RTX 2070 ve i7 9700K sistemde güç kesintileri

Syracuse

Yoctopat
Daha fazla  
Selamlar sevgili dostlar,

Kusura bakmayın biraz uzun olabilir, henüz platformda acemiyim. Yaklaşık birkaç haftadır bilgisayarım tamamen rastgele vakitlerde güç kesip hemen ardından tekrar açılıyor. Mahrumiyet bölgesinde görev yapıyorum ve elektrik kesintileri haftada 2-3 kez meydana geliyor. Önlem amaçlı Schneider'ın akım korumalı prizini kullanıyorum. Bu kapanmalar bilgisayar yükte değilken de meydana gelmekte, 3-4 gündür olmuyordu bugün 40 dk boyunca idle durumda iken cereyan etti. Sanıyorum bu kapanmalardan dolayıdır ki SSD'deki bazı dosyalar da corrupt hâle geliyor, çünkü bazı kullandığım uygulamaların ve oyunların ayarları sıfırlanıyor. RAM'lerin modüllerini değiştirdim, Memtest86 ile 4 geçiş yaptım hata vermiyor. Anakartın kapasitörleri de sağlıklı görünüyor. Isıları kontrol ettim, ama idle durumda bile yaptığından ısıdan dolayı olması pek mümkün görünmüyor. Dikkatimi çeken tek nokta HWMonitor'de güç kaynağından gelen 5V'un idle durumda sabit 4.8v, yükte ise 4.460V'a kadar düşmesi oldu. Biliyorum bu programlar genellikle çok isabetli olmayabiliyor, fakat semptomlar PSU konusunda şüpheye yönlendiriyor. Birkaç tane oyundan çıktığımda da oyun kapanınca crash report veriyor, diskleri Crystaldiskte kontrol ettim SSD de HDD de sağlıklı görünüyor. Son olarak, yaklaşık iki hafta önce CPU Cooler'ın vidalarını sıkmıştım iyice otursun diye. Çok bastırmış ve CPU'ya zarar vermiş olabilir miyim acaba merak ediyorum. Şimdiden hassasiyet gösteren herkese teşekkürler.

Specs:
ASUS Prime Z390M-PLUS
i7 9700K.
Galax RTX 2070.
Adata XPG 16 GB 3000 MHz Memory.
Adata Gammix S11 Pro 256 GB SSD.
Toshiba 1 TB 7200RPM 64 MB HDD.
SilverStone strider 750W 80+ Gold PSU.
SilverStone tundra series TD02-E Liquid cooler.

PSU'dan şüpheli isen OCTT testini yapabilirsin.

Yaptım, üç saniye içerisinde crashed hatası veriyor. Sanırım programla alakalı bir sorunmuş. Bu arada eklemeyi unutmuşum, Windows 10 temiz yükleme yaptım, BIOS ve driverlar en güncel sürümü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mahrumiyet bölgesinde uzun yıllar çalıştım. Elektrik kesilmediği zaman da voltaj dalgalı olabiliyor. Üstelik telefon hattına yıldırım düşünce modem veya anakartın Ethernet girişi yanardı.
Anlık dalgalanma ve kesintilere kesintisiz güç kaynağı çözüm olur ama standart olanlar değil, aktif güç kaynakları var. Sürekli aküden beslenirsin ve bir yandan o akü şarj olur. Bu ısınmayla baş gelmek için fanlıdır ve gürültülüdür. Aküleri belirli aralıklarla ölür, değişim gerekir. Mahrumiyet bölgesinde kesin çözüm budur.
Bunun dışında özellikle Gigabyte anakartlardaki Dual BIOS özelliği hayat kurtarıyor elektrik anakarta vurursa.
Akım korumalı pirizler ve standart güö kaynakları ani oluşan elekrik değişimlerinde bir işe yaramıyor maalesef. Belirli bir süreye kadar müdahale edemiyor standart koruma yöntemleri. Bu süre yetiyor sisteminizi çarpmaya.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mahrumiyet bölgesinde uzun yıllar çalıştım. Elektrik kesilmediği zaman da voltaj dalgalı olabiliyor. Üstelik telefon hattına yıldırım düşünce modem veya anakartın ethernet girişi yanardı.
Anlık dalgalanma ve kesintilere kesintisiz güç kaynağı çözüm olur ama standart olanlar değil, aktif güç kaynakları var. Sürekli aküden beslenirsin ve bir yandan o akü şarj olur. Bu ısınmayla baş gelmek için fanlıdır ve gürültülüdür. Aküleri belirli aralıklarla ölür, değişim gerekir. Mahrumiyet bölgesinde kesin çözüm budur.
Bunun dışında özellikle Gigabyte anakartlardaki dual bios özelliği hayat kurtarıyor elektrik anakarta vurursa.
Teşekkür ettim hocam ilginiz için. UPS var bir süre kullandım doğrusu fakat oldukça sesli çalıştığından akım koruma prizi aldım. Yaklaşık iki senedir de böyle kullanıyorum, sorun yaşamadım son zamanlara kadar. Bulunduğum ilçenin yetkili personeli gelip kontrol etti ve voltajlarda sorun olmadığını belirtti. Elektrik kesintilerinin de kuş çarpması gibi doğal sebeplerden olduğunu ifade ettiler. Ben de üstelemedim. Benden daha uzun süredir burada kalıp üst seviye bilgisayarında hiçbir önlem almayan birkaç ahbabım da var, sanırım oldukça şanslılar bu hususta. :)

Teşekkür ettim hocam ilginiz için. UPS var bir süre kullandım doğrusu fakat oldukça sesli çalıştığından akım koruma prizi aldım. Yaklaşık iki senedir de böyle kullanıyorum, sorun yaşamadım son zamanlara kadar. Bulunduğum ilçenin yetkili personeli gelip kontrol etti ve voltajlarda sorun olmadığını belirtti. Elektrik kesintilerinin de kuş çarpması gibi doğal sebeplerden olduğunu ifade ettiler. Ben de üstelemedim. Benden daha uzun süredir burada kalıp üst seviye bilgisayarında hiçbir önlem almayan birkaç ahbabım da var, sanırım oldukça şanslılar bu hususta. :)
Eğer sorun PSU'nuzda ise yenisini çok kaliteli alın. Yabancı incelemelerde yüksek akım, yüksek voltaj, elektrik dalgalanmalarına ne kadar sürede yanıt verdiğini bile ölçüp karşılaştırıyorlar.

Olay görüntüleyici ile kontrol edin. Kernel Power hataları varsa PSU kaynaklı olabilir.

Olay görüntüleyici ile kontrol edin. Kernel Power hataları varsa PSU kaynaklı olabilir.

Teşekkür ettim. İlk kez olduğundan beri kontrol ediyorum, olay görüntüleyicisinde sistem beklenmedik bir şekilde kapandı (6008) ve hemen akabinde bahsettiğiniz gibi Kernel 41 uyarısı veriyor.

Teşekkür ettim. İlk kez olduğundan beri kontrol ediyorum, olay görüntüleyicisinde sistem beklenmedik bir şekilde kapandı (6008) ve hemen akabinde bahsettiğiniz gibi Kernel 41 uyarısı veriyor.
Bu hatalara PSU sebep olabiliyor.

Geri
Yukarı