i7 8086K ve GTX 1080 oyunlarda düşük FPS veriyor

Kenan Akifoğlu

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar,

Bilgisayar donanımım şöyle;
Windows 10 64-bit
Intel Core i7-8086K CPU @4.00GHz
GeForce GTX 1080.
64 GB RAM.
2TB SSD.

Bütün sürücülerim güncel.

Bütün oyunlarda FPS sorunu yaşıyorum. Hiçbir oyun oynanmıyor. 2 saniye yüksek FPS (45-60 civarı) veriyor, 3 saniye düşük (2-5 FPS arası değişiyor.)
Darboğaz durumuna karşı işlemcimle ekran kartımın uyumuna baktığımda internet sitelerine göre bir problem görünmüyor.
Başka sitelerde yazılan bir dünya şey denedim, FPS 30'a limitlemek, RivaTuner, MSI Afterburner, NVIDIA Control Center'da ayarları yüksek performansa getirmek gibi...
Hiçbir şey işe yaramıyor. Bütün oyunlarda ayırt etmeksizin aynı sorun var. Ne yapmalıyım? Nereye bakmalıyım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Afterburner'da oyun esnasında (Assassin's Creed: Odyssey) kontrol ettiğimde sıcaklık 90C civarında geziniyor. Fakat dikkatimi çeken şey; GPU MHz değeri 1000 ile 150-180 civarında gidip geliyor, arası yok. Aniden 1000 oluyor, bir an sonra 150-180 civarlarına düşüyor.

Afterburner'da oyun esnasında (Assassin's Creed: Odyssey) kontrol ettiğimde sıcaklık 90C civarında geziniyor. Fakat dikkatimi çeken şey; GPU MHz değeri 1000 ile 150-180 civarında gidip geliyor, arası yok. Aniden 1000 oluyor, bir an sonra 150-180 civarlarına düşüyor.

İyi bir termal macun yenilemesi gerekli 90 derece çok fazla frekans kısıyor.

Herhangi bir throttle falan oluyor mu?
Throttle derken neyi kastettiğinizi anlayamadım, çok bilgili sayılmam bu konularda. FPS aniden yükselip aniden düşmesi gibi bir şey ise kastettiğiniz, evet.
İyi bir termal macun yenilemesi gerekli 90 derece çok fazla frekans kısıyor.
Teşekkür ederim, bunu yapayım. Bilgisayar normal işletim sisteminde beklemedeyken 60C olması normal midir?

Throttle derken neyi kastettiğinizi anlayamadım, çok bilgili sayılmam bu konularda. FPS aniden yükselip aniden düşmesi gibi bir şey ise kastettiğiniz, evet.

Teşekkür ederim, bunu yapayım. Bilgisayar normal işletim sisteminde beklemedeyken 60C olması normal midir?

Hayır 35-45 derece olması gerekiyor normal oda sıcaklığına göre 60C fazla dediğim gibi termal macun yenilemesi fark yaratır ama kaliteli bir macun ile değiştirin.

90 derece gibi yüksek sıcaklıklarda işlemci frekansını düşürür kendini frenler yani performansı düşürür. Böyle durumlarda oyunda aniden FPS düşebilir. Sıcaklık düşmediği takdirde bilgisayar gerekirse kendini kapatır. Ekran kartıyla darboğazı olmaz o işlemcinin. Overclock varsa tekrar 4.00 GHz'e alman iyi olur. Kasa içi tozlarını temizleyip işlemciye termal macun sürmen iyi olur.

Geri
Yukarı