i7-7700K "Volmgr161" ve "Kernel Power 41" mavi ekran hatası

kelshake

Hectopat
Merhaba, yaklaşık 3 gündür bilgisayarım oyun oynarken, Web'de gezerken durduk yere mavi ekran verip kapanıyor. Olay görüntüleyicisinden bakınca "volmgr 161" ve "Kernel Power 41" hatası aldığımı gördüm. 4 ay önce Kingston NV2 1 TB SSD aldım, SSD'yi ilk aldığımda da bilgisayarı yeniden başlatınca PC'mdeki SSD'lerden birisi yok oluyordu, format attıktan sonra bu problemim düzeldi. Sorunun SSD kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Bilgisi olan veya daha önce bu durumu yaşamış birisi yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Kingston NV2 1TB, Samsung 960 EVO 250 GB
ASUS ROG STRIX RTX 2070
i7-7700K
ASUS ROG Z270-E

Hocam Windows klasörümde Minidump diye bir klasör yok, arkadaşım da bunu sormuştu fakat ekran açmama rağmen Minidump klasörünü bulamadık.
1687797672104.png

Şu adımları deneyin.

Hata ayıklama bilgisi yaz seçeneğinin altında otomatik bellek dökümü yerine küçük bellek dökümünü seçin bir dahaki mavi ekran verdiğinde minidump klasörün olacaktır.

CCleaner gibi bir şey kullanıyorsan belli bir süre kullanmayın bu tarz bu programlar minidumpları silebiliyor.

Şu adımları deneyin.

Hata ayıklama bilgisi yaz seçeneğinin altında otomatik bellek dökümü yerine küçük bellek dökümünü seçin bir dahaki mavi ekran verdiğinde minidump klasörün olacaktır.

CCleaner gibi bir şey kullanıyorsan belli bir süre kullanmayın bu tarz bu programlar minidumpları silebiliyor.
Ayarlara baktım birebir aynı.
PC'de CCleaner tarzı temizleme programı yok.
İnternetten gördüğüm kadarıyla donanım kaynaklı mavi ekranlarda dump dosyası oluşmuyor diyorlar ne kadar doğru bilmiyorum.

Yazdıklarımı dikkatli okuyun küçük bellek dökümünü seçin ayarlar birebir aynısı ise yine oluşmazsa yapacak çok bir şey yok.

Donanım kaynaklı ile uzaktan yakından alakası yok kullandığın farkına varmadığın bir uygulama minidump klasörünü siliyor. Ya da Windows ile alakalı bir durumdan dolayı oluşturmuyor bazen bunun donanım sorunu olduğu gerçek dışı he olabilir ama bu yüzden donanım arızası diye diyemezsin.

Yazdıklarımı dikkatli okuyun küçük bellek dökümünü seçin ayarlar birebir aynısı ise yine oluşmazsa yapacak çok bir şey yok.

Donanım kaynaklı ile uzaktan yakından alakası yok kullandığın farkına varmadığın bir uygulama minidump klasörünü siliyor. Ya da Windows ile alakalı bir durumdan dolayı oluşturmuyor bazen bunun donanım sorunu olduğu gerçek dışı he olabilir ama bu yüzden donanım arızası diye diyemezsin.
Yazdığınıza dikkat etmemiştim kusura bakmayın, şimdi seçtim tekrar mavi ekran aldığımda bakacağım. SSD'mi alt slottan üst slota taktım şimdilik mavi ekran almadım.

Geri
Yukarı