i7 7700K ve GTX 1070 Ti sistemde yüksek FPS olmasına rağmen oyunlarda anlık donma sorunu

wolfuztein

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Anaokulu Öğretmeni
Merhabalar yaşadığım sorunu uzun süredir çözemedim, G-SYNC uyumlu monitörüm var. Technopat'ta belirtilen işlemleri uyguladım açtım yırtılmalar büyük oranda düzeldi ancak benim sorunum şu şekilde rtss ile framelimiti 143 yapıyorum oyun gayet güzel akıyor ancak bir anda 120 FPS düşüyor ya da 130'a oyun böyle takılıyor. Dedim FPS sabitleyeyim misal 90'a sabitliyorum yine bu seferde anlık 91 FPS oluyor ya da bazen 1 FPS düşüyor anlık donma oluyor. 100 FPS'e alıyorum framelimiti 100ken 98 olsun mili saniye donuyor oyun ve ben bunu çok net hissediyorum mesela Call of Duty World War 2 oynuyorum, sabit 144 FPS almıyorum illaki dalgalanmalar oluyor FPS'de ama FPS bir müddet 138 ile 143 arası takılıyor sonra pat diye 122 olunca donuyor cidden çıldıracağım. Bu her 1-2 dk içinde sürekli olunca oyun zevki kaçıyor insanın yani kapatıp çıkıyorum, ne yapacağım bilemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.
PSU: Thermaltake Smart RGB 700W.
CPU: i7 7700K Turbo Boost kapalı BIOS'tan.
GPU: MSI GTX 1070 Ti.
Anakart: MSI Z270 SLI.
RAM: Corsair vengance 2x8 3000 MHz.
İşletim sistemi: Orjinal Win 10 Pro.
Oyunlar: Hepsi orijinal.
Monitör: Samsung cfg73 144 Hz.
Oynayıp sorun yaşadığım oyunlar = Far Cry 5, Rise of the Tomb Raider, Call of Duty World War 2, Call of Duty Modern Warfare.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki siz ne düşünüyorsunuz bana ne yapmamı önerirsiniz? i7 7700K yetersiz mi kalıyor benim bahsetmiş olduğum oyunlar için bana donma etme sorunu yapacaksa bekleyip değiştireceğim parçayı ya da uzun bir süre High ayarlardan çıkıp Medium'da oynıycam başka çarem yok. High destekleyen kartta High oynayamıyorum tam randımanlı kullanamıyorum ben yine de bir NVIDIA'a'a customer servisine İngilizce mesaj çektim onlardanda bir dönüt almayı bekleyeceğim. Umarım sorunum düzelir ayrı benzer dropları arkadaşım GTX 1080 Ryzen 1600 ile de yaşıyor. Umarım sorun işlemci yetersizliğidir ve yeni işemci aldığımda sorunum düzelir.

Oyunların optimizasyonuda önemli istesenizde engelleyemeyebilirsiniz dropları ama 8 thread yavaş yavaş dönemi bitiyor 7700K hala çok güçlü bir işlemci tek çekirdekte Ryzen 5 3600 ile neredeyse aynılar ama thread anlamında düşük bence Ryzen 7 3700X alın ve çok uzun süre kullanın 16 thread bir işlemci ve 9900K seviyesinde bir işlemci yeni nesil işlemcilere 10.nesil Intel falan gelmesine 1 ay var en fazla ondan dolayı bekleyin derim.

Oyunların optimizasyonuda önemli istesenizde engelleyemeyebilirsiniz dropları ama 8 thread yavaş yavaş dönemi bitiyor 7700K hala çok güçlü bir işlemci tek çekirdekte Ryzen 5 3600 ile neredeyse aynılar ama thread anlamında düşük bence Ryzen 7 3700X alın ve çok uzun süre kullanın 16 thread bir işlemci ve 9900K seviyesinde bir işlemci yeni nesil işlemcilere 10.nesil Intel falan gelmesine 1 ay var en fazla ondan dolayı bekleyin derim.

Cevabınız için teşekkürler thread dediğiniz çekirdek değil sanırsam, işlem parçacığı mı oluyor. High grafik ayarlarında neden i7 7700K stabilizasyon sorunu yapıyor anlamıyorum. Isısı falan her şey normal bir de. Enteresan, ı7'de 4 çekirdek 8 thread var sanırsam. Ryzen 5 3600'de 6 çekirdek 12 thread varmış. Ama dediğiniz gibi şu an medium ayarlarda oyunumu oynayıp idare edeceğim. 4000 serisini beklerim.

Cevabınız için teşekkürler thread dediğiniz çekirdek değil sanırsam, işlem parçacığı mı oluyor. High grafik ayarlarında neden i7 7700K stabilizasyon sorunu yapıyor anlamıyorum. Isısı falan her şey normal bir de. Enteresan, ı7'de 4 çekirdek 8 thread var sanırsam. Ryzen 5 3600'de 6 çekirdek 12 thread varmış. Ama dediğiniz gibi şu an medium ayarlarda oyunumu oynayıp idare edeceğim. 4000 serisini beklerim.

En mantıklı karar 4000 serisi beklemek 10.nesil Intel'lerin performanslarınada bakın derim bu ay içinde çıkacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı