i7 8700K Benchmark Sonuçları

cpuid.png

GR.jpg

WD2.jpg

Test Sistemi

• Ekran Kartı: GeForce GTX 1080
  • RAM: 2x4 GB DDR4 3200MHz XMP
  • Güç Kaynağı: 1200 Watt Platinum Certified Corsair AX1200i
  • Monitör: Dell 3007WFP - QHD up to 2560x1600 - ASUS PQ321 native 4K UHD Monitor at 3840 x 2160
  • İşletim Sistemi: Windows 10 (Son sürüm, güncel)
Nvidia GeForce driver 385.41

Başka bir benchmark sitesinde ise gördüğüm skor beni fazlasıyla şaşırttı.
455.png

Nerdeyse 2600TL'lik işlemciye yetişmiş. Umarım fiyatları üzmez.

Kaynak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İzlemeye değecek bir video. Mimari açıdan olan farkı göz önüne serilmiş. İşlemci gücünün fark gösterdiği oyunlarda test edilmiş özellikle. Crysis'teki fark azımsanacak gibi değil.

Bu işlemciyi beğendim.
Özellikle UHD grafik birimi amacıma uygun görünüyor.
KAYNAKÇA:
Intel® Core™ i7-8700K Processor (12M Cache, up to 4.70 GHz) Ürün Teknik Özellikleri

İ7 gibi görünen, ''İyemedi'' serisinden olsa da, uygun fiyatlı bir LGA1151 platformu için ideal sayılabilir.
8 GT/s DMI3 arabirim hızı, oyuncular için günümüzde hiç te fazla sayılmaz. Ancak, uygun donanımlar ve uygulamalar için hiç te fena sayılmaz.
Elbette ki bir benchmark testi için sadece işlemciler baz alınamaz.
Özellikle sistemde tanılanmayan aygıtlar varsa :D
cpuid.png

HT konusunda ise ancak şunu belirtebilirim.
64Bit işletim sistemlerinde HT teknolojisi CACHE darboğazı yapar. HT den gerçek performansın alınabilmesi için 32 bit işletim sistemleri gereklidir.
İşlemcinin CACHE belleği HT performansı için yeterli olduğu söylenilebilir.
12/12=1M CACHE. İşleç başına düşen CACHE miktarı.

7700K modeline atacağı tek fark çekirdek sayısından kaynaklı olacaktır. O da daha çok oyunlarda değil de, render alanında kendini gösterecektir.

Dediklerinize katılmıyorum. Evet aynı mimari ile karşımıza çıkmış olabilir fakat yaklaşık aynı fiyata %40 gibi daha yüksek performans verdiğini söyleyebiliriz. 4 çekirdek sürecini aşmak da bir başarı. Tek çekirdek performansını ileri seviyeye taşımasına hiç gerek yok. Intel'den beklenen fiyat/performans ürünleri çıkarmaktı ve görünen o ki AMD'den iyi ders almış.

5-10 FPS için o kadar para verilmez bence render işleri içinde ekran kartları kullanılıyor zaten.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı