i7-8700K vs. i7-9700K

Kerem Ayaz

Kilopat
Daha fazla  
i7 9700K almaya karar vermiştim ancak Hyper-Threading teknolojisinin olmadığını ve i7-8700K'ın oyunlarda %20 %30 daha az CPU kullanımı olduğunu fark ettim. Benim amacım geleceğe yatırım yapmak, 3-4 sene sonra ekran kartı aldığımda darboğaz yapmaması, bunun için oyun performansından biraz feragat edebilirim, i7-8700K daha az CPU kullanımına sahipse daha geleceğe dönük olmaz mı? O zaman i7-9700K'nın olayı ne neden onu alayım? Açıklarsanız sevinirim gerçekten merak ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
%20-%30 sadece görünen farktır.

Bunun sebebi, işlemcinin 12 çekirdek olarak görünmesidir. Günün sonunda 8700K 6 çekirdekli bir işlemcidir. CPU kullanımının düşük ya da yüksek olması o işlemcinin ileride darboğaz yapacağı anlamına gelmiyor. 9700K güçlü bir işlemci. Almanızı tavsiye ederim.

8 çekirdek somut olarak birçok oyunda daha iyi FPS çıkaracaktır.

Fakat bu, neden i5 8400 dururken Ryzen 2600 alayım demek gibi bir şey.

Birçok senaryoda i5 8400 daha çok FPS pompalayacaktır, fakat Ryzen 2600'de ise frametimelar daha iyi olacaktır. i5 8400 %100e vurduğunda yükü dağıtacak ek threadleri olmadığı için anlık kasmalar (stutter) yaratabilir. Ryzen 2600 daha az FPS verir ama daha stabil verir.

Ama elbette 9700k durumu farklı. Günümüz oyunları genelde 4-8 çekirdeğe göre optimize ediliyor. 8 çekirdeğe yeni yeni geçtik.

AC Odyssey'i örnek alalım. AC Odyssey 8 threade göre optimize edilmiş bir oyundur.

4790k, stutter yaratmaz, rahatça oynatır. Atina'da 45 FPS ortalama verir.
8700k, stutter yaratmaz, rahatça oynatır. Atina'da 63 FPS ortalama verir.
9700k, stutter yaratmaz, rahatça oynatır. Atina'da 77 FPS ortalama verir.
i5 8400, stutter yaratır, pek rahat oynatmaz. Arkaplanda ne varsa kapatmanı emreder. Atina'da 53 FPS ortalama verir.
i5 9600k @5 Ghz, stutter yaratır, pek rahat oynatmaz. Atina'da 65 FPS ortalama verir. 5 GHz olmasına rağmen threadleri yetmemektedir.
Ryzen 2600, stutter yaratmaz, rahatça oynatır. Atina'da 47 FPS ortalama verir.
Ryzen 2700x, stutter yaratmaz, rahatça oynatır. Atina'da 72 FPS ortalama verir.

Gördüğün gibi daha çok FPS vermesine rağmen oyunun thread talebine yetişemediği için i5 8400 bu oyun için alenen yetersizdir. Önemli olan "x" FPS'i almak değil, kasmadan, akıcı, oynanabilir deneyime erişmektir.

Burada yapılacak diğer bir çıkarım, 8 fiziksel çekirdekli işlemcilerin bu oyunda FPS'yi rahatlatması. Örneğin 8700k ve 9700k arasında %6lık bir IPC farkı vardır fakat buna rağmen dramatik bir FPS artışı görüyoruz. Belli ki bu oyunda 6/12 yerine 8/8 daha iyi performans veriyor.

Stutter de yaşanmıyor, çünkü 8 thread oyunun talebini karşılayabiliyor.

Öbür yandan hyper threadingli işlemcilerin nasıl avantaj yarattığını görüyoruz. FPS olarak hiçbir avantaj yaratmıyorlar, hatta işlemci boşluğuna rağmen daha az FPS üretebiliyorlar. Ama nihayet olarak daha stabil bir oyun keyfi yaşatıyorlar.

i5 8400 ve 9600k'nın 6/6 işlemciler oldukları için AC Odyssey gibi gelecekte çıkacak açık dünya oyunlarında sürekil bu sıkıntıların yaşanacağı aşikar.

Ben şimdi bunları niye anlattım, genel bir fikire sizi eriştirmek için anlattım.

8700k'nın 9700k'dan avantajlı olacak tek ihtimal, oyunlar 12 çekirdek istediğinde olur. Diyelim ki 5 yıl sonra ABC oyunu çıktı ve 12 çekirdek üzerine optimize edildi. 9700k ancak o gibi bir ihtimalde yetersiz gelir.

O ihtimal de yakın gelecekte mümkün durmuyor. Hâliyle 8 çekirdek almanızın bir zararı yok.

4790k 4/8 bir işlemciydi ve 2018'de çıkan AC Odyssey'de bile stuttersız oyun deneyimi sunuyor. Hyper threading her işlemcide olması gereken bir teknoloji ama maalesef Intel'in kullanıcı karşıtı politikaları durumu bu noktaya getirdi. i7lere has olan HT'yi i9lara has hâline getirdi.

Zorlayabiliyorsanız, 9900k alın, zorlayamıyorsanız da 9700k ile devam derim. Ama işlemcinizi 5 yıldan fazla kullanma niyetiniz varsa, ancak o zaman 8700k önerebilirim. 5 yıl sonra muhtemelen 12-16 thread optimizasyonlarına geçilecektir.

Çünkü AMD gerekli olanı yaptı. Ryzen 3600 8/16 geliyor. Orta seviye işlemciler artık 8 çekirdek hâlini alıyor. Her ihtimale karşı hazırlıklı olmak gerek.

Son düzenleme:
9700K'nın hem tek tek çekirdeklerinin performansı hemde genel performansı 8700K'dan daha performanslı.

376202

376203

Biraz gereksiz örnek olacak gibi ama kendim i3-4130 (gerçek 2 çekirdek ve sanal 2 çekirdek) ile GTX 1060 6GB kullandım. i3 ile darboğaz yaşarken gerçek 4 çekirdekli i5'ler ile darboğaz yaşanmıyordu.

Yani durum şu ki sanal çekirdekler, gerçek çekirdeklerin yerini tutmuyor. Sonuç yukarıdaki grafikteki gibi iken 5-10 sene sonra 8700K'nın 9700K'yı geçeceğini düşünüyorsan yanılıyorsun. Hayır geçmeyecek.

Bunu zamanında AMD, FX serisi işlemcilerinde yaptı. İntel 4 çekirdekli işlemcilerle giderken, AMD FX 6300 ile 6 çekirdekli, FX 8350 ile 8 çekirdekli işlemciler sundu. Herkes DiretX12 ile oyunlar daha az çekirdek kullanacak masalı yüzünden ilerde AMD'nin FX serisi Intel'i geçeceğini zannediyorlardı ama öyle olmadı ve olmayacak.

Benim bildiğim 2 tane FX 6300 kullanan ve 1 tane FX 8350 kullanan arkadaşım var. Hepsi Ryzen'e geçecek. Sonuç olarak çekirdek sayısının fazla görünmesi sana hiç bir zaman ilerde yarar sağlamayacak. Çünkü hiç bir firma sana ilerde 2 kat performans verebilecek bir işlemciyi daha ucuza satmaz. Bunlar onlarında farkındalar aslında.

9000 serisi çalışma frekansları
9700K'nın hem tek tek çekirdeklerinin performansı hemde genel performansı 8700K'dan daha performanslı.

Eki Görüntüle 376202

Eki Görüntüle 376203

Biraz gereksiz örnek olacak gibi ama kendim i3-4130 (gerçek 2 çekirdek ve sanal 2 çekirdek) ile GTX 1060 6GB kullandım. i3 ile darboğaz yaşarken gerçek 4 çekirdekli i5'ler ile darboğaz yaşanmıyordu.

Yani durum şu ki sanal çekirdekler, gerçek çekirdeklerin yerini tutmuyor. Sonuç yukarıdaki grafikteki gibi iken 5-10 sene sonra 8700K'nın 9700K'yı geçeceğini düşünüyorsan yanılıyorsun. Hayır geçmeyecek.

Bunu zamanında AMD, FX serisi işlemcilerinde yaptı. İntel 4 çekirdekli işlemcilerle giderken, AMD FX 6300 ile 6 çekirdekli, FX 8350 ile 8 çekirdekli işlemciler sundu. Herkes DiretX12 ile oyunlar daha az çekirdek kullanacak masalı yüzünden ilerde AMD'nin FX serisi Intel'i geçeceğini zannediyorlardı ama öyle olmadı ve olmayacak.

Benim bildiğim 2 tane FX 6300 kullanan ve 1 tane FX 8350 kullanan arkadaşım var. Hepsi Ryzen'e geçecek. Sonuç olarak çekirdek sayısının fazla görünmesi sana hiç bir zaman ilerde yarar sağlamayacak. Çünkü hiç bir firma sana ilerde 2 kat performans verebilecek bir işlemciyi daha ucuza satmaz. Bunlar onlarında farkındalar aslında.
Ben de bu çekirdek yalanı yüzünden FX 8320 işlemci almıştım ( ram 4x4 gb). İş frekansta bitmiyor, mimari yüzünden BF1, BF5, Crysis 3, Rainbow Six Siege, Pubg'de aksiyon anında fena fps drop yiyordum.
Önceki İntel laptopta kullandığım ssd'nin okuma-yazma hızları da düşük oluyordu. Fx 6000, 8000,9000 serisi destekleyen anakartlarda dikkat ettiniz mi ekran kartı ile işlemci arasında soğutma ızgarası kullanıyorlar. Hwmonitor ile baktım 85 derecelere çıkıyor oyunlarda.
Sütten ağzım yandı geçen aylarda iyi bir B360 anakart ile 9600k işlemciye terfi ettim, garanti olsun diye anakartın uyumluluk listesindeki ramlerden aldım.
Aynı ekran kartı ile yağ gibi akıyor oyunlar, SSD okuma-yazma hızı fabrika verilerinde.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20190311-101956~2.jpeg
    Screenshot_20190311-101956~2.jpeg
    36,7 KB · Görüntüleme: 118
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı