i7 8700K ve GTX 1080Ti Sistem Toplama

Kıtmir

Decapat
Merhaba Technopat Sosyal ailesi,

Yakın zamanda bir sistem toplamayı düşünüyordum, bu süre içerisinde de direk konu açmadım ve biraz araştırarak, aklımda bir fikir oluşmasını istedim.
Kendi kafamda topladığım sistemi izninizle belirtiyorum.
  • İşlemci: Intel Core i7 8700K 3.7GHz İşlemci
  • Anakart: Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7 Soket 1151 ATX DDR4 Anakart
  • Ekran Kartı: Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti Aorus PCIe Ekran Kartı
  • Bellek: Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3200Mhz CL16 RAM
  • Harddisk: Seagate Barracuda 2TB SATA3 3.5'' HardDisk
  • SSD: Samsung 970 Evo 250GB 3400/1500 MB/s NVMe M.2 SSD
  • Güç Kaynağı: Corsair RM750x 750W Siyah Güç Kaynağı
Sistem uyumlu mudur? Pek anlamıyorum bu yüzden bilmiyorum.

Güç kaynağı hakkında,

• Bu güç kaynağı sisteme yeter mi bilmiyorum ama, biraz araştırma yapınca hayli hayli yeteceğini düşündüm.
  • Corsair arkadaşım tarafından önerildi ve güç kaynağı işinde baya iyi olduğunu söyledi bu yüzden tercih ettim (İlk FSP düşünüyordum).

Anakart hakkında,

• Anakartı Gigabyte olarak seçmemin sebebi ise bu modelin içinde bulundurduğu bolluk beni etkiledi fakat, daha iyi dediğiniz bir anakart varsa seve seve önerilere açığım.

Ekran kartı hakkında,

• Ekran kartını ne yalan söyleyeyim markacılığım yoktur fakat, anakartı da bu model almam mı beni etkiledi bilemiyorum. Sistemde iki kardeş olsun bari dedim ama, ekran kartında da daha iyi olduğunu düşündüğünüz bir marka ya da model varsa önerilerinizi bekliyorum.

Kasa ve monitör hakkında,

• Ayrıca, kasa ve monitör olayında kafam çok ama çok karışık, bu tarz sistemin sığabileceği, rahat hava akışı sağlayabileceği bir kasa önerisinde bulunursanız çok ama çok sevinirim.
  • Monitör olayında ise 4K değil, 2K 144 Hz G-Sync bir monitör düşünüyorum, monitör konusunda şuan için 3500 lirayı geçebileceğimi sanmıyorum.

Şimdiden teşekkür ederim umarım, kurallara uygun bir konu açabilmişimdir. :)
Birde eğer anlatımım anlaşılır değilse özür dilerim, ilk defa Türkçeye bu kadar dikkat etmeye çalıştım.

Son düzenleme:
İyidir tabiki ama daha ucuz GTX 1080 Ti varken tercih etmediğiniz için bu bellekleri tercih edersin diye düşünmüştüm :)

Bir de o anakartta 8+4 CPU pin girişi var.
Seçtiğin güç kaynağında galiba 8 tane var.
4 pin eksik taktığında çalışmama gibi bir durum söz konusu değil sadece OC yapacaksanız etkiler ama almışken 8+4 CPU pinli PSU almakta fayda var.

Uyardığınız için çok teşekkür ederim, PSU'ya hemen bakacağım. RAM ise bilemedim sadece normal gelmedi gözüme çoğu kişi normal kullanıyor bir bildikleri vardır diye :D Ama tabiki performansta daha iyiyse düşünebilirim. CL18 düşündürdü biraz sadece.

I'm a simple man. I see high-end build threads, I start having flashbacks.

Geçtiğimiz yılın yazında benimde şöyle güzel bir sistem toplama hevesim vardı. Gidermiştim de. Ama bana çok pahalıya patlamıştı. Baya bi tecrübe oldu. Şimdi neler öğrendiğime bakalım:

• Hava soğutma Allah'ın kullarına gönderdiği bir nimettir. Yetersiz falan diyip kenara atmayın. İşlemciniz 200W TDP aşmıyorsa büyük ihtimalle yeterlidir. Ancak üstüne de AIO önermiyorum. EKWB'nin harike bir serisi var Fluid Gaming diye. Ya onu öneririm ya da NH-D15S ve Chromax ürünleri.
  • Eğer sistem oyun amaçlıysa doğru Intel'e. Ryzen alır overclocklarım, RAM'imi 9000MHz alırım, infinity fabric hızlı çalışır, arayı kapatırım diye bir şey var ama baya zor yani şansı zorlamak gerekiyor şahsen bana olmadı kaldım öyle. O yüzden dikkatli seçim yapın Intel ve AMD arasında.
  • Prime Day yolda. Gümrüğü de göze alın bazı parçaları Amazon'dan hemen sipariş edin. Her şekilde daha ucuza gelecek alabileceğiniz parçalar.
  • Intel toplayacaksanız siliconlottery.com sitesiyle iletişim kurmanızı öneririm.
  • Kasa konusunda çok fazla bir şey öneremeyeceğim, ancak NXZT S340 Elite ve benzeri kasalar içinde çalışmak çok da kolay değil, dikkat edin.
  • Kesinlikle şimdi ekran kartı almayın. Ampere kartların çıkışı hemen köşede. Çıktığı an Nvidia'nın sitesini spamlayıp alın. Zaten Founders Edition kartlar daha iyi binli kartlar oluyor genelde.
  • RGB ürünlerin arasına bulaşmayın. Anakartınız RGB olsun, ekran kartınız RGB olsun, hatta belki RAM'iniz bile RGB olsun (DIKKAT- TridentZ RGB RAM ve ASUS Crosshair VI Hero kombosuyla çok sıkıntı çektim. Aura doğru düzgün çalışmıyor.) ama gidip RGB fan falan almayın. Boşu boşuna sistemi karmaşıklaştıracak. Gereksiz bir fiyat da ödeyeceksiniz o durumda. Beyaz alın. Her renkle uyuyor zaten.
  • Monitör konusunda çok haklısınız. 4K'nın zamanı gelmedi daha. Ben kendim sıkıntı çekiyorum 4K'da.
  • HDD almak senin seçimin ancak daha çok SSD'ye yönelmen benim tavsiyemdir. Prime Day'de güzel bir şeyler bulursun mutlaka.
Şimdi direk sistem önerisinde bulunursam:

AMD

İntel

CPU

Ryzen 7 2700X

Delidded i7 8700K

GPU

GTX 1180 veya 1080Ti

GTX 1180 veya 1080Ti

RAM

2 x 8GB 3000MHz üstü Samsung B-Die bir kit

2 x 8GB Herhangi bir kit

Anakart

Asus, ASRock veya Gigabyte X470 veya B450 bir anakart

Asus, ASRock veya Gigabyte bir Z370 Anakart

Soğutucu

EKWB Fluid Gaming A360G veya NH-D15S + Morpheus II

EKWB Fluid Gaming A360G veya NH-D15S + Morpheus II

PSU

FSP, Silverstone, veya Corsair bir PSU (750W ve üstü öneririm, PSU'yu at gibi koşturmanın manası yok)

FSP, Silverstone, veya Corsair bir PSU (750W ve üstü öneririm, PSU'yu at gibi koşturmanın manası yok)

Monitör

Acer XB271HU veya eşdeğeri

Acer XB271HU veya eşdeğeri

SSD

Samsung 960 Pro veya 970 Evo 1TB NVME SSD

Samsung 960 Pro veya 970 Evo 1TB NVME SSD

Öncelikle Okan Bey çok teşekkür ederim, zahmette bulunup bu kadar uzun bir öneride bulunmuşsunuz. Genel olarak önerileriniz hoşuma gitti daha boş bir zamanda uzun uzun inceleyeceğim. Tekrardan teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı