i7 10700'ün CPU-Z benchmark sonuçları eklendi

CPU-Z son sürümünde i7 10700'ün benchmark sonuçları eklendi. Sonuçlara göre stok i9 9900KF'den hem tek hem de çoklu çekirdekte daha güçlü bir işlemci.

65W TDP değeri olan i7 10700'ün Intel tarafından tavsiye edilen satış fiyatı ise 298 dolar. 330 dolara satılan Ryzen 7 3700X'den tek çekirdekte %11 daha iyi bu sonuçlara göre, çoklu çekirdekte ise %3 gibi ufak bir fark ile önde.

Overclock olmayan bu model F/P olarak öne çıkıyor.

1589718014818.png

1589718050065.png

1589718081874.png

Son düzenleyen: Moderatör:
@Arleigh Burke İlk çıktığı zamanlarda vardı herhalde problemler, pek takip etmedim. Ben çıkışından 2 ay sonra aldım ve herhangi bir sorun yoktu. Üst düzey ekran kartı kullanınca fark görülebilir belki. 1080P'de bile %5'ten az ne kadar yüksek ekran kartı kullansan bile, şu anda kesinlikle değmez Intel'e para yatırma. Alttaki test 7 Temmuz'da yapılmış, üzerine birçok yeni BIOS geldi, özellikle 1.0.0.4. Fark daha azdır.

1.png

Ben de 4000'i bekliyorum, yazılanlar gibi çıkarsa kesinlikle değişeceğim :)

@dogant Olabilir, hiç tarihe göz atmadım. 4.8GHz maksimum frekansı, yine de birazcık düşük çıkmış. En azından 500 üzerini görmeliydi. Testleri beklemek gerek, zaten ne kadar süre kaldı.

Tek çekirdek ne kadar yüksek olsa da vereceği performans bellidir. 4/4 işlemcilerden çok bir şey beklememek lazım, özellikle multiplayer oyunlarda. Tek çekirdek üzerine yazılmış oyunlar da geride kaldı artık, eski oyunlarda fark atması normal karşılanabilir. Güncel oyunlarla 1080P'de fark oldukça düşük, açıklamasıyla yukarıda belirttim zaten. i9 9900K (yoksa KS miydi?) ise Intel'in de en iyi oyun işlemcisi diye tanıttığı işlemci, 5.3GHz'lerde iyi farklar yaratması normal geldi bana, 500 dolar (öhm) 🤣

Dediğim gibi 4/4'ün sınırı 1660 Ti/ GTX 1070 o da çoğu oyunda yüksek grafiklerde oynaman lazım. Artık tekli kadar çoklu çekirdek de önemli.
Ultra'da pek fark etmiyor ama ayarları düşürdükçe 6- 8 çekirdek farkı ortaya çıkıyor hem 1440P hem de 1080P'de.

30 serisi kartların da %50 güç artışı ile geleceğini varsayarsak şu an 6/12 işlemciler bile 1080P'de sorun yaşayabilir. Bu nedenle 8/16 almak bana daha mantıklı geliyor ama indirim falan olmadıkça ya da yurt dışından getirmedikçe bu fiyatlara işlemci almak israf geliyor bana.

4. nesilden ben de umutluyum, bekleyip göreceğiz.

30 serisi kartların da %50 güç artışı ile geleceğini varsayarsak şu an 6/12 işlemciler bile 1080P'de sorun yaşayabilir
O da bir şey mi hocam? :D Efsane 2600K ile RTX 3080 Ti kullanan bile göreceğiz hiç merak etmeyin :) Çeker 360'lık sıvı soğutmayı, vurur 5 GHz'e, takar 3080 Ti'yi 4K'da paşa paşa oynar 🤣

Bu arkadaş alıp takar 3080 Ti mesela :)

@Tolga Samet Stok 8700K 3700X ile eşdeğer oyun performansı veriyorlar, aynı gibiler. 5GHz 8700K 3700X'i oyunlarda geçecektir zaten. Gerçi RX 580 ile test yapmışsınız, FPS farkı yok denecek kadar az olur, zira her iki işlemci kartı limitlerine kadar besliyor. 2060-2070 gibi kartlar ile kullanıldığında gözle görülür FPS farkı olabilir.

@Ponçik Talon

O da bir şey mi hocam? :D Efsane 2600K ile RTX 3080 Ti kullanan bile göreceğiz hiç merak etmeyin :) Çeker 360'lık sıvı soğutmayı, vurur 5 GHz'e, takar 3080 Ti'yi 4K'da paşa paşa oynar 🤣

Bu arkadaş alıp takar 3080 Ti mesela :)

2. sistemde I7 2600K var, 4.4 GHz sonuçları i7 6700 (non K) ile birebir aynı :) Artık yaşına göre iyi mi diyelim, Intel kendini geliştirmiyor mu diyelim bilemedim. Yoruma açık :)

1589808411862.png

@Ponçik Talon

2. sistemde I7 2600K var, 4.4 GHz sonuçları i7 6700 (non K) ile birebir aynı :) Artık yaşına göre iyi mi diyelim, Intel kendini geliştirmiyor mu diyelim bilemedim. Yoruma açık :)

Eki Görüntüle 566506
Dediğiniz iki şey de geçerli aslında :) O işlemciler belleklerden kaybediyor. Skylake ve Kaby Lake işlemcilerin en büyük avantajı burada ortaya çıkıyor. Yüksek frekanslı bellekler destekleseydi eğer şu an günümüz üst seviye işlemcilere yakın performans sergileyebilirlerdi oyunlarda. :) Diğer nokta da Intel'in Coffe Lake'e kadar büyük bir yenilik yapmamasıydı. Gerçek yüzünü ifşa edersek ısıtıp ısıtıp sunmasıydı bir nevi :) O dönemler tekeldi tabi, FX'i saymıyorum. Gayet normal bir şey bence :)

Moore'un yasası artık geçerliliğini kaybetti. Jenerasyonlar arası performans farkı azaldı. Gelişme eskisi gibi olsaydı şu an Haswell işlemciler geçerliliğini yitirirlerdi.

@Ponçik Talon aslında DDR3 2400 MHz bellekler var ikinci el piyasasında ben almaya gerek duymadım. Dediğiniz gibi DDR4 desteği yok ondan kaybediyor.

Yaşına göre hala güncel bir performansı var ama bence. Oyunlarda GTX 970 ile uyumundan çok memnunum, konsol gibi TV'de kullanıyorum bu sistemi ve 1080P 60 FPS bana yetiyor bu sistemde.

İşlemciler yaşlandıkça gücünden çok desteklediği teknolojinin eski olmasından dolayı performans kaybına uğruyor.

@Ponçik Talon aslında DDR3 2400 MHz bellekler var ikinci el piyasasında ben almaya gerek duymadım. Dediğiniz gibi DDR4 desteği yok ondan kaybediyor.

Yaşına göre hala güncel bir performansı var ama bence. Oyunlarda GTX 970 ile uyumdan çok memnunum, konsol gibi TV'de kullanıyorum bu sistemi ve 1080P 60 FPS bana yetiyor bu sistemde.

İşlemciler yaşlandıkça gücünden çok desteklediği teknolojinin eski olmasından dolayı performans kaybına uğruyor.
Aynen öyle. Yoksa taş gibi işlemciler şimdilerde bile. Teknolojisi eski kaldığından dolayı yeniliklerden mahrum kalıyorlar. Bu da işlemci performansını olumsuz etkiliyor birçok yönden.

Ayrıca bu tarz işlemcileri aktif olarak kullananların sayısı epey fazla :) Günümüz orta-üst seviye kartlardan bile tatmin edici performans alabiliyorsun. Bu, onu günümüzde bile iyi bir işlemci olduğunun kanıtı bence :)

@Hielah Geçiyor zaten ancak farklar çok az kullandığım ekran kartından ötürü. Şu anda da Vega 56 kullanıyorum, 2060-2070 gibi bir kart. Olsa olsa %2-3 falan olurdu fark. Direkt test edemediğimden net konuşmuyorum. TechPowerUp'un testlerden yola çıkarak yüzde verdim.

Geri
Yukarı