i7 8700K RTX 4090'a darboğaz yapar mı?

emrebykl

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam,

i7 8700K işlemci, ASUS ROG Z370-E anakart, Fury 2666Hz RAM mevcut. RTX 4090 ve 1000'lik PSU güncellemesi yapmak istiyorum. Bilgili olan arkadaşlar bir cevap yazarsa sevinirim. Sizce bu sistemde 4090 darboğaz yapar mı? İşlemci ve anakart değişimi şart mı?

Hocam amacı belirttim 4K oyun bilgisayarı olarak kullanacağım AMD tayfası diye bir kelam etmedim ayrıca 4090 tayfası dedim toplanan sistemlerin yarısından çoğu AMD tercih etmiş bu işlerle en son 5 sene önce ilgelenen biri olarak ne GPU ne CPU'da AMD kullanan çok azdı sadece özellik bakımından bu kadar kullanılmasını merak ederek soru sordum bütçe konusu değişken maksimum verim almak istiyorum 100 120 bin verebilirim. Çok kafama yatar tatmin eder 150 binde verebilirim.

AMD olarak
1-Ryzen 9 7950X.
2-Ryzen 7 5800x3D
3-Ryzen 5 7600X.
4-Ryzen 5 5600X.

Dışında Ryzen işlemciler sizi üzer bunlar içleride sağlam olan işlemciler.
Gelelim 4K konusuna 4K da bu işlemciler arasında doğal olarak Ryzen9 7950X dışında bir işlemci seçemeyeceğiz
Peki Intel'i işin içine kattığımızda ne oluyor.
Ryzen 9 7950X kendisine en yakın rakip i7 13700K oluyor i9'a bile bazı yerlerde yanaşabiliyor aynı performası veremiyor
Doğal olarak geriye alınabilecek en güçlü işlemci i9 13900K oluyor.
Bende çok araştırdım Ryzen mi Intel mi en güçlü işlemci nedir vs AMD Intel bakmadığım değerlendirme kalmadı
Sonuç:
13900k aldım çünkü zirvede vemin 7-8 sene götürecek en güçlü işlemci budur.
Yani en üst seviye en güçlü işlemciyi istiyorum nedir sorusunun cevabı: Intel i9 13900K.
Gelelim 4090 konusuna para var huzur var diyorsanız size 3 seçenek sunuyorum.

MSI GeForce RTX 4090 Suprim​

MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio​

ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4090​

Tamam bunları aldık anakart ne olacak derseniz:
(Fp açısından MSI Carbon tercih ederdim ki öyle de yaptım ama illa param var derseniz tabii ki ROG Maximus derim)

1-

2-

3-

Gelelim şahsi tercihime milyon liram olsa ne bunlardan ne alırdım ki aldım zaten.

İşlemci: 13900k.
Anakart: MSI Carbon Z790 DDR5.
Ekran kartı: MSI RTX 4090 Suprim.

Yardımcı olabileceğim başka soru var ise yanıtlayabilirim.

AMD olarak
1-Ryzen 9 7950X.
2-Ryzen 7 5800x3D
3-Ryzen 5 7600X.
4-Ryzen 5 5600X.

Dışında Ryzen işlemciler sizi üzer bunlar içleride sağlam olan işlemciler.
Gelelim 4K konusuna 4K da bu işlemciler arasında doğal olarak Ryzen9 7950X dışında bir işlemci seçemeyeceğiz
Peki Intel'i işin içine kattığımızda ne oluyor.
Ryzen 9 7950X kendisine en yakın rakip i7 13700K oluyor i9'a bile bazı yerlerde yanaşabiliyor aynı performası veremiyor
Doğal olarak geriye alınabilecek en güçlü işlemci i9 13900K oluyor.
Bende çok araştırdım Ryzen mi Intel mi en güçlü işlemci nedir vs AMD Intel bakmadığım değerlendirme kalmadı
Sonuç:
13900k aldım çünkü zirvede vemin 7-8 sene götürecek en güçlü işlemci budur.
Yani en üst seviye en güçlü işlemciyi istiyorum nedir sorusunun cevabı: Intel i9 13900K.
Gelelim 4090 konusuna para var huzur var diyorsanız size 3 seçenek sunuyorum.

MSI GeForce RTX 4090 Suprim​

MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio​

ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4090​

Tamam bunları aldık anakart ne olacak derseniz:
(Fp açısından MSI Carbon tercih ederdim ki öyle de yaptım ama illa param var derseniz tabii ki ROG Maximus derim)

1-

2-

3-

Gelelim şahsi tercihime milyon liram olsa ne bunlardan ne alırdım ki aldım zaten.

İşlemci: 13900k.
Anakart: MSI Carbon Z790 DDR5.
Ekran kartı: MSI RTX 4090 Suprim.

Yardımcı olabileceğim başka soru var ise yanıtlayabilirim.
İşte aradığım yönlendirme bu hocam marka takıntısı sevmem yada gel abi en pahalısı bu diyen satıcılardan çekindiğim için burda sorma gereği duydum param olabilir ahmak değilim en pahalıları değil işimi en iyi göreni istiyorum sırf rog strix diye karaborsada bile zor bulunan bi karta 70k vermek istemiyorum peki sıvı soğutma ve ram ne öneriyorsun haf 700 kasam var alan bol

İşte aradığım yönlendirme bu hocam marka takıntısı sevmem yada gel abi en pahalısı bu diyen satıcılardan çekindiğim için burda sorma gereği duydum param olabilir ahmak değilim en pahalıları değil işimi en iyi göreni istiyorum sırf rog strix diye karaborsada bile zor bulunan bi karta 70k vermek istemiyorum peki sıvı soğutma ve ram ne öneriyorsun haf 700 kasam var alan bol
o kasaya işin ehli biri güzel bir custum sıvı soğutma yaparsa hoş durur lakin normal sıvı soğutma olarak benimde alacak olduğum bu sıvı soğutmayı öneririm

ram olarak bütçe var ise bunu

yok ise bunu öneririm (şahsen bende bunu almayı düşünüyorum şimdilik )

şahsen bütçem olsa 7200mhz cl 34 değerli bir ram i tercih ederdim
belki edebilirimde :) ama toplamam biraz daha zaman alır :)

Yani özetle ben böyle bir sistem toplardım size de tavsiye ederim :

işlemci :

Anakart :

param var derseniz :

ram :

sıvı soğutma :

ssd :

güç kaynağı :

Son düzenleme:
O kasaya işin ehli biri güzel bir custum sıvı soğutma yaparsa hoş durur lakin normal sıvı soğutma olarak benim de alacak olduğum bu sıvı soğutmayı öneririm

RAM olarak bütçe var ise bunu

Yok ise bunu öneririm (şahsen bende bunu almayı düşünüyorum şimdilik )

Şahsen bütçem olsa 7200MHz CL 34 değerli bir RAM'i tercih ederdim
Belki edebilirimde :) ama toplamam biraz daha zaman alır :)

Yani özetle ben böyle bir sistem toplardım size de tavsiye ederim:

İşlemci:

Anakart:

Param var derseniz:

RAM:

Sıvı soğutma:

SSD:

Güç kaynağı:

Güle güle kullanın hocam 10 numara sistem sanırım aynısını copy paste yapacağım :)

Güle güle kullanın hocam 10 numara sistem sanırım aynısını copy paste yapacağım :)

Bir şey eksik diyorum kralı koymayı unutmuşum :)
Teşekkür ederim dediğim gibi bende aynı sistemi topluyorum emin olabilirsiniz
Anakart olarak Carbon seçtim gayet üst düzey ama para bol derseniz Maximus alın gerek var mı bence yok :)
3 tane önerim olacak bunların dışına çıkmayın yeter
1- Ryzen'e sakın bulaşmayın i9 13900K alın
2- SSD konusunda Samsung 990Pro alın 1 veya 2TB size kalmış okuma yazma 7450/6900 olsun mutlaka zaten bunun üstü yok
3- her ne kadar ROG iyi güzel olsa da MSI Suprim gayet başarılı bir karttır 4090'ı Suprim tercih edin.
Şimdiden hayırlı olsun.

Tabii ki Suprim X

Hocam anakart MSI'la aynı fiyat bunun hakkında ne düşünüyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı