde işletim sisteminin açıldığı ekranda donuyor ve kendini resetliyor. Intel tuning utility'den elle voltaj vererek 4.9'da stabilite sağlıyorum fakat 5.0 yapmak istediğimde apply dediğimde kabul ediyor fakat işlemci 4.92 4.95 arası gidip geliyor 5.0'a ve üstüne çıkmıyor. İnternetteki araştırmalarımdan edindiğim bilgi ile diğer insanlar benim verdiğim voltajlarda daha üst GHz'lerde kullanabiliyor ve 5.0'ı sorunsuz görebiliyor. Ekran kartımın olmaması ile bu sorun alakalımıdır bilmiyorum bu işin içinden çıkamadım. Verdiğim voltaj ve GHz değerlerini aşağıda sıralıyorum:

1. 4.8 GHz 1.280V stabil yüksüz sıcaklık 40-42 Derece
  2. 4.9 GHz 1.340V stabil yüksüz sıcaklık 45-48 Derece
  3. 5.0 GHz 1.390V işletim sistem açılmıyor, açılış ekranında donup resetliyor
  4. 5.0 GHz 1.450 V işletim sistemi açılmıyor, açılış ekranında donup resetliyor

Ekran kartımın olmamasından yani onboard kullanımdan kaynaklı bir sorun mudur yoksa işlemci veya anakartımda bir sorun mu var? Lütfen bilgisi olanlar yorum yaparsa çok sevinirim. Bu şekilde olunca oynadığım oyun eski bir oyun ve normalde O.C yapılınca oyun hızlanıyor, lakin benim oyunumda 4.9'da bile hiç bir fark yok. Buna çözüm bulamazsam anakartı ve işlemciyi servise göndericem. Yorumlarınız benim için önemli.

@Recep Baltaş
@Mikail Fidan

Yardımınızı talep ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle bir durum var, bende bir ara ekran kartım yokken OC profilinden 4.5GHz'yi seçmiştim. 2 kere mavi ekran vermişti. Sonra OC profilini iptal ettim. Ekran kartı geldikten sonra denediğimde ise problem yoktu. Ekran kartı olmadan zaten OC etme.

Hiçbir sorun yok. Her işlemci farklıdır, seninki o kadara çıkamıyormuş demek ki. Sınırı o.

Cahiliyetimı maruz görün arkadaşın anlattığına göre diğer insanlar aynı işlemciyle 5.0 ve üstüne çıkabiliyormuş. Her işlemci farklıdır demişsiniz, işlemci satılırken belli bir teknik bilgi çerçevesinde satılmıyor mu arkadaşın 5.0 üstüne çıkamamış olması diğer insanlarla aynı model işlemci olmasına rağmen saçma değil mi burada her işlemci farklıdır olayını kavrayamadım aydınlatırsanız sevinirim.

İşlemci modelleri aynı olsa bile her işlemci aynı değildir. Nasıl bir ekmeği aynı tarifle yapsan bile kimi daha fazla pişer kimi az pişer kimi taşar ya aynı onun gibi.
@Akif Peköz

İşlemci modelleri aynı olsa bile her işlemci aynı değildir. Nasıl bir ekmeği aynı tarifle yapsan bile kimi daha fazla pişer kimi az pişer kimi taşar ya aynı onun gibi.
@Akif Peköz

Ama bu büyük adaletsizlik değil mi ? Öbür arkadaşta aynı parayı ödüyor ama performanslar farklı üzücü bir durum :( . Aynı olay ekran kartlarında da geçerli sanırsam. En fazla ne kadar performans kaybı olabilir?

Ama bu büyük adaletsizlik değil mi ? Öbür arkadaşta aynı parayı ödüyor ama performanslar farklı üzücü bir durum :( . Aynı olay ekran kartlarında da geçerli sanırsam. En fazla ne kadar performans kaybı olabilir?
Bunu herkes biliyor alırken, işlemci standart frekansında ve biraz daha üstünde sorunsuz çalışmalı fakat uç işler şansa kalmış.

ben konuyu açan kişinin arkadaşıyım benim sistemim 1 seri düşük olmasına rağmen net şekilde 1.0 ghz artış sağlıyor anakart bile 5.2 ye kendi ayarları ile yükseltebilirken bizim bunu 0.7 ye zar zor getirmemiz oldukça kötü işlemciyi alalı 2 hafta oldu sanırım tek çözümü iade bunun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı