i7 9700K ve RTX 2070 sistem toplama

SAMET AYCAN

Decapat
Makaleler
1
Arkadaşlar ilk defa masaüstü PC topluyorum, çok bilgim ve deneyimim yok bu konuda. Kendimce bir şeyler yaptım.

Fikirleriniz nelerdir? Şu parçayı koysan daha iyi olur gibi ya da şu parcaya gerek yok gibi.

Ek olarak bu sisteme uygun 2-3 bin civarında hangi ekranı önerirsiniz?

373822

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows lisansı için bu parayı ödemeye gerek yok. 20-30 TL'ye OEM key alabilirsiniz.
Soğutucuyu daha iyi bir soğutucu seçebilirsiniz buradan kalan bütçeyle. Ayrıca kasayı da hava akışı daha iyi bir modelle değiştirebilirsiniz. Hatta SSD'yi 970 Evo yapabilirsiniz.

Windows lisansı için bu parayı ödemeye gerek yok. 20-30 TL'ye OEM key alabilirsiniz.
Soğutucuyu daha iyi bir soğutucu seçebilirsiniz buradan kalan bütçeyle. Ayrıca kasayı da hava akışı daha iyi bir modelle değiştirebilirsiniz. Hatta SSD'yi 970 Evo yapabilirsiniz.
OEM key tam olarak ne oluyor biraz araştırdım ama kafam karıştı. yasalmı değilmi nasıl alıcam ?

Soğutucu ve kasa için belirli bir öneriniz varmi ?

OEM key tam olarak ne oluyor biraz araştırdım ama kafam karıştı. yasalmı değilmi nasıl alıcam ?

OEM keyin normal keyden farkı OEM key, anakartınıza gömülür, yani anakart değiştirirseniz key kullanılamaz olur, tek kullanımlıktır, formatta otomatik olarak girilir.

Sizin 600TL'ye aldığınız key ise direk bildiğimiz anahtar, anakarta gömülü falan değil, her sefer kullanabilirsiniz. Fakat o kadar paraya değmeyecektir, aldığınız sistem uzun ömürlü, gömün anakarta gitsin :)

Ekran kartında RTX serilerinde seçerken dikkatli ol. Durduk yere arızalananlar ve ısınma sorunu olan modellerle ilgili yorumlar göz ardı edilecek gibi değil. Kartlar yeni olduğundan Türkiye'de yorum sayısı az ama alacağın modelin amazon ve newegg gibi sitelerden yorumlarına bir bak derim.
Bellek konusunda ise ürünün resmi sitesinden desteklenen bellek listelerine bir bak, o listedeki belleklerden seç. Ne olur ne olmaz yeni sistem toplarken bellek uyumunu garanti altına al.

Anakart değiştirmedikçe veya bozulmadıkça istediğiniz kadar kullanabileceğiniz anlamına gelir. Anakarta gömülür kalır format dahi atsanız key girmeden aktifleşir. Çoğu hazır sistemlerde bu kullanılır.

373842

Kasa MB511 yapılabilir özellikle kaliteli bir kasa seçtim önde 280 MM soğutucu desteği de mevcut. Sıvı soğutucu da bence 280MM den aşağısı gereksiz onun yerine kaliteli bir hava soğutucu almak çok daha iyi olur. Fakat size tavsiyem eğer bütçe genişlerse üstte 280 MM radyatör desteği bulunan bir kasa almanız ön panelin açık olması ekran kartı soğutması konusunda daha iyi. Şöyle belirteyim ön taraf kapandığında gerçekten temiz hava girişinde sıkıntı oluyor ve soğuk hava bütün bileşenlerin üzerine ulaşmıyor. Eğer bütçe el veriyorsa kasayı Cooler Master H500P Mesh ile değiştirebilirsiniz.

sisteme hdd dahil etmesem sorun olurmu ? fazla data depolayan birisi değilim olanlarıda taşınabilirde depolamayı tercih ediyorum. Ekran kartı RTX 2070 olduktan sonra Asus Msı Gigabayt olması performans acısından fark ediyormu ?
En fazla 3-5 FPS fark eder. Malzeme kalitesi ve dolayısıyla soğutma ve ses seviyeleri fark eder. Ekran kartının her yerinde ısı sensörü yok, kötü soğutma performansı kartın uzun vadeli ömrünü de etkileyebilir.

Ekran kartında RTX serilerinde seçerken dikkatli ol. Durduk yere arızalananlar ve ısınma sorunu olan modellerle ilgili yorumlar göz ardı edilecek gibi değil. Kartlar yeni olduğundan Türkiye'de yorum sayısı az ama alacağın modelin amazon ve newegg gibi sitelerden yorumlarına bir bak derim.
Bellek konusunda ise ürünün resmi sitesinden desteklenen bellek listelerine bir bak, o listedeki belleklerden seç. Ne olur ne olmaz yeni sistem toplarken bellek uyumunu garanti altına al.
Bellek derken ram denmi bahsediyoruz ssd denmi ? Ekran kartıyla belleğin olan uyumumu yoksa ana kart ile belleğin olan uyumumu tam anlayamadım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı