i7 7700K ve GTX 1070 Ti sistemde yüksek FPS olmasına rağmen oyunlarda anlık donma sorunu

wolfuztein

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Anaokulu Öğretmeni
Merhabalar yaşadığım sorunu uzun süredir çözemedim, G-SYNC uyumlu monitörüm var. Technopat'ta belirtilen işlemleri uyguladım açtım yırtılmalar büyük oranda düzeldi ancak benim sorunum şu şekilde rtss ile framelimiti 143 yapıyorum oyun gayet güzel akıyor ancak bir anda 120 FPS düşüyor ya da 130'a oyun böyle takılıyor. Dedim FPS sabitleyeyim misal 90'a sabitliyorum yine bu seferde anlık 91 FPS oluyor ya da bazen 1 FPS düşüyor anlık donma oluyor. 100 FPS'e alıyorum framelimiti 100ken 98 olsun mili saniye donuyor oyun ve ben bunu çok net hissediyorum mesela Call of Duty World War 2 oynuyorum, sabit 144 FPS almıyorum illaki dalgalanmalar oluyor FPS'de ama FPS bir müddet 138 ile 143 arası takılıyor sonra pat diye 122 olunca donuyor cidden çıldıracağım. Bu her 1-2 dk içinde sürekli olunca oyun zevki kaçıyor insanın yani kapatıp çıkıyorum, ne yapacağım bilemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.
PSU: Thermaltake Smart RGB 700W.
CPU: i7 7700K Turbo Boost kapalı BIOS'tan.
GPU: MSI GTX 1070 Ti.
Anakart: MSI Z270 SLI.
RAM: Corsair vengance 2x8 3000 MHz.
İşletim sistemi: Orjinal Win 10 Pro.
Oyunlar: Hepsi orijinal.
Monitör: Samsung cfg73 144 Hz.
Oynayıp sorun yaşadığım oyunlar = Far Cry 5, Rise of the Tomb Raider, Call of Duty World War 2, Call of Duty Modern Warfare.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgilendirme
Merhabalar yaşadığım sorunu uzun süredir çözemedim, G-SYNC uyumlu monitörüm var. Technopat'ta belirtilen işlemleri uyguladım açtım yırtılmalar büyük oranda düzeldi ancak benim sorunum şu şekilde rtss ile framelimiti 143 yapıyorum oyun gayet güzel akıyor ancak bir anda 120 FPS düşüyor ya da 130'a oyun böyle takılıyor. Dedim FPS sabitleyeyim misal 90'a sabitliyorum yine bu seferde anlık 91 FPS oluyor ya da bazen 1 FPS düşüyor anlık donma oluyor. 100 FPS'e alıyorum framelimiti 100ken 98 olsun mili saniye donuyor oyun ve ben bunu çok net hissediyorum mesela Call of Duty World War 2 oynuyorum, sabit 144 FPS almıyorum illaki dalgalanmalar oluyor FPS'de ama FPS bir müddet 138 ile 143 arası takılıyor sonra pat diye 122 olunca donuyor cidden çıldıracağım. Bu her 1-2 dk içinde sürekli olunca oyun zevki kaçıyor insanın yani kapatıp çıkıyorum, ne yapacağım bilemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.
Oynayıp sorun yaşadığım oyunlar = Far Cry 5, Rise of the Tomb Raider, Call of Duty World War 2, Call of Duty Modern Warfare.
Günümüzde oyunlar son teknolojinin en az 8 threadli işlemcilerin olmasını istiyor. Sizin işlemci 3 yıl önce çıkan işlemci olduğu için anlık olarak drop yaşamanız normaldir. i7 9700k bile 100% olarak assasins creed origin oyununda kullanılıyor. Gerisini siz düşünün.

Merhabalar yaşadığım sorunu uzun süredir çözemedim, G-Sync uyumlu monitörüm var. Technopat'ta belirtilen işlemleri uyguladım açtım yırtılmalar büyük oranda düzeldi ancak benim sorunum şu şekilde rtss ile framelimiti 143 yapıyorum oyun gayet güzel akıyor ancak bir anda 120 FPS düşüyor ya da 130'a oyun böyle takılıyor. Dedim FPS sabitleyeyim misal 90'a sabitliyorum yine bu seferde anlık 91 FPS oluyor ya da bazen 1 FPS düşüyor anlık donma oluyor. 100 FPS'e alıyorum framelimiti 100ken 98 olsun mili saniye donuyor oyun ve ben bunu çok net hissediyorum mesela Call of Duty World War 2 oynuyorum, sabit 144 FPS almıyorum illaki dalgalanmalar oluyor FPS'de ama FPS bir müddet 138 ile 143 arası takılıyor sonra pat diye 122 olunca donuyor cidden çıldıracağım. Bu her 1-2 dk içinde sürekli olunca oyun zevki kaçıyor insanın yani kapatıp çıkıyorum, ne yapacağım bilemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

Oyunlar HDD'ye yüklüyse oda yapabilir böyle sorun.

Oyunlar HDD'ye yüklüyse oda yapabilir böyle sorun.
Oyunlar M2 SSD'de yüklü.
Günümüzde oyunlar son teknolojinin en az 8 threadli işlemcilerin olmasını istiyor. Sizin işlemci 3 yıl önce çıkan işlemci olduğu için anlık olarak drop yaşamanız normaldir. i7 9700k bile 100% olarak assasins creed origin oyununda kullanılıyor. Gerisini siz düşünün.
Çok teşekkür ederim cevabınız için ancak bir şey sorucam I7 8 çekirdekli değil mi? 4 te olabilir emin değilim yani sizin dediğiniz işlemcim stabil yüksek Fps'lerde kalmasına mı izin vermiyor onun gibi bir şey mi? Başka I7 daha alt modeller ile oynayanları görüyorum Youtube'dan onlarda da sanki donuyor ama belki kayıttan kaynaklıdır diye düşünüyordum.

Oyunlar M2 SSD'de yüklü.

Çok teşekkür ederim cevabınız için ancak bir şey sorucam I7 8 çekirdekli değil mi? 4 te olabilir emin değilim yani sizin dediğiniz işlemcim stabil yüksek Fps'lerde kalmasına mı izin vermiyor onun gibi bir şey mi? Başka I7 daha alt modeller ile oynayanları görüyorum Youtube'dan onlarda da sanki donuyor ama belki kayıttan kaynaklıdır diye düşünüyordum.
Threadlerini 100% kullandığı için oyun örnek olarak Thread.Sleep(0,5000) gibi bir kodlamaya gelince threadler anlık olarak yavaşlıyor ve bundan dolayı takılma yapıyor. Yoksa sürekli 100% kullanımda işlemci yanar. Burda sana biraz kodlamadan bahsettim. Threadlerin kullanımı böyledir. Tavsiyem alabiliyorsan i9 9900 lerden birini alman yada AMD tarafında R5 ler var 3000 serisinde 12 threadli işlemciler var onlardan birini alabilirsin.

i9 9900 şu an için bütçemi aşar, Ryzen 5'li 8 çekirdek göremedim hangisi olduğunu söyler misiniz ya da bir tane öneride bulunursanız sevinirim. İşlemci aldığım zaman sorunum çözülecekse alacağım yani artık böyle oyun keyfi olmuyor. Anakartı da değiştirmem gerekecek onunla ilgilide bir öneride bulunursanız sevinirim.

Threadlerini 100% kullandığı için oyun örnek olarak thread. Sleep(0, 5000) gibi bir kodlamaya gelince threadler anlık olarak yavaşlıyor ve bundan dolayı takılma yapıyor. Yoksa sürekli 100% kullanımda işlemci yanar. Burda sana biraz kodlamadan bahsettim. Threadlerin kullanımı böyledir. Tavsiyem alabiliyorsan i9 9900'lerden birini alman ya da AMD tarafında R5'ler var 3000 serisinde 12 threadli işlemciler var onlardan birini alabilirsin.

Son düzenleme:
I9 9900 şuan için bütçemi aşar, Ryzen 5 diyorsunz heralde onda ne önerirsiniz? İşlemci aldığım zaman sorunum çözülecekse alıcam yani artık böyle oyun keyfi olmuyor. Anakartıda değiştirmem gerekicek onunla ilgilide bir öneride bulunursanız sevinirim.
R5 3600 işlemci, B450 veya x470 anakart işini görür.

Aşırı mecburiyeti yoksa 4000 serisi Ryzen'leri bekleyin ve B550 anakartları yoksa fazla geleceğe yatırım olmaz yani ama R5 3600 beklentinizi uzun süre karşılar.

Peki siz ne düşünüyorsunuz bana ne yapmamı önerirsiniz? i7 7700K yetersiz mi kalıyor benim bahsetmiş olduğum oyunlar için bana donma etme sorunu yapacaksa bekleyip değiştireceğim parçayı ya da uzun bir süre High ayarlardan çıkıp Medium'da oynıycam başka çarem yok. High destekleyen kartta High oynayamıyorum tam randımanlı kullanamıyorum ben yine de bir NVIDIA'a customer servisine İngilizce mesaj çektim onlardanda bir dönüt almayı bekleyeceğim. Umarım sorunum düzelir ayrı benzer dropları arkadaşım GTX 1080 Ryzen 1600 ile de yaşıyor. Umarım sorun işlemci yetersizliğidir ve yeni işemci aldığımda sorunum düzelir.

Geri
Yukarı