i7 9700K için hangi ekran kartı alınmalı?

Konu tuhaf bir hal almış. Olaya el atmak gerekirse.

İlk olarak ASUS, MSI, EVGA ve Gigabyte vb. şirketlerin kendi ekran kartı modelleri arasında seviye klasmanı vardır "ROG, Suprim X, TUF, Gaming X ve eagle vb." ilk olarak bunlar arasında elbette bir fark var ama bu fark karttan daha fazla FPS sağlamıyor aslında, tek farkları soğutma blokları ve fan yapısı. İçlerindeki GPU aynı.

i7 9700K kullanıcısısın. 1080p tarafında 3070 ve üstüne kesinlikle bulaşma derim hatta o bile fazla denilebilir. 3060-4060-3060 TI-4060 Ti NVIDIA tarafında senin işlemcin ile ikili olabilecek en yeni ve performanslı kartlar, AMD tarafında RX6600-7600 işini görür. Bu kartlardan daha yüksek GPU gücü ciddi darboğaz yapacaktır ve ciddi performans düşüşleri yaşamanı sağlar.

Evet doğru, aslında teorik olarak bu sistem ile RTX 4090 bile kullanabilirsin ama hem ekran kartı ve işlemci arasındaki denge uçurum olacağı gibi korkunç derecede kötü bir verim alabilirsin. Buradaki amaç olabilecek en az darboğaz ile işlemcin ile en az sıkıntı çıkaracak GPU modelini seçmek.

Bu işlemci 3060-6600 gibi kartlar rahatlıkla kullanılabilir ama ufak bir darboğaz ile RX7600-4060 Ti gibi yeni nesil ve güçlü GPU modellerine yönelmek uzun vadede daha mantıklı olur.

@NNUE @iKayraOnur
Öncelikle çok teşekkürler.

Hocam ben verdiğim parayla tam verim alabileceğim bir kart arıyorum, yani 4060Ti ile alacağım verimi 3060 verebilecek mi? Yani tam verimiyle kullanamadıktan sonra çok bir anlamı yok. 3060'da iyi kart ama dediğiniz darboğaz kısmı soru işareti bıraktı kafamda. Bir de en F/P marka hangisi size göre?

Öncelikle çok teşekkürler.

Hocam ben verdiğim parayla tam verim alabileceğim bir kart arıyorum, yani 4060 Ti ile alacağım verimi 3060 verebilecek mi? Yani tam verimiyle kullanamadıktan sonra çok bir anlamı yok. 3060'da iyi kart ama dediğiniz darboğaz kısmı soru işareti bıraktı kafamda. Bir de en F/P marka hangisi size göre?

Markanın F/P değeri pek yok sayılır. Önemli olan kartın kendisi ama çok merak ettiysen Palit-ASRock-Colorful-Zotac-Gainward gibi markalar en uygun fiyatlı olanlardır genelde.

4060 Ti almanı tavsiye ederim açıkçası, içerisinde harika teknolojiler bulunduruyor, 3060 3 yıllık bir kart. 4060 Ti ile güzel bir verim alabilirsin.

Markanın F/P değeri pek yok sayılır. Önemli olan kartın kendisi ama çok merak ettiysen Palit-ASRock-Colorful gibi markalar en uygun fiyatlı olanlardır genelde.

4060 Ti almanı tavsiye ederim açıkçası, içerisinde harika teknolojiler bulunduruyor, 3060 3 yıllık bir kart. 4060 Ti ile güzel bir verim alabilirsin.
Zotac'ı gördüm fiyatı uygun olarak.

Zaten bu ürününü görünce kafamda markalar arası fiyat farkı falan niye diye oluşmuştu. İçime de sindi, firma hakkında yorumunuz var mı?

RTX 4000 serisinde DLSS3 destekli oyunda alınan yüksek FPS normal şekilde oynandığı gibi işlemciye yük bindirmiyor. Bu sebeple RTX 4060TI mevcut işlemcinizle daha uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Zotac'ı gördüm fiyatı uygun olarak.

Zaten bu ürününü görünce kafamda markalar arası fiyat farkı falan niye diye oluşmuştu. İçime de sindi, firma hakkında yorumunuz var mı?

Zotac gayet güzel ve köklü bir markadır, Zotac Twin Edge 4060 Ti modeli ise gayet güzel bir soğutmaya sahip, kart zaten çok yüksek bir TDP değerine sahip değil.
tdp 4060 ti.PNG

Zotac gayet güzel ve köklü bir markadır, Zotac Twin Edge 4060 Ti modeli ise gayet güzel bir soğutmaya sahip, kart zaten çok yüksek bir TDP değerine sahip değil.
Bir sorun yaşadığımda dönüş alabilmem mümkün mü hocam Zotac tarafında? Bir de kasama uyumluluğunu nereden bakabilirim?

Eğer 4070/ti ve üstü bir karta geçecekseniz tavsiyem am5'e geçiş yapmanız olur.

R5 7600 B650+32 GB ram derken fiyat 14K'yı buluyor ama. 4070/ti ile beraber 35-40K'ya kadar çıkıyor. Fiyat fazla derseniz 4060 ti alacaksanız işlemci değiştirmenize pek gerek yok hafif darboğaz ile kullanırsınız. 4000 serisi kartların hemen hemen hepsinde en f/p kart pny şu anda. Hem soğutma olarak çok başarılı hem de fiyat olarak en uygun modellerle arasında 500 TL civarı fark var sadece. Zotactan iyi olacaktır.

Bütçeniz varsa kesinlikle bu modeli alın, çok başarılı bir model.

Bir sorun yaşadığımda dönüş alabilmem mümkün mü hocam Zotac tarafında? Bir de kasama uyumluluğunu nereden bakabilirim?

Kasa modelin nedir? Bu kart zaten öyle çok büyük bir kart değil.

zotac 4060 ti size.PNG

Kasa modelin nedir? Bu kart zaten öyle çok büyük bir kart değil.
Xigmatek Beast.

Bütçeniz varsa kesinlikle bu modeli alın, çok başarılı bir model.
1692556358657.png

Hocam bu videolar biraz şüphelendirdi. Zotac'in de 8GB modeli var. ASUS ve MSI'ın 12GB versiyonunu da bulamadım.

MSI'ın bu modelini buldum, bu nasıl?

Xigmatek Beast.

Eki Görüntüle 1910516
Hocam bu videolar biraz şüphelendirdi. Zotac'in de 8GB modeli var. ASUS ve MSI'ın 12GB versiyonunu da bulamadım.

MSI'ın bu modelini buldum, bu nasıl?
Fiyatına göre tam anlamıyla çöp. O fiyata 4070 var.

Aralarından en iyisi PNY yine.

Yeni konular

Geri
Yukarı