Çözüldü i7 9700F ve RTX 2070 sistemde shutdown problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Paradoxe

Femtopat
Merhaba Technopat ailesi,
Daha öncesinde farklı bir konu başlığı altında sorunumu dile getirmiştim fakat sizlerden geri dönüş olmaması ve durumlarda gelişme olmasından başlığı yenilemek adına farklı bir konu açıyorum. Öncelikle sistem özelliklerim budur. Sistemim de oyun oynarken herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak bilgisayarda dizi, video ya da müzik dinlerken bilgisayar kendiliğinden kapanıyor. Herhangi bir mavi ekran hatası veya uyarı vermiyordu. Başlarda acaba PSU kaynaklı olabileceğini düşünüyordum. ( Hala düşünüyorum.) Ancak dün bir arkadaşın önerisi üzerine bunlar elime geçti. Ben de IP adresimi manual olarak girip com Port'u devre dışı bıraktım. Sizlerden gelen bilgiler ışığında umarım bu sorunu çözebilirim.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

466be053-861d-4ee2-a76e-1ae9f02fb125.jpg

d94371ac-2a14-4072-9c23-77cad07a2757.jpg

İşlemci: Intel i7 9700F.
Anakart: MSI B365M PRO VDH.
RAM: 16x2 Kingston HyperX.
Ekran kartı: MSI RTX 2070 Ventus.
600 Watt Power.

Çözüm
Herkese merhaba tekrardan. Bahsettiğim problemini şu şekilde çözebildim. 600W PSU Güç kaynağı kullanıyordum. Bunu söküp yerine 700W taktığımda problem tamamen ortadan kalktı. Ancak hala anlayamadığım konu bilgisayar tam güç tüketimi yaparken neden kapanmıyordu da video vs. izlerken kapandığı. Belki de PSU güç kaynağında sorun vardı ve sistem boşta kaldığında dengesiz akım gönderip sistem kendini koruma amaçlı kapatıyordu. Bilmiyorum. Şimdilik sorun bu şekilde çözüldü.
Merhaba Technopat ailesi,
Daha öncesinde farklı bir konu başlığı altında sorunumu dile getirmiştim fakat sizlerden geri dönüş olmaması ve durumlarda gelişme olmasından başlığı yenilemek adına farklı bir konu açıyorum. Öncelikle sistem özelliklerim budur. Sistemim de oyun oynarken herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak bilgisayarda dizi, video ya da müzik dinlerken bilgisayar kendiliğinden kapanıyor. Herhangi bir mavi ekran hatası veya uyarı vermiyordu. Başlarda acaba PSU kaynaklı olabileceğini düşünüyordum. ( Hala düşünüyorum.) ancak dün bir arkadaşın önerisi üzerine bunlar elime geçti. Ben de IP adresimi manual olarak girip com Port'u devre dışı bıraktım. Sizlerden gelen bilgiler ışığında umarım bu sorunu çözebilirim.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Eki Görüntüle 657433

Eki Görüntüle 657434

İşlemci: Intel i7 9700F.
Anakart: MSI B365M PRO VDH.
RAM: 16x2 Kingston HyperX.
Ekran kartı: MSI RTX 2070 Ventus.
600 Watt Power.

Sistem belli bir güç tüketiminin altında olduğu zaman enerji tasarrufu için kendini kapatıyor olabilir. Konu ile bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Sistem belli bir güç tüketiminin altında olduğu zaman enerji tasarrufu için kendini kapatıyor olabilir. Konu ile bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaktır.
Nasıl yapılır bilmiyorum ama umarım bilen birileri vardır.

Eski RX5700XT kartımda aynı problemi yaşıyordum. Kartın Overclock'unu kısarak sorunu çözmüştüm istersen sen de deneyebilirsin.
Overclock yapılmadı sisteme. Ama tekrardan bir kontrol ederim. Teşekkürler :)

Konuyu takipteyim. Aklıma önce PSU geldi. Fakat oyunlarda kapanmadığından PSU olduğunu düşünmüyorum.
Evet ben de ilk PSU kaynaklı olduğunu düşündüm ancak oyunlarda kapanmaması çok tuhaf. Yüksek performans sırasında kapanmayıp, en ufak olduğunda kapanıyor. Acaba bahsettiğim görsellerle alakalı bir durum olabilir mi bilmiyorum :(

Herkese merhaba tekrardan. Bahsettiğim problemini şu şekilde çözebildim. 600W PSU Güç kaynağı kullanıyordum. Bunu söküp yerine 700W taktığımda problem tamamen ortadan kalktı. Ancak hala anlayamadığım konu bilgisayar tam güç tüketimi yaparken neden kapanmıyordu da video vs. izlerken kapandığı. Belki de PSU güç kaynağında sorun vardı ve sistem boşta kaldığında dengesiz akım gönderip sistem kendini koruma amaçlı kapatıyordu. Bilmiyorum. Şimdilik sorun bu şekilde çözüldü.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı