i7 8700K yük altında 80 derece olması normal mi?

Ne demek, yardımcı olabilmek ve bilgi vermek için buradayız. Farklı bir merakınız olursa veya farklı görüşler isterseniz yine konu açabilirsiniz.

Teşekkürler.
Ne demek, yardımcı olabilmek ve bilgi vermek için buradayız. Farklı bir merakınız olursa veya farklı görüşler isterseniz yine konu açabilirsiniz.

1 saat oynadıktan sonra yine 70-75 dereceleri görüyor işlemci neden böyle oluyor anlamadım geçen hafta macun da sürdüm aslında.

Son düzenleme:
Teşekkürler.

1 saat oynadıktan sonra yine 70-75 dereceleri görüyor işlemci neden böyle oluyor anlamadım geçen hafta macun da sürdüm aslında.
Macun değiştirmeden önce nasıldı? O zaman dereceleri kontrol etmiş miydiniz?

İnternetten baktığıma göre sizin sıvı soğutucu için normal o dereceler. Daha güncel bir soğutmaya geçerseniz sıcaklıklar daha da düşecektir.

Ara sıra 80'e çıkıp ortalama 70 derece gezmesi aşırı problem değil fakat 240mm sıvı soğutma ve sizin işlemciniz için sadece oyun oynarken olması gerekenden fazla sıcak. Dediğim gibi sıvı soğutmanızın performansının bu kadar olduğunu düşünüyorum.

İnternetten baktığıma göre sizin sıvı soğutucu için normal o dereceler. Daha güncel bir soğutmaya geçerseniz sıcaklıklar daha da düşecektir.

Ara sıra 80'e çıkıp ortalama 70 derece gezmesi aşırı problem değil fakat 240mm sıvı soğutma ve sizin işlemciniz için sadece oyun oynarken olması gerekenden fazla sıcak. Dediğim gibi sıvı soğutmanızın performansının bu kadar olduğunu düşünüyorum.

Macun değiştirmeden önce çok bakmadım ama hemen hemen aynıdır sıcaklık düştüğünü düşünmüyorum. Sıvı soğutma güçsüz mü benim?

Bu konuya da bakar mısınız bundan da şüpheleniyorum CM HP500 kasada hava sirkülasyonu nasıl olmalı?

8700K işlemcinizi delid'lerseniz eğer güzel bir sıcaklık düşüşü elde edersiniz. Technopat'ın bu konu hakkında videosu var ve yük altında 20 derece kadarlık bir sıcaklık düşüşü olmuştu.

8700k işlemcinizi delid'lerseniz eğer güzel bir sıcaklık düşüşü elde edersiniz. Technopat'ın bu konu hakkında videosu var ve yük altında 20 derece kadarlık bir sıcaklık düşüşü olmuştu.

Delid işlemi çok riskli ve zor diye biliyorum bu riski almak istemiyorum.

Delid işlemi çok riskli ve zor diye biliyorum bu riski almak istemiyorum.
Kasanın işlemci sıcaklığına etkisini test ettikten sonra eğer çok değişiklik olmazsa olay soğutucunun kendisinde bitiyor.

Ben eski ve yetersiz bir ünite olduğunu düşünüyorum. Belki etkisini kaybetmiş de olabilir uzun yıllar kullanımdan sonra.

Kasanın işlemci sıcaklığına etkisini test ettikten sonra eğer çok değişiklik olmazsa olay soğutucunun kendisinde bitiyor.

Ben eski ve yetersiz bir ünite olduğunu düşünüyorum. Belki etkisini kaybetmiş de olabilir uzun yıllar kullanımdan sonra.

Hem o fanı çıkarıp hem de üst kapağı sökünce 1 saat civarı oynadım 65 dereceyi geçmedi işlemci üst kapak mı çok sıkıntı bu kasada anlamadım. Sürekli açık oynasam çok toz girer mi?

Hem o fanı çıkarıp hem de üst kapağı sökünce 1 saat civarı oynadım 65 dereceyi geçmedi işlemci üst kapak mı çok sıkıntı bu kasada anlamadım. Sürekli açık oynasam çok toz girer mi?
Oradan hava dışarı üfleniyor, o yüzden çok tozlanacağını sanmıyorum. Üst kısımdaki hava sirkülasyonu kötü olabilir.

Oradan hava dışarı üfleniyor, o yüzden çok tozlanacağını sanmıyorum. Üst kısımdaki hava sirkülasyonu kötü olabilir.

Üst kısım son durum bu şekilde. En kötü 2 ayda bir temizlik yaparım.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-06-09 at 01.05.03.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-09 at 01.05.03.jpeg
    53,1 KB · Görüntüleme: 12
Teşekkürler.

Dostum öncelikle kötü bir macun kullanmamışsın, macun ile alakalı konuşmak çok boş. Şu an dünyanın en iyi macununu da kullansan bu sıcaklık değişmeyecek. Şu da bir gerçek, daha ucuz bir macun bile o değerleri emin ol verir. Soğutucun ne kadar performanslı ise ancak o kadar güzel bir soğutma elde edebilirsin en iyisinin bile bir sınırı vardır. O soğutucu kasanın giriş kısmın da olsa biraz daha soğutman güzel olabilirdi. 70 ve 75 arası kötü değil. Owerclock yapmışsın zaten daha ne bekliyorsun ki sıcaklık değerlerin normal senin. Bir de Fortnite gibi bir oyun oynuyorsan bir dene istersen bakalım sonuç ne gösterecek? Daha fazlasını bile görebilirsin

Geri
Yukarı