i7-8750H undervolt vs en yüksek işlemci güç durumunu düşürmek

Tarkyy

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar,
Ben Technopat'ın da incelediği Acer Predator helios 300 2018 modelini(PH317-52) kullanıyorum, bilgisayarımı 4 ay önce satın aldım. Başlıca özellikleri: CPU: i7-8750H, GPU: GTX 1060 6 GB. Oyun oynamaya başladığımda thermal throttlinge maruz kaldım, CS:GO oynarken bile arada bunu yapması canımı sıkıyordu. İşlemci ortalama 95 derecelerde seyrediyor, arada 100'e vuruyor, ekran kartı ise 80-85 derecelerde seyrediyor.
Bu sorunu araştırmaya başladığımda ThrottleStop uygulamasını öğrendim ve Acer'ın forum sitesinde bir kullanıcının işlemciler için farklı farklı ThrottleStop profilleri oluşturduğunu gördüm, denedim ve nispeten güzel sonuçlar aldım. Gerçekten de testlerde işlemci performansı biraz da olsa arttı ve artık thermal throttlinge maruz kalmıyordum. İşlemci ortalama 83-85 arası, GPU ise ortalama 74-75 arası derecelerde seyrediyordu. Nadir de olsa sıcaklık arada 3-4 derece daha yukarılara çıkıyordu ama orada kalmıyordu.
Sonraları PUBG, CoD: Warzone gibi oyunlarda, oyun süresine bağlı olarak CPU sıcaklığı 93 derecelere, GPU sıcaklığı 83 derecelere çıkmaya ve oralarda kalmaya başladı. ThrottleStop profili ile oynamaya başladım ve bir etkisini görmedim. Benim kullandığım bilgisayarda CPU ve GPU ısı boruları birbirleriyle temas halinde, bu yüzden CPU'dan ısı kurtarabilirsem, GPU'dan da kurtarabilirim diye düşünürken aklıma Windows'un halihazırda kendi sunduğu "işlemci güç durumunu değiştirme" özelliğini denemek istedim ve inanılmaz değerler aldım.
ThrottleStop'ı kapatıp, en yüksek işlemci durumunu %100'den %99'a getirdim. Cinebench uygulamasında herhangi bir ayar yapmadan 2600 puan alan işlemcim, sadece %1'lik güç düşüşü ile 1500 küsür puan aldı. Sebep ise işlemci frekansı 3.5GHz'lerden 2.1 GHz'lere düştü ama bildiğiniz üzere hiçbir oyunda CPU'nun %100'ünü kullanmazsınız. Bu nedenle oyunlarda herhangi bir gözle görülen performans kaybı yaşamadım ve CPU: 66-71 derecelerde seyretmeye başladı.
Tam anlamıyla inanılmaz.

Not: Bahsettiğim bu dereceler oto fan ayarları ve Coolboost devredeyken alınan değerlerdir.

Siz değerli Technopat ailesi, bu durum hakkında neler düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bendede i7 8750H Monster var. CoD warzone de değerler çıldırıyordu resmen CPU 85'i geçmezken nedense GPU en düşük grafik ayarlarında bile 92 görüp oyundan atıyordu. CPU'ya undervolt yaptım 75 80'de geziyordu GPU hala +90 lardaydı bir çözüm bulamadım servise yolladım dün temizlik ve termal macun değişimi için. Hal bu ki 2 ay olmamıştı temizlik ve termal macun değişimi yapalı. Garip değil mi?
Gpu 1050ti 4gb

Bendede i7 8750H Monster var. CoD warzone de değerler çıldırıyordu resmen CPU 85'i geçmezken nedense GPU en düşük grafik ayarlarında bile 92 görüp oyundan atıyordu. CPU'ya undervolt yaptım 75 80'de geziyordu GPU hala +90 lardaydı bir çözüm bulamadım servise yolladım dün temizlik ve termal macun değişimi için. Hal bu ki 2 ay olmamıştı temizlik ve termal macun değişimi yapalı. Garip değil mi?
Gpu 1050ti 4gb
Benim canımı sıkan noktalardan biri de buydu. Bilgisayar tertemiz, hiç toz, kir yok ama bilgisayar yanıyor resmen. 1 yıl sonra toz tutmaya başladığında, komponentlerin sağlığı azaldığında el değmez notebook'a. Bu bilgisayar ilk ve son gaming notebook olacak benim için.
Ayrıca, tamam her işlemcinin birbirinin aynısını olması imkansız bir olay. Kalite kontrol bölümünde undervolt işleminin yapılıp, bu şekilde son kullanıcıya ulaşması lazım.

Yani uretilen milyarlarca islemci tek tek termal macunu surulup uzerine bir heatsink oturtulup birbirinden farkli benchmarklar ile dakikalarca test edilmeli sonra tekrar macundan temizlenip kutulanmali ve oyle satilmali? Ne icin %5 sicaklik/performans icin. Maalesef bu uzak bir ihtimal.

Yani uretilen milyarlarca islemci tek tek termal macunu surulup uzerine bir heatsink oturtulup birbirinden farkli benchmarklar ile dakikalarca test edilmeli sonra tekrar macundan temizlenip kutulanmali ve oyle satilmali? Ne icin %5 sicaklik/performans icin. Maalesef bu uzak bir ihtimal.
Intel'den bahsetmiyorum. Notebook üreticileri macun sürme, test etme işlemlerini zaten yapıyor. Burada yapılan test kısmında sadece her şeyin stabil çalışıp çalışmadığına bakılıyor. İşlemci kısmında biraz daha ayrıntılı test yapılırsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Zaten her notebook üreticisinin ürünü, kendi yazılımı ile yüklü geliyor.
Ayrıca Acer'ın 2019 model Predator serilerinde fabrika çıkışlı undervolt işleminin gerçekleştirildiğini söylüyorlar.

Evet. Yüksek fiyatlı, premium segmentteki ürünlerde bu söz konusudur. Monster da her ürününü -50mV undervolt ile satıyor. Firmanın düşük bütçeli müşterilerine verdiği değer ile ilgili bir konu ya da bu işlemin satışlarını etkileyip etkilememesi ile ilgili desek daha doğru olur.
Neredeyse her yerde olduğu gibi ürünleri alan kitlenin geniş bir bölümü tuşa bas çalışsın, başka bir şey olmasın kafasında olduğu için yine +%5 performansın ekstradan zaten satan ürünlere ciddi bir yeni alıcı kitle oluşturacağını sanmıyorum. Anca Monster gibi ufak/yerel her +1 kişinin kâr olduğu firmalar böyle bir işe yeltenir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı