Çözüldü i7 7700K ve R9 380X sistemin aniden donması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

İlyas Kaya

Hectopat
Daha fazla  
Sorun:

Merhabalar. Sorunuma hiç bir şekilde çözüm bulamıyorum. Windows 10 kullanıcısıyım. Bilgisayarım zaman zaman donma yapıyor.(kilitleniyor) Herhangi bir tepki vermiyor ve düzelmesi için bilgisayarı kapatıp tekrar açmak gerekiyor.

Şüphelendiğim bir konu da işlemci ısısının zaman zaman oyunlarda ya da proje önizleme ya da render alırken 85-90 dereceyi görmesi.
Fakat ek olarak belirteyim sıcaklık 50-60 derece arasıyken de kilitlenme problemi yaşıyorum.

Donanım Bilgileri
  • i7 7700k 4.2 GHz (Overclock işlemi yapılmamıştır.)
  • Thermaltake Water 3.0 Performer 120mm CPU Su Soğutma CL-W0222-B
  • Gigabyte Z270 Ultra Gaming
  • Gigabyte R9 380x Windforce 4 GB 256 Bit
  • Samsung 850 Evo 250 GB 540MB/520MB SSD MZ-75E250BW
  • Toshiba 2TB 7200 RPM SATA 3 64MB Hdwd120Uzsva

Windows Olay Görüntüleyicide de sık sık gördüğüm bir problemin görselini sizinle paylaştım.
Cevaplarsanız sevinirim.

hata.png

Çözüm:

Kendi uğraşlarımca çözümü buldum arkadaşlar.

Windows güç planından uyku modundaki her şeyi kapatıyoruz. Ek olarak işlemci güç yönetiminden en yüksek işlemci durumunu %90'a alıyoruz.

Msi After Burner programı ile Ayarlar seçeneğinden uyumluluk ayarları kısmında mod seçeneği var onu kernel modu yapıyoruz. Kernel power hatası alıp donma ve resetlenme durumu yaşamıyorum artık. Yine aynı şekilde orada bulunan "voltaj kontrolü aç, voltaj takibini aç ve sürekli seçilen voltaja" zorla seçeneklerini uyguladım. Sorun tamamen çözüldü. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar belirttiğim metotları uygulayabilir.

Sorun Tamamen Windows 10 kaynaklıymış malesef.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam aldığınız kernel power hatası 41-63 idi ? Bende böyle bir hataya sahibim umarım sizin çözüm yolunuz bana da yardımcı olur.
Edit; İşe yaramadı maalesef :( Yine reset attı PC.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı