i7 7700K oyunda ısınma sorunu

paix

Hectopat
Daha fazla  
Yeni bir PC topladım, hafta sonu kurulumunu ve montajını yaptım. Açıkcası bu konuda çok bilgili olduğumu söyleyemem. Öncelikle parçalardan biraz bahsedeyim;
  • MSI Z270 Gaming M5 anakart
  • i7 7700K işlemci
  • Cooler Master Seidon 240v sıvı soğutma
  • Corsair LED 2x8 16 GB 3000 MHz RAM
  • Samsung Evo 960 250 GB m.2 SSD
  • Xigmatek 80 Plus Gold 750W Power
  • MSI GTX 1080 Gaming X
  • Corsair Carbide 270R

Windows 10 kurdum bütün driverleri güncelledim.
Şu an için tek sıkıntım işlemcinin ısınması ve fanların yüksek seste çalışması.
Herhangi bir oyuna girince normalde 40-45 arası olan CPU sıcaklığı 80-85 arasında oluyor. Fan yani sıvı soğutmanın fanları gürültülü olarak çalışmaya başlıyor.
Normalde çalışma hızı 900'lerde falan, oyuna girdiğim zaman rpm 2250 olarak yükseliyor.
BIOS'tan fan değerlerini değiştirmeyi denedim fakat değiştiremedim. Smart Fan gibi bir tik var onu kaldırdığım zaman sürekli olarak 2250 civarında çalışıyor.
Smart fan olduğu için işlemci sıcaklığı artınca doğal olarak fan da yükseliyor.
Oynadığım oyun PUBG, ultra ayarlarda da aynı orta ayarlarda da. CS:GO'da sürekli olmasa da bi süre oynadıktan sonra aynı şekilde oluyor.

Söylemiş olduğum gibi çok bilgili değilim ama işlemcinin bu kadar ısınması tabii ki normal değil gibi gözüküyor.
Nerede hata yapmış olabilirim ve nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Çok teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macun uygulandı mı? Soğutucunun oturduğundan emin misiniz?
Ayrıca oyunda işlemci voltajı ne düzeye ulaşıyor? AIDA64, CPU-Z ya da HWMonitor gibi uygulamalardan görebilirsiniz, VCore ya da CPU Voltage olarak geçer.

Bende de vardı böyle bir sorun. Ben Vatan'dan toplatmıştım. Oyunda 15 dakika geçmeden 100 dereceyi gördüm. Adamlar fanı takarken hata yaptıklarını söyledi şuan değerler normal. Sende bir bak belki yanlış oturmuştur?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı