i7 8700k Sıcaklık Sorunu

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Geçenlerde bilgisayarımı upgrade ettim. Eski parçalarimdaki mevcut işlemcim FX 6300'dü, yeni işlemcim i7 8700k ve işlemciye bağlı olarak anakart ve RAM de değişti. Mevcut sistemimi yazacak olursam;
  • Power: Couger cmx 700 Watt 80 Plus
  • İşlemci: i7 8700k
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 8 GB 2666 MHz Cl11 tek modül
  • Anakart: Asus Tuf z370 plus gaming
  • SSD: Samsung 850 Evo 250 GB
  • Kasa: Cooler Master slienco 650d pure
  • İşlemci Soğutucusu: Hyper Tx3 Evo
  • Ekran Kartı: Asus GTX 770 Direct Cu2 2 GB

Sistemi upgrade ederken islemciyi yüksek tuttum. Çünkü yakında iyi bir ekran kartı alacağım. İşlemci soğutucum yetersiz biliyorum fakat anlattıklarimdan sonra bir çözüme kavuşturacağımıza eminim. Soruna gelirsek başlıkta belirttiğim gibi sıcaklık sorunu ile başım dertte gibi. Neden gibi diyorum çünkü ben öyle düşünüyorum. Aslında bu şekilde başlık yazmamın ana sebebi bilgisayarımda ani FPS düşüşleri ve saniyelik kitlenmeler. Ben sıcaklıktan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Fakat oyunlarda CPU en fazla 86 derece oldu oda CS:GO'da olmuştu. Boşta sıcaklik 35-46 derecede seyrediyor. Fakat bazen boştayken 60 derece oluyor. Ve çekirdek voltajı 1.2'ye çıkıyor. Prime95 ve Aida64 stres testlerinde anlık kitlenmeler yaşıyorum. Fakat bu sıcaklıktan mı olur bilemiyorum. Testin 26. saniyesinde anlık kitlenmeler başlayabiliyor. Anakartı Extreme moda alıp Geekbench testi yaptığımda mavi ekran ile karşılaşıyorum. BF1 veya PUBG oynarken anlık kitlenmeler veya FPS 60-70 iken aniden 20 FPS'ye düşüp 20 FPS'de kalmasi gibi sorunlar yaşıyorum. BIOS güncel.

Windows 10 ve orijinal kullanıyorum. RAM'larimi Memtest86 ile 1 saat test ettim herhangi bir sorun çıkmadı. Eğer sorun sıcaklıkta ise kasam tek fanlı sıvı soğutucu destekliyor. Kasayı değisip çift fanlı sıvı soğutma almaya gerek var mı?
Aşağıya yaptığım bazı testleri ve sonuçları atacağım. Geekbench testi diğer i7 8700k'lara göre daha düşük bir sonuç verdi;

Geekbench testi: 5157 19756
Cinebench: 1412
Aida64 stress testi:

stabilitytest.png
cachemem.png
gpgpu.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Aida 64 kullanabilirsiniz. Afterburner'ın böyle bir özelliği olduğundan emin değilim. Varsa o yeterli olur.
Konuyu tekrar açıyorum kusura bakmayın ama bende de aynı sorun var. İşlemcim benimde i7 8700K Corsair İCUEden baktığım kadarıyla işlemci voltajı 0.89 dan 1.12 veya 1.23 ani iniş çıkışlar oluyor. Bu durumda işlemci sıcaklığında da ani iniş çıkış oluyor özellikle Core 1 de ve Package sıcaklıklarında. 35 den 47ye çıkıyor 47 den 38e 38den 52 lere. Bi çözümü var mıdır bu durumun.

Soğutucu kaynaklı görünüyor.
Konuyu tekrar açıyorum kusura bakmayın ama bende de aynı sorun var. İşlemcim benimde i7 8700K Corsair İCUEden baktığım kadarıyla işlemci voltajı 0.89 dan 1.12 veya 1.23 ani iniş çıkışlar oluyor. Bu durumda işlemci sıcaklığında da ani iniş çıkış oluyor özellikle Core 1 de ve Package sıcaklıklarında. 35 den 47ye çıkıyor 47 den 38e 38den 52 lere. Bi çözümü var mıdır bu durumun.
Bir çok etken var, işlemci soğutucusu ,kasa hava akışı ,termal macun, silikon şansı vs..

Geri
Yukarı