i7 8700K Yükte 85 Dereceye Kadar Isınma

Hyropend

Kilopat
Daha fazla  
Dün i7 8700K ile Z370 Tomahawk anakartımı montajladım. Far Cry 5'te 85 dereceye kadar çıktı ve ben bu değerleri eski işlemcimde bile görmemiştim. Neden bu kadar ısınmış olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dün i7 8700K ile Z370 Tomahawk anakartımı montajladım. Far Cry 5'te 85 dereceye kadar çıktı ve ben bu değerleri eski işlemcimde bile görmemiştim. Neden bu kadar ısınmış olabilir?

İyi günler,

Bir i7 8700K işlemcisinin sıcaklığının, bir oyun programı esnasında 85 dereceye kadar çıkması pek çok etkene bağlı olabilir. Bu yüksek sıcaklığa sebebiyet veren en baskın etkeni bulmak için sisteminiz ile ilgili aşağıdaki sorularıma vereceğiniz cevapların çok büyük yardımı olacaktır.

1. Hangi marka ve model işlemci soğutucusunu kullanıyorsunuz?
  2. İşlemciyi varsayılan saat hızlarında mı kullanıyorsunuz?
  3. Anakartta varsayılan ayarları mı kullanıyorsunuz yoksa herhangi bir değişkeni (özellikle voltaj ayarlarını) değiştirdiniz mi?
Üstteki mesajlarınızı okuduktan sonra, bu sorularımın cevaplarından bağımsız olarak açıklık getirebileceğim ve size yardımı olacağına inandığım basit bir nokta daha var. Şayet soğutucu ile işlemcinin ısı dağıtıcı plakası arasında bir temas yetersizliği söz konusuysa (bir diğer ifadeyle termal macun yanlış uygulanmış ise), bunu anlamanın yollarından biri, işlemcinin büyük bir yük altında olmadığı durumdaki (örneğin, işletim sistemi masaüstünü gösteriyorken ve hiçbir ek program açık değilken) sıcaklığını kontrol etmektir. Bu durumdaki işlemci sıcaklığı ile ortam sıcaklığınız arasında yaklaşık olarak 10 dereceden daha büyük bir fark var ise, büyük olasılıkla termal macun uygun miktarda kullanılmamıştır veya soğutucunun montajı hatalı yapıldığından dolayı işlemciye yeterince baskı uygulayamamış ve macunu yüzeye dağıtamamıştır.

Ayrıca, bu tip bir işlemciye termal macun sürerken kullandığınız toplam macun miktarının, bir bezelye tanesinin hacminden daha büyük olmaması gerekir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise macun, işlemcinin ortasına doğru uygulandıktan sonra, kesinlikle eliniz veya bir başka cisim yordamıyla yüzeye dağıtılmaya çalışılmamalıdır. Aksi halde yüzeyde hava kabarcıkları oluşacak ve soğutucuyla işlemci arasındaki ısıl direnci artıracaktır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı