i7 7700K ve 1080 Ti sistem toplama

Saçma sapandan kastınız ısınması mı performansı mı sıkıntılı ?
Sürekli iş programlarında donma problemleride yaşıyorum profilimden açtığım konuya bakarsanız neden böyle dediğime hak verirsiniz.

7700K kullanıcısıyım memnunum ancak şuan Ryzen almak daha mantıklı, i7 7700K kötü olduğundan değil Ryzen aynı paraya daha çok çekirdek veriyor. Önümüzdeki sene haberlere(söylenti) göre Intel yeni üretim bandına geçip nihayet 14 nm devrini kapatacak Icelake adını verdiği 10 nm işlemcilere geçecek. Ben olsam şuan alacaksan Ryzen bekleyeceksem de Icelake görüp öyle karar verirdim.

Bende kullanıyorum da hiç memnun değilim dedirtecek ne yapıyor bu işlemci acaba? Belki kronik ısı problemi vardır, aıvı soğutma ile o sorunu da yaşamadım hiç.

Akasa Venom A20 sıvı soğutu kullanmama rağmen gene kasılma ve donma hatta bazen mavi ekran hataları dahi alıyorum. Özellikle photoshop programında yüksek dpi ve pixellerde çalışınca %100 işlemci kullanımı görüyorum. Aniden ya pc mavi ekran veriyor yada program hata veriyor.

Sürekli iş programlarında donma problemleride yaşıyorum profilimden açtığım konuya bakarsanız neden böyle dediğime hak verirsiniz.

Akasa Venom A20 sıvı soğutu kullanmama rağmen gene kasılma ve donma hatta bazen mavi ekran hataları dahi alıyorum. Özellikle photoshop programında yüksek dpi ve pixellerde çalışınca %100 işlemci kullanımı görüyorum. Aniden ya pc mavi ekran veriyor yada program hata veriyor.
Konuyu görmemişim. İşlemci değiştirecek misiniz ? Ryzen falan geçmek gibi ?

Bence alacaksan Ryzen al uzun ömürlü olur.
Öneriniz için teşekkürler.

Yakın zamanda Coffee Lake işlemciler tanıtılacak. İsterseniz gelecek performans haberini bekleyin çünkü i7 8700K 6 çekirdek, 12 thread ile geleceğinden daha iyi olabilir. Hem 7700K ile ısınma/performans sorunu yaşayanlar mevcut. Hemen alayım diyorsanız kesinlikle Ryzen toplayın, pişman olmazsınız.
Öncelikle öneriniz için teşekkürler. Bu sistemi şu anda en iyi olabilecek gibi düşünerek topladım. En geç 1 yıl içerisinde alacağım ama daha zamanı var. O zamana kadar daha iyi ve yüksek bir model çıkarsa onu koyabilirim.

Ben 7700k kullanıyorum hiç memnun değilim saçma sapan bir işlemci

Ryzen edit için daha iyi performans verebiliyor.

Oyun da olsa render da olsa ryzen alırdım. Örümcek hislerim optimizasyon haberleri gelecek diyor.

7700K kullanıcısıyım memnunum ancak şuan Ryzen almak daha mantıklı, i7 7700K kötü olduğundan değil Ryzen aynı paraya daha çok çekirdek veriyor. Önümüzdeki sene haberlere(söylenti) göre Intel yeni üretim bandına geçip nihayet 14 nm devrini kapatacak Icelake adını verdiği 10 nm işlemcilere geçecek. Ben olsam şuan alacaksan Ryzen bekleyeceksem de Icelake görüp öyle karar verirdim.
Hepinizin önerileri için çok teşekkürler.

Oyun oynamak için güzel ancak işin içine edit girecekse Ryzen daha iyi bir seçim olacaktır.

İşlemci: R7 1700
Anakart: Gaming Ürünler ve Bilgisayar Bileşenlerinin Yeni Dünyası | ITOPYA
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 (2x8) GB 3000 MHz
Ekran Kartı: Galax GTX 1080 Ti EX OC
HDD: Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM
SSD: Samsung 960 Evo 500 GB
Kasa: PHANTEKS Eclipse p400 Midi-Tower siyah bilgisayar kasası
PSU: Silverstone Strider Plus 80+Bronze 700 W
Monitör: Viewsonic Xg2703-gs 27" 4ms (hdmı+display) Wqhd Ips Oyuncu Monitö - n11.com

Toplam 10.901 TL

Teknobiyotik, N11, İtopya ve NanoKatalog'dan toplandı.
Edit: İlk kez dört farklı yerden sistem topladım :)
Öneriniz için teşekkürler fakat çoğu parçadan kısıp monitöre eklemek bana pek mantıklı gelmedi. Ayrıca 2750 TL'ye monitör alıp da 4ms almak bana pek mantıklı gelmedi. Ayrıca 27" bana çok fazla geldi. Monitöre o kadar para vermek yerine R7 Ryzen 1800X alınabilir. Ayrıca 3 TB HDD alıp 240 GB SSD olarak toplamıştım. SSD'ye işletim sistemini yükledikten sonra çok kullanmayacağım muhtemelen. O yüzden 500 GB alıp M.2 bir SSD'den vazgeçmek pek mantıklı gelmedi.

• Emin olun hocam hiçbir parçadan kısılmadı.
• Hocam 4 MS olabilir ancak profesyonel derecede bir oyuncu değilseniz o farkı hissedemezsiniz bile. 4 MS olabilir ancak 2K ve 165Hz çalışan bir monitör. Bunun yanında G-Sync desteği de var.
• R7 1700 ile 1800X arasındaki performans farkı çok az. Bu nedenle R7 1700 daha iyi bir seçim olacaktır. Bunun yanında 1800X alınsaydı ekstradan soğutucu da alınması gerekirdi.
• M.2 SSD'den vazgeçmek mi? Tekrar bakmanızı öneririm. Sadece en hızlı SSD olmakla kalmıyor, aynı zamanda da 500 GB. Siz sadece Windows kurarım diyorsunuz ancak emin olun hata yaparsınız. Bu SSD'ye koyacağınız oyun, program vs. kesinlikle çok daha hızlı açılacaktır.

• Emin olun hocam hiçbir parçadan kısılmadı.
• Hocam 4 MS olabilir ancak profesyonel derecede bir oyuncu değilseniz o farkı hissedemezsiniz bile. 4 MS olabilir ancak 2K ve 165Hz çalışan bir monitör. Bunun yanında G-Sync desteği de var.
• R7 1700 ile 1800X arasındaki performans farkı çok az. Bu nedenle R7 1700 daha iyi bir seçim olacaktır. Bunun yanında 1800X alınsaydı ekstradan soğutucu da alınması gerekirdi.
• M.2 SSD'den vazgeçmek mi? Tekrar bakmanızı öneririm. Sadece en hızlı SSD olmakla kalmıyor, aynı zamanda da 500 GB. Siz sadece Windows kurarım diyorsunuz ancak emin olun hata yaparsınız. Bu SSD'ye koyacağınız oyun, program vs. kesinlikle çok daha hızlı açılacaktır.
2K olup 165Hz olduğunu görmemiştim üzgünüm. Eğer aynı fiyatlarda böyle bir monitör bulursam irlerleyen zamanlarda onu alabilirim.
R7 1700 ile 1800X çok fazla bir fark yok fakat çok uzun bir süre bilgisayar toplamayacağım için en üst düzey bilgisayar toplamak istedim. İnternette araştırdığımda yaklaşık %10luk bir fark olduğunu gördüm.
Diğer dikkat etmediğim konu da SSD. Samsung 960'ı Samsung 850 ile karıştırdığım için böyle bir düşünceyle yazdım kusuruma bakmayın.

Valla hocam, %10'luk bir fark için 700-800 TL vereceksiniz. Bir de soğutucu eklense, rahat 900-1000 TL'yi bulur. Konuya gelenlerde R7 1700 önerecektir. R7 1800X ve soğutucu alırsak, işte o zaman parçalardan kısmak zorunda kalırız.

Valla hocam, %10'luk bir fark için 700-800 TL vereceksiniz. Bir de soğutucu eklense, rahat 900-1000 TL'yi bulur. Konuya gelenlerde R7 1700 önerecektir. R7 1800X ve soğutucu alırsak, işte o zaman parçalardan kısmak zorunda kalırız.
Dediğim gibi şu anda almayacağım daha ileride toplayacağım. Eğer bütçeyi arttırabilirsem Threadripper bile alabilirim ama şu anda bu fiyata en üst düzey sistemi toplamak için bu konuyu açtım yine de cevabınız için teşekkürler.

İlk aldığım 7700k da aynı şekilde problem hissettiriyordu, sonunda kapanıp gitti. Bence yeni işlemci sanıyorum garanti kapsamındadır, hemen faturasıyla yollayın, değişim konusunda daha size sormadan yardımcı oluyorlar.

Yeni aldığım işlemci ise heralde 2 ayı geçti problemsiz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı